Alkohol = kalorická bomba

Může pivo za velké břicho u mužů? Ne, je to jen mýtus. Samotné pivo za to nemůže.

Víte, kolik kalorií obsahuje alkohol? Je to „kalorická bomba“. 40 ml 40% alkoholu (tj., jeden běžný „panák“) obsahuje 145 kcal (kilo kalorií), což je 606 KJ (kilo joulů). Alkohol, respektive etanol v alkoholu má velmi vysoký obsah energie. I proto se čistý líh používá jako palivo (bio etanol se přidává do benzínu).

Ještě hroší je to, že alkohol obsahuje jen „prázdné kalorie“. Tedy energie v alkoholu nedává vašemu tělu žádnou výživnou hodnotu. Jenom ty kalorie. A není to jen samotný alkohol. Většina z nás si k posezení u skleničky vína, u koktejlu či piva dopřává spoustu nezdravého mlsání (slané oříšky, tyčinky čipsy, jednohubky atp.).

Půl litru piva má 200 kcal (kilo kalorií) což je podobné jako velká kobliha s marmeládou. Mojito má přibližně 170 kcal (kilo kalorií), sklenice vína má asi 105 kcal a džin s tonikem asi 120 kcal.

Alkohol a dieta tedy nejdou moc dohromady. Doporučení je alkohol z dietního jídelníčku úplně vyřadit, nebo alespoň hodně omezit. Nikdy nepít na lačný žaludek, nikdy nepít víc než jednu skleničku/panák za hodinu a vyhýbat se mlsání během party nebo posezení s kamarády.

Mohlo by vás zajímat: Kalorie v alkoholu, Kalorie v pivě, Kalorické tabulky, Co nejíst během kojení

Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hubnutí bez pohybu je těžké a nepříliš efektivní. Pravidelný pohyb je prospěšný nejenom proto, jak vypadá vaše břicho, ale i pro vaše zdraví.
Během letních veder se snažte hodně pít. A nejde jen o množství, ale i o správný výběr tekutin.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně.
Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete
1 kilogram tělesného tuku odpovídá přibližně 7000 kalorií (kcal). Takže na to abyste zhubli o jedno kilo, musíte někde ušetřit právě takové množství kalorií.