Jak se zbavit nadváhy

Nadváha je obvykle příznakem nevhodného stravování, nezdravého životního stylu nebo nějakých zdravotních problémů.

Trápí vás otázka, jak se zbavit nadváhy? Pak si nezoufejte, v podobné situaci je mnoho lidí, a hodně z nich to dokázalo. Pokud se opravdu chcete zbavit svojí nadváhy, měli byste se podívat na to, co jíte, a přistoupit na postupné změny jídelníčku. Současně byste se pak měli začít věnovat vhodným fyzickým aktivitám.

Nadváha je obvykle příznakem nevhodného stravování, nezdravého životního stylu nebo nějakých zdravotních problémů. Pokud se ve vašem případě jedná o zdravotní důvody, doporučujeme vám, nejprve se obrátit na svého lékaře, a s ním celý postup konzultovat.

Měli byste získat představu o tom, co jíte. Jaká jídla, kolik, jak často a také, co jednotlivé potraviny na vašem jídelníčku obsahují (kolik kalorií, tuků, cukrů a jiných výživových složek). Jakmile budete mít základní přehled, pokuste se postupně, v jednotlivých krocích vylučovat ty nejškodlivější složky. Tak například můžete snadno nahradit běžné pečivo za celozrnnou variantu. Tučné maso nahradit rybím nebo drůbežím masem. Místo sladkých nápojů přejít třeba na zelný čaj a vodu atd.

Nakonec se také musíte pokusit aktivovat svůj metabolismus a zvýšit energetický výdej. Pro váš boj s nadváhou je důležité, abyste měli nějakou pohybovou aktivitou. Pokud se necítíte na běhání nebo jiný aktivnější pohyb jako cvičení, jízda na kole apod., zkuste ze začátku alespoň chodit pravidelně na delší procházky. Místo jízdy výtahem zkuste jít pěšky. Je mnoho způsobů, jak spálit alespoň pár kalorií navíc.

Mohlo by vás zajímat: Jak zhubnout bez cvičení, Jednorázové snížení váhy, Pravidelný stravovací režim

Podle dostupných statistik, má 23% lidí v ČR obezitu. A dalších 35% má nadváhu. Téměř 60% lidé v ČR má tedy vyšší váhu, než kolik se považuje za „zdravé“. Se zvýšenou váhou, je spojena řada zdravotních rizik, a hrozí i zkrácená délka života.
Jedno pivo, může zvýšit hladinu alkoholu v krvi o 0,2 až 0,3 promile. Vystřízlivění po vypití jednoho piva, bude trvat cca 2 hodiny. Hladina alkoholu v krvi a rychlost odbourávání, ale závisí na mnoha individuálních faktorech (pohlaví, váha, a jiné).
Hubnutí nemusí být nijak složité. Stačí se jen řídit několika jednoduchými pravidly. Zdravý jídelníček, pravidelný pohyb, dostatečný pitný režim, dostatek odpočinku (a spánku) a omezit stres. Pak je možné zhubnout i bez nějaké drastické diety a bez jo-jo efektu.
Snažíte se pravidelně cvičit, a přesto nehubnete, ale váha se vám naopak zvyšuje? Jedním z důvodů, mohou být kompenzační mechanismy. Po cvičení se metabolismus přepne do úsporného režimu. Dalšími důvody, může být i zvýšená chuť k jídlu, která se téměř zaručeně dostaví po cvičení. Co s tím?
Věděli jste, že nejvíce kroků (v přepočtu na délku pracovní doby) nachodí popeláři? Chůze je velmi dobrý způsob, jak začít hubnout. Nemusí to být nutně 10 000 kroků. Stačí i jen 6000 kroků. Podstatné je chodit svižněji (minimálně 4 km za hodinu), a delší dobu v jednom kuse (optimálně hodinu denně).
Středomořská dieta má jako základ hodně zeleniny a ovoce. Nedílnou součástí jsou i ryby, mořské plody a olivový olej. Je doporučováno jíst spíše menší porce jídla. Spíše než dieta, je to prostě jen zdravý jídelníček.
Chcete doopravdy zhubnout a nevíte jak začít? Už jste hubnutí zkoušeli a výsledek se nedostavil? Poradíme vám, jak začít správně hubnout. Tak, abyste tentokrát opravdu zhubnuli.
K tomu abyste trochu zlepšili vzhled svého „pozadí“ není nezbytně nutné, abyste se trápili nějakým usilovným cvičením v posilovně nebo fitness centru.