Alkohol = kalorická bomba

Může pivo za velké břicho u mužů? Ne, je to jen mýtus. Samotné pivo za to nemůže.

Víte, kolik kalorií obsahuje alkohol? Je to „kalorická bomba“. 40 ml 40% alkoholu (tj., jeden běžný „panák“) obsahuje 145 kcal (kilo kalorií), což je 606 KJ (kilo joulů). Alkohol, respektive etanol v alkoholu má velmi vysoký obsah energie. I proto se čistý líh používá jako palivo (bio etanol se přidává do benzínu).

Ještě hroší je to, že alkohol obsahuje jen „prázdné kalorie“. Tedy energie v alkoholu nedává vašemu tělu žádnou výživnou hodnotu. Jenom ty kalorie. A není to jen samotný alkohol. Většina z nás si k posezení u skleničky vína, u koktejlu či piva dopřává spoustu nezdravého mlsání (slané oříšky, tyčinky čipsy, jednohubky atp.).

Půl litru piva má 200 kcal (kilo kalorií) což je podobné jako velká kobliha s marmeládou. Mojito má přibližně 170 kcal (kilo kalorií), sklenice vína má asi 105 kcal a džin s tonikem asi 120 kcal.

Alkohol a dieta tedy nejdou moc dohromady. Doporučení je alkohol z dietního jídelníčku úplně vyřadit, nebo alespoň hodně omezit. Nikdy nepít na lačný žaludek, nikdy nepít víc než jednu skleničku/panák za hodinu a vyhýbat se mlsání během party nebo posezení s kamarády.

Mohlo by vás zajímat: Kalorie v alkoholu, Kalorie v pivě, Kalorické tabulky, Co nejíst během kojení

Jedno pivo, může zvýšit hladinu alkoholu v krvi o 0,2 až 0,3 promile. Vystřízlivění po vypití jednoho piva, bude trvat cca 2 hodiny. Hladina alkoholu v krvi a rychlost odbourávání, ale závisí na mnoha individuálních faktorech (pohlaví, váha, a jiné).
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hubnutí bez pohybu je těžké a nepříliš efektivní. Pravidelný pohyb je prospěšný nejenom proto, jak vypadá vaše břicho, ale i pro vaše zdraví.
Během letních veder se snažte hodně pít. A nejde jen o množství, ale i o správný výběr tekutin.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně.