Spalování kalorií

Rychlost spalování kalorií je částečně podmíněna geneticky, částečně je dána tím jak se stravujete

Rychlost spalování kalorií je částečně podmíněna geneticky, částečně je dána tím jak se stravujete, částečně má vliv i vaše běžná denní aktivita. Dalšími faktory, které ovlivňují rychlost spalování kalorií je pak i roční období (teplo, zima), věk, pohlaví, zdravotní stav a další. Některé tyto faktory z pochopitelných důvodů nejste schopni ovlivnit. U jiných si ale můžete pomoci a tím zrychlit a zefektivnit to, jak vaše tělo spaluje přijaté kalorie.

Určitě by vás mělo zajímat, že svalová hmota i v klidovém stavu spaluje více kalorií než tuková tkáň. Takže pokud začnete cvičit a přeměňovat nastřádané tuky na svaly, hodně tím urychlíte spalování kalorií.

Důležitý je také pravidelný pitný režim. Lidský organismus a všechny biologické procesy v něm jsou založeny na vodě. Dehydratace zpomaluje některé metabolické procesy. Pokud budete pravidelně pít (vodu nebo jiné neslazené nápoje), zlepšíte tím spalování kalorií.

Důležité je i to co, a kdy jíte. Tak například na trávení bílkovin spotřebuje tělo až o 30% více energie než na trávení jiných druhů potravin. Některé čaje (zelený, bílý) nebo citrusové plody zase mohou podstatně urychlit metabolismus a s tím spojené spalování kalorií.

Mohlo by vás zajímat: Kalorické tabulky, Kalorie v tuku, Kalorie v alkoholu, Spalování svalové tkáně

Především malé děti, těhotné ženy, nemocní a staří lidé musí během letních veder být opatrní. Nadměrné teplo a přehřátí organismu může vést dokonce až ke smrti.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Pokud každý den ujdete 10 tisíc kroků, pak podle některých studií máte velkou šanci na prodloužení délky života až o 3 roky.
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.
Zatímco klidová tepové frekvence s pravidelným tréninkem klesá, ta maximální je +/- stále stejná. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat v naší online kalkulačce.
Teď už je to asi 10 týdnů od té doby co jsme se vrátili z dovolené. Za tu dobu jsem zhubla skoro 7 kilo. Vychází to průměrně na 1 kilo za týden.
Pravidelné běhání je jeden z nejefektivnějších způsobů jak se zbavit přebytečného tuku a zlepšit si fyzickou kondici.
V následujícím přehledu máte několik užitečných tipů, které potraviny jsou největším nepřítelem hezké postavy. Obsahují zbytečně hodně kalorií nebo jsou škodlivé i z dalších důvodů.