Co je rafinovaný cukr (a jak škodí)

Rafinovaný cukr, na rozdíl od toho hnědého, prošel chemickým procesem, kdy je z něj odstraněna melasa a je vybělen

Rafinovaný cukr je ten bílý prášek nebo bílé či světlé krystalky, kterými si běžně sladíme čaj, kávu anebo je používáme při vaření, pečení atp. Rafinovaný cukr, na rozdíl od toho hnědého, prošel chemickým procesem, kdy je z něj odstraněna melasa a je vybělen (víte, že na bělení cukru se používá vápno?)

Odstraněním melasy pak rafinovaný cukr přijde o všechny přírodní vitamíny a minerály (železo, sodík, mangan, chrom, zinek, hořčíku ap.), takže z přírodního cukru pak zůstane už jen kalorická bomba naplněná prázdnými kaloriemi. Cukr jako takový nemá pro tělo žádnou významnější výživnou hodnotu. Kromě čisté, koncentrované energie, kterou pak často tělo ani neumí využít, už neobsahuje nic, žádné další látky, vitamíny minerály.

Nadměrná konzumace cukru (resp. potravin obsahujících rafinovaný cukr), vede až ke vzniku cukrovky druhého typu. Nadměrná konzumace rafinovaného (bílého cukru) vede k bolestem hlavy, k únavě, poruchám pozornosti u dětí, prohlubuje sklony k depresi. Rafinovaný cukr tak způsobuje zubní kazy. Dle některých studí má nadměrná konzumace bílého cukru horší dopady než konzumace alkoholu.

Mohlo by vás zajímat:Umělá sladidla, Cukrovka – hubnutí a dieta pro diabetiky, Rafinované cukry

Doporučená denní dávka soli, je cca 5 gramů na den. Doporučená denní dávka cukru je cca 30 gramů na den. Cukr i sůl, lidské tělo potřebuje. Nadbytečný příjem ale vyvolává různé zdravotní problémy. Nadbytek cukru nebo nadbytek soli, vás v konečném důsledku může i zabít.
Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.
Nejefektivnější metodou, jak zhubnout tuky, je nízkosacharidová dieta. Díky omezení množství sacharidů (na jídelníčku byste měli mít jen 5% sacharidů, cca 20 gramů na den), bude vaše tělo spalovat především tuky. A vy tak budete hubnout právě tam, kde potřebujete.
I u žen, které již mají celulitidu na stehnech, břiše nebo na zadku, pomáhá snížení váhy k potlačení projevů celulitidy.
Není dost dobře možné, abyste hubnuli pouze na břiše. Hubnutí je vždy komplexní záležitost celého těla.