Krabičková dieta: zdravé hubnutí i bez hladovění

<span> Krabičková dieta přitom není žádný velký zázrak. V zásadě je to jen způsob, jak mít pod kontrolou množství jídla které sníte.</span> Krabičková dieta přitom není žádný velký zázrak. V zásadě je to jen způsob, jak mít pod kontrolou množství jídla které sníte.

Pro mnoho lidí je krabičková dieta zaručený způsob jak rychle a úspěšně zhubnout. Krabičková dieta přitom není žádný velký zázrak. V zásadě je to jen způsob, jak mít pod kontrolou množství jídla které sníte.

Krabičková dieta – vyplatí dieta na míru?

Krabičkovou dietu nabízí celá řada firem, které vám nabízí sestavení diety přesně na míru vašemu organismu –  krevnímu typu, vašemu metabolismus, tomu jaká je vaše startovní a cílová váha nebo i s ohledem na vaši běžnou denní aktivitu. Zvolit si tento způsob krabičkové diety je jedna možnost. Na jednu stranu se svěřujete do péče odborníků (byť kvalita výsledné diety se může značně lišit). Na druhou stranu se musíte připravit na poměrně vysokou sumu, na kterou vás tato dieta přijde.

Některé firmy nabízí pouze základní vyšetření, sestavení dietního jídelníčku a průběžné konzultace. Jiné vám nabízí kompletní servis včetně přípravy a dodávky jídla. Jak už bylo zmíněno výše, podoba „all-inclusiv“ služba něco stojí. A výsledek může být úplně stejný, jako když si krabičkovou dietu sestavíte sami.

Krabičková dieta – sestavte si ji sami

Podstata krabičkové diety spočítá v tom, že si dopředu připravujete jídlo na celý den (nebo i několik dní dopředu). Pro každé denní jídlo máte přípravnou porci. Nic jiného než „krabičky“ byste jíst neměli. To znamená žádné další mlsání mimo stanovený režim.

Krabičková dieta – dietní plán

Než se do toho pustíte, měli byste mít představu, kolik toho v průběhu dne sníte. Ideální je začít celé hubnutí tím, že si celý týden budete pečlivě zapisovat, co všechno sníte. V této fázi se ještě nesnažte nějak omezovat to, co jíte. Jen si udělejte pečlivou evidenci všeho, co jste v průběhu celého dne snědli.

Kromě evidence toho co jíte, byste se měli začít orientovat v tom, co jednotlivá jídla pro vaše tělo znamenají. Jaký je jejich obsah kalorií, jaké obsahují živiny.

Jakmile budete mít základní představu, měli byste si sestavit plán pro další hubnutí. Krabičková dieta by vám měla pomoci mít pod kontrolou, co jíte. Díky postupnému snížení množství kalorií a díky tomu že z jídelníčku vyřadíte škodlivé věci, jako jsou tuky nebo zbytečné cukry, může vám krabičková dieta pomoci hubnout tempem 0,5  – 2,5 kila za týden.

Krabičková dieta: Nechte si poradit od odborníků

Pokud si nejste moc jistí, jak si naplánovat dietní režim, nechte si poradit od odborníků. Můžete se obrátit na výživového poradce, který vám pomůže sestavit dietní jídelníček a plán pro další týdny. Nečekejte od podobné konzultace nějaké zázračné rady. V zásadě se dozvíte to stejné, co se dá dohledat běžně na internetu. Část lidí má ale pocit, že když jim ty stejné rady dá odborník, tak mají větší váhu.

Krabičková dieta: 5 jídel denně

Během krabičkové diety musíte dodržovat pravidelný stravovací režim. Základem je nevynechávat žádné jídlo a dodržovat pravidelné intervaly. Každý den byste měli snít 5 jídel – tedy: snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře. Žádné z těchto jídel nesmíte vynechávat. Také byste se měli snažit dodržovat alespoň přibližně pravidelné časy, kdy jíte. Cílem je aby vaše tělo dostalo každé 2-3 hodiny menší množství jídla.

5 jídel denně neznamená, že sníte „pět velkých jídel“. Naopak, jednotlivé porce jsou spíše menší. Typická svačina dopoledne nebo odpoledne může být jen pár kousků ovoce, zeleniny nebo třeba nízkotučný jogurt. Ani hlavní jídla by neměla být nijak velká. Kousek drůbežího nebo rybího masa na oběd, zeleninový salát na večeři, apod.

Množství jídla by mělo být v průběhu dne rozděleno tak že:

 • Snídaně = 25% denního energetického příjmu
 • Dopolední svačina = 10% denního energetického příjmu
 • Oběd = 30% denního energetického příjmu
 • Odpolední svačina = 10% denního energetického příjmu
 • Večeře = 25% denního energetického příjmu

Uvedená procenta berte pouze orientačně, jednotlivá jídla se mohou pohybovat v určitém rozmezí. Důležité je to aby například odpolední svačina a večeře nepřekročily 40% denního energetického příjmu. Stejně tak žádné jídlo by nemělo výrazně vybočit (například že byste na oběd snědli 50% celodenního příjmu kalorií).

Příprava krabičkové diety doma

Pokud se rozhodnete pro krabičkovou dietu, kterou si budete připravovat sami, musíte se připravit dodržovat určitá pravidla.

Jídelníček na další dny si plánujte s dostatečným předstihem. Je důležité, aby vaše strava byla vyvážená, tak aby tělo mělo průběžný příjem všech důležitých živin, minerálů a vitamínů. Tomu pak musíte přizpůsobit i své nákupy – nekupovat zbytečně potraviny, pro které nebudete mít využití.

Čerstvé jídlo a čerstvé potraviny jsou lepší než konzervované, instantní nebo několik dní staré potraviny. Příprava krabičkové diety vám bude zabírat čas. V průměru se jedná až o hodinu denně (nejenom samotné vaření/chystání jídla, ale i průběžné sestavování jídelníčku atp.)

Budete se muset naučit „počítat kalorie“. Nebojte se toho. Zpočátku to může vypadat velmi složitě, ale velmi rychle vám to přejde „do krve“. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát.

Krabičková dieta – zkušenosti, diskuze

Zkoušeli jste, nebo zkoušíte krabičkovou dietu? Připravujete si jídlo sami nebo se spoléháte na pomoc od oborníků? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem. Máte-li nějakou osobní zkušenost, něco na co by si měli dát ostatní pozor, napište ji.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Krabičková dieta: zdravé hubnutí i bez hladovění

Diskuse: 7
 • Custom avatar Monika

  Krabičková dieta je super novinka! Neni těžce si připravit jidelniček a učinky jsou rychlé.

  • Custom avatar Daniela

   Ahoj, prosím o radu jak si sestavit jídelníček na krabičkovou dietu. Aby vše bylo správně.
   Děkuji :)

 • Custom avatar Helena

  Tato dieta není stejně učinná u každého. Třeba ja jsem musela k tomu přídat doplněk stravy.

  • Custom avatar marketka

   Můžeš říct co jsi využila? Zajímalo by mě to, protože krabičková dieta dává u mě učinek, ale netak velký jak bych si to přala.

   • Custom avatar Helena

    Brala jsem bylinkové pilulky s guaranou hořčikém, pepřem a s piperinou – vytažek, také z pepře.

    • Custom avatar foučka

     A nějaký název???

     • Custom avatar Helena

      Piperine Forte, ale nejduležitější je zde ta piperina, pkud najdeš něc s jiném nazvém a s tím také můžeš koupit :)
      No ale piperine forto mi pomhlo, takže je to vyzkoušený prostředek.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar