Jak shodit 5 kilo za 2 týdny

<span>Abyste za 2 týdny shodili 5 kilo, je nutné výrazně zvýšit energetický výdej, a současně omezit to, co sníte, tak aby se vám podařilo zhubnout.</span> Abyste za 2 týdny shodili 5 kilo, je nutné výrazně zvýšit energetický výdej, a současně omezit to, co sníte, tak aby se vám podařilo zhubnout.

Rozhodli jste se shodit 5 kilo? A hledáte radu, jak to udělat? Poradíme vám, jak se dá shodit 5 kilo, už za dva týdny. A předem vás „varujeme“ – shodit 5 kilo za dva týdny není nic „jednoduchého“. Vyžaduje to změny v jídelníčku, i nezanedbatelnou „porci“ cvičení. Dá se to ale zvládnout. Stačí mít jen dost odhodlání a trochu pevné vůle.

Dá se shodit 5 kilo už za dva týdny?

Nejprve ale upozorníme, že „příliš rychlé“ hubnutí není příliš zdravé. Obecně je doporučováno, abyste hubnuli maximálně rychlostí 0,5 – 1 kilo za týden. Taková rychlost hubnutí je přijatelnější pro vaše tělo a zpravidla pak ani nehrozí „jo-jo“ efekt.

Při rychlejším hubnutí (i když zde poměrně hodně záleží na výchozí váze, rychlost hubnutí pro člověka s váhou 150 kilo bude jiná než pro někoho kdo má „jen“ 60 kilo), poměrně často dochází k tomu, že úbytek váhy nebývá trvalý.

Jak zhubnout o 5 kilo

Jedno kilo tělesného tuku (kterého se chceme při hubnutí především zbavit), představuje asi 7500 kcal (kilo kalorií). Běžný denní energetický výdej (bazální metabolismus + všechna energie spotřebovaná na všechny fyzické aktivity) bývá v rozmezí 1500 – 3000 kcal. Konkrétní hodnota pak závisí na pohlaví, věku, výšce, tělesné hmotnosti a míře fyzické aktivity.

Abyste za 2 týdny shodili 5 kilo, je nutné výrazně zvýšit energetický výdej, a současně omezit to, co sníte, tak aby se vám podařilo zhubnout.

Co jíst abyste zhubnuli

Během následujících 14 dní musíte věnovat velkou pozornost tomu, co jíte. Abyste shodili 5 kilo, je nutné, aby váš jídelníček obsahoval maximálně 1200 – 1400 kcal. Tedy, pro většinu lidí to znamená, snížit množství (energetický obsah), potravy zhruba o jednu třetinu.

To ale neznamená, že by stačilo vynechat jedno běžné jídlo. To by vás jen trápil hlad. Není cílem ani tak snížit „objem“ toho co sníte, jako spíše snížit obsah kalorií.

Rozplánujte si tedy jídelníček tak, abyste každý den snědli 5 malých jídel. Na snídani třeba nízkotučný jogurt, nebo jeden kus celozrnného pečiva, nebo trochu ovoce. Na dopolední svačinu pak půlku jablka, banán, nebo trochu ořechů. Na oběd pak nějakou polévku a zeleninový salát. Odpolední svačina pak opět nějaké ovoce nebo zelenina. A na večeři něco „lehkého“.

Jezte hodně zeleniny – ta obsahuje vitamíny, vlákninu a hodně vody. Takže vás zasytí, a při tom obsahuje jen „málo“ kalorií.

Jak zhubnout za 2 týdny = nic sladkého

Během následujících 2 týdnů také zkuste nejíst vůbec nic sladkého. A není to jen o čokoládě nebo sladkých dezertech. Nepijte ani žádné sladké nápoje (džusy, slazené limonády apod.). Zkuste také přestat sladit čaj nebo kávu.

Dodržujte správný pitný režim

Určitě byste také neměli pít žádné alkoholické nápoje. Ty mají jednak poměrně vysoký energetický obsah, a také zvyšují chuť k jídlu. Tedy žádné pivo, víno, destiláty nebo míchané alkoholické nápoje.

Po celou dobu, co se budete snažit zhubnout o 5 kilo, byste měli pít pouze vodu (neslazené minerálky nebo pramenitou stolní vodu). Případně je možné ještě pít (neslazený) zelený nebo bílý čaj.

Pití vody je spolehlivý „trik“ jak zhubnout. Pokud třeba před každým jídlem vypijete velkou sklenici vody, následně pak sníte mnohem menší množství jídla, než kdybyste ji nevypili.

Dostatečná hydratace také napomáhá rychlejšímu metabolismu a spalování tuků.

Jak shodit 5 kilo? Bez cvičení to nepůjde!

Aby se vám povedlo shodit 5 kilo už za dva týdny, nestačí jen omezit to, co sníte. Musíte i více energie spotřebovat.

Abyste „spálili“ 500 kalorií (kcal), musíte jít svižnou chůzí alespoň hodinu, nebo alespoň 40 minut běhat (opět jen orientační hodnoty, záleží opět na konkrétních podmínkách, váze, věku, pohlaví apod.).

V následujících 14 dnech byste tedy každý den měli věnovat alespoň 1 – 1,5 hodiny nějaké náročnější fyzické aktivitě. Jít běhat, jezdit na kole, cvičit, nebo cokoliv jiného, co vám pomůže shodit pár kilo.

Sledujte, jaké děláte pokroky

Každý den si stoupněte na váhu a naměřené údaje si pečlivě zapisujte. Je dobré, abyste se každý den měřili za srovnatelných podmínek. Jde o to, že tělesná váha se mění v průběhu dne, často i o 1 – 2 kila. Proto je dobré vážit se vždy za stejných podmínek., Třeba hned po ránu, jakmile vstanete.

Tyto údaje si pečlivě zapisujete, abyste pak viděli, jak se vám daří plnit vytyčený cíl.

Každý člověk je jiný

Při snaze zhubnout nezapomínejte, že každý člověk je jiný a jeho tělo reaguje jinak. Někomu na zhubnutí o 5 kilo stačí „trochu“ omezit jídelníček a „kila letí dolů“. Jinému „stačí projít kolem cukrárny a už má o půl kila více“.

Proto je důležité sledovat, jak se vám daří redukovat váhu. Pokud zjistíte, že změny v jídelníčku nefungují, tak zkuste něco jiného. Pokud zjistíte, že zvolené cvičení nefunguje, tak zkuste přidat pár kilometrů při běhání nebo na kole. Není žádný univerzálně platný návod, který by zaručil zhubnutí všem. Každý z nás je jiný a na každého tedy bude fungovat něco jiného.

Tipy a triky pro zaručené hubnutí

Nesnažte se „hladovět“. To není zdravé, a ani to nevede k trvale udržitelnému snížení váhy. Lepší je sníst plný talíř zeleniny (což vás alespoň na chvíli zasytí), než se celé odpoledne trápit tím že vám „kručí v břiše“.

Snažte se nejíst po 6 hodině odpoledne. Pokud se najíte těsně před tím, než jdete spát, vaše tělo už nestihne přijatou stravu zpracovat a využít její energii, takže ji pak „přes noc“ uloží do tukových zásob. Tím, že nebudete jíst nejméně 2 – 3 hodiny před tím, než jdete spát, si hodně pomůžete.

Jídlo jezte z malých talířů. To je takový drobný psychologický trik. Malá porce na malém talíři vypadá opticky větší, než malá porce na velkém talíři.

Zkuste si jít zaběhat, nebo se alespoň trochu „protáhnout“ hned po ránu. Uvidíte sami, že ranní cvičení „nakope“ váš metabolismus.

Po celou dobu hubnutí, se snažte, o co nejvíce pohybu. Pokud můžete někam jít pěšky, tak jděte. Místo jízdy výtahem, použijte schody. Každý (byť i jen drobný) pohyb, který uděláte navíc, se počítá.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak shodit 5 kilo za 2 týdny

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar