Cvičení s činkami

Při cvičení s činkami provádějte větší počet opakování s menší zátěží, jen tak budete spalovat tuky.

Pokud je vaším primárním cílem hubnutí, pak byste při cvičení s činkami v posilovně nebo ve fitness centru měli respektovat určitá pravidla. Při hubnutí vám totiž nejde o přeměnu tukové tkáně na svaly, ale spíše o celkové snížení váhy a spalování tuků.

Při intenzivním cvičení s činkami (krátké série s velkou zátěží) ale k efektivnímu spalování tuků nedochází. Takže pokud cvičení s činkami, tak preferujte delší série s větším počtem opakování s nižší zátěží. Pro spalování tuků by se neměla zvyšovat vaše tepová frekvence nad 75% maximální tepové frekvence a tělo by nemělo fungovat na kyslíkový dluh (pak totiž nedochází ke spalování tuků).

Při cvičení s činkami je také dobé zaměřit se spíše na komplexní zapojení všech svalových skupin než preferovat intenzivnější namáhání jen některých vybraných partií. Zaměřit se na nějakou konkrétní svalovou skupinu má větší smysl pouze v případě, že se například snažíte zpevnit prsa nebo zadek. Jinak je lepší během jednoho cvičení postupně zapojit všechny hlavní svaly.

Při cvičení s činkami také nezapomínejte na zahřátí organismu před cvičením, tj. 15 – 20 minut nějaké aerobní aktivity jako běh, jízda na kole, na rotopedu apod. Nedílnou součástí cvičení s činkami také musí být pravidelné protažení před i po cvičení).

Mohlo by vás zajímat: Jak dělat správně dřepy, Jak se zbavit nadváhy, Jak zhubnout o deset kilo

Sarkopenie je oficiálně považována za nemoc (byť se vyskytuje především v důsledku přirozeného stárnutí – proto se ani nedá plně vyléčit). Sarkopenií trpí asi 10 % lidí na 60 roků. Prevence zahrnuje dostatečný příjem bílkovin a pravidelné cvičení (odporové cviky).
Bolest svalů po cvičení, je obvykle způsobena příliš vysokou intenzitou, nebo nedostatečným protažením a zahřátím před cvičením. Na bolest svalů, je nejlepší masáž, teplá koupel, a především odpočinek.
Na otázku, zda je lepší cvičit před jídlem nebo až po jídle, neexistuje jenom jedna správná odpověď. Záleží na více faktorech. Jiné to může při hubnutí a jiné pokud se připravujete na nějaký závod. Roli může hrát i věk, zdravotní stav, nebo i další faktory.
Vousy u mužů (chlapců) začínají růst mezi 12 a 16 rokem. Rychlost růstu vousů (a jejich množství, hustota či kvalita) je ovlivněna především genetikou. Velkou roli hraje množství hormonu testosteronu. Roli hraje ale i strava (jídelníček), stres a zdravotní stav. Rychlost růstu je možné podpořit (kosmetika, změny jídelníčku, masáže).
Kreatin je přírodní látka, která se přirozeně nachází v některých potravinách (především v mase). Kreatin je důležitý pro sportovce – podporuje růst svalové hmoty a regeneraci svalů, zvyšuje fyzickou výkonnost a zlepšuje i mentální výkon mozku. Roli hraje i při hubnutí.
Nejlepší cvičení na stehna a zadek, jsou klasické dřepy (dřepů ale existuje více druhů). Samotné dřepy, vám ale nezajistí hubnutí na stehnech a na zadku. Pro hubnutí je vhodná i změna jídelníčku, a pravidelný pohyb (déletrvající aerobní aktivity, jako rychlá chůze, Nordic walking, běhání či jízda na kole).
Pro ženy je nejlepší doba cvičení na hubnutí hned po ránu. Pokud chce žena více síly nebo více vytrvalosti, pak by měla cvičit večer. Pro muže lepší cvičení večer (jak pro hubnutí, tak i pro zlepšení fyzické kondice).
Cvičit doma a zhubnout, se dá bez problémů i doma. A to, i během epidemie. Na domácí cvičení nepotřebujete skoro žádné extra vybavení. Stačí jen nějaká podložka (klidně i jen karimatka). Vše ostatní je už jen „nice to have“ není to nezbytné. Za poslední rok, od začátku epidemie COVID jsem zhubnul 15 kilo.