Počítáme kalorie – Snižování množství kalorií

Užitečným pomocníkem pro počítání kalorií a následné snižování množství kalorií je jakýkoliv poznámkový blok, nebo deníček a tužka.

Základem úspěšného hubnutí, je především to, abyste měli přehled, kolik toho sníte, resp. jak velké množství kalorií zahrnuje vaše běžná denní strava. Abyste totiž zhubnuli, je nutné snížit kalorický příjem, nebo naopak zvýšit kalorický výdej. Nejlepší je pak kombinace obou dvou přístupů.

Užitečným pomocníkem pro počítání kalorií a následné snižování množství kalorií je jakýkoliv poznámkový blok, nebo deníček a tužka. Tam byste si měli každý den zapisovat vše, co jste snědli nebo vypili. A pak, jednou denně, nebo i jednou týdně spočítat, jaké to bylo množství kalorií.

S tím vám také mohou pomoci různé webové nebo mobilní aplikace, kde si jen naťukáte, co jste snědli a ony vám spočítají kalorie.

Jakmile budete mít (alespoň hrubý) přehled o tom, kolik kalorií běžně přijmete, pak nastává čas na to, abyste se zaměřili na snížení množství. Nemusí se jednat o žádné „revoluční“ změny. Bohatě postačí, když postupně, po jednotlivých krocích budete eliminovat ty „nejškodlivější“ prvky vaší běžné stravy. Jedná se především o omezení tuků – nahrazení plnotučných jídel nízkotučnými alternativami. Dále je vhodné omezit slazené nápoje, a obecně potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Podrobnější informace k tomu, jak postupovat pro snižování kalorií najdete i v následujících článcích na našem webu.

Mohlo by vás zajímat: Kalorické tabulky, Kalorie a kilojouly, Kalorie v pivě, Kalorie v tuku

Při hubnutí je důležitý jídelníček. Ten dělá až 70% úspěchu při hubnutí. Zdravý a dietní jídelníček musí zahrnovat 50% sacharidů, 30% bílkovin a 20% tuků. Pokud máte rádi těstoviny, při hubnutí dejte přednost celozrnným těstovinám (nebo těm ze špaldové, žitné či ječné mouky). Nebo vyzkoušejte proteinové těstoviny.
Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hubnutí bez pohybu je těžké a nepříliš efektivní. Pravidelný pohyb je prospěšný nejenom proto, jak vypadá vaše břicho, ale i pro vaše zdraví.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Abyste za 2 týdny shodili 5 kilo, je nutné výrazně zvýšit energetický výdej, a současně omezit to, co sníte, tak aby se vám podařilo zhubnout.
Pří této krátkodobé dietě můžete za dva dny zhubnout až 0,5 – 2 kila. Část z úbytku váhy půjde na skutečně „spálené“ tuky. Zbytek úbytku váhy pak bude mít na svědomí pročištění organismu, především trávicího traktu.