Cvičení s činkami

Při cvičení s činkami provádějte větší počet opakování s menší zátěží, jen tak budete spalovat tuky.

Pokud je vaším primárním cílem hubnutí, pak byste při cvičení s činkami v posilovně nebo ve fitness centru měli respektovat určitá pravidla. Při hubnutí vám totiž nejde o přeměnu tukové tkáně na svaly, ale spíše o celkové snížení váhy a spalování tuků.

Při intenzivním cvičení s činkami (krátké série s velkou zátěží) ale k efektivnímu spalování tuků nedochází. Takže pokud cvičení s činkami, tak preferujte delší série s větším počtem opakování s nižší zátěží. Pro spalování tuků by se neměla zvyšovat vaše tepová frekvence nad 75% maximální tepové frekvence a tělo by nemělo fungovat na kyslíkový dluh (pak totiž nedochází ke spalování tuků).

Při cvičení s činkami je také dobé zaměřit se spíše na komplexní zapojení všech svalových skupin než preferovat intenzivnější namáhání jen některých vybraných partií. Zaměřit se na nějakou konkrétní svalovou skupinu má větší smysl pouze v případě, že se například snažíte zpevnit prsa nebo zadek. Jinak je lepší během jednoho cvičení postupně zapojit všechny hlavní svaly.

Při cvičení s činkami také nezapomínejte na zahřátí organismu před cvičením, tj. 15 – 20 minut nějaké aerobní aktivity jako běh, jízda na kole, na rotopedu apod. Nedílnou součástí cvičení s činkami také musí být pravidelné protažení před i po cvičení).

Mohlo by vás zajímat: Jak dělat správně dřepy, Jak se zbavit nadváhy, Jak zhubnout o deset kilo

Nejlepší cvičení na stehna a zadek, jsou klasické dřepy (dřepů ale existuje více druhů). Samotné dřepy, vám ale nezajistí hubnutí na stehnech a na zadku. Pro hubnutí je vhodná i změna jídelníčku, a pravidelný pohyb (déletrvající aerobní aktivity, jako rychlá chůze, Nordic walking, běhání či jízda na kole).
Pro ženy je nejlepší doba cvičení na hubnutí hned po ránu. Pokud chce žena více síly nebo více vytrvalosti, pak by měla cvičit večer. Pro muže lepší cvičení večer (jak pro hubnutí, tak i pro zlepšení fyzické kondice).
Cvičit doma a zhubnout, se dá bez problémů i doma. A to, i během epidemie. Na domácí cvičení nepotřebujete skoro žádné extra vybavení. Stačí jen nějaká podložka (klidně i jen karimatka). Vše ostatní je už jen „nice to have“ není to nezbytné. Za poslední rok, od začátku epidemie COVID jsem zhubnul 15 kilo.
Na vzhledu vašeho poprsí se nemalou měrou podílí i prsní svalstvo. Proto je vhodné, cvičit na zpevnění prsního svalstva.
Zatímco klidová tepové frekvence s pravidelným tréninkem klesá, ta maximální je +/- stále stejná. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat v naší online kalkulačce.
Typickou „začátečnickou“ chybou všech, kdo se snaží zhubnout, je „přepálit“ start.
Jestli opravdu chcete zhubnout, tak se přestaňte vymlouvat na to, že nemáte dost času na cvičení. Buďte kreativní!