Černý čaj a káva

Čaj a káva. Co je spojuje? Oba nápoje obsahují kofein, nejrozšířenější stimulační drogu na světě.

Jak černý čaj, tak i káva obsahují rostlinný alkaloid kofein. Kofein je asi nejrozšířenější stimulační drogou na světě. Odhaduje se, že až 90% dospělé populace konzumuje pravidelně v nějaké formě kofein.

Názory na prospěšnost kofeinu se různí. Kofein v kávě nebo v čaji působí jako stimulant. Zatímco u kávy tělo absorbuje kofein velmi rychle, u čaje je trávení kofeinu pomalejší (díky tomu že čaj obsahuje i další alkaloidy). Mezi pozitivní vlivy řadíme stimulaci nervové a srdeční činnosti. Kofein také napomáhá při odbourávání tuků. Vliv na spalování tuků, je ale jen velmi omezený. Projevuje je jen u lidí, kteří nejsou pravidelnými konzumenty kofeinu. Po několika dnech pravidelného používání tento efekt vymizí.

Mezi negativní účinky pak naopak patří silné diuretické účinky. Při vyšší konzumaci kávy nebo černého čaje (5 více šálků denně) se pak zvyšuje riziko srdečních poruch, osteoporózy. Častá konzumace (především kávy) vede také k překyselení žaludku.

Jednoznačná shoda nad prospěšností nebo negativními důsledky kávy nebo kofeinu neexistují. Lze tedy doporučit spíše uměřenost. Pokud nejste pravidelní pijáci kávy nebo černého čaje, tak s tím ani nezačínejte. Pokud se bez své denní dávky kofeinu neobejdete, omezte pití kávy či černého čaje na 1 – 2 šálky denně. Ty byste navíc měli vypít dopoledne a odpoledne se již kofeinu vyhýbat.

Alternativou ke kávě či černému čaji může být čaj bez kofeinu, zelený čaj nebo bílý čaj. Ty jsou pro lidský organismus mnohem prospěšnější, obsahují celou řadu přírodních antioxidantů a napomáhají při spalování tuků.

Mohlo by vás zajímat: Čaj bez kofeinu, Pitný režim, Nejefektivnější metoda hubnutí, Bílý čaj

Jedno pivo, může zvýšit hladinu alkoholu v krvi o 0,2 až 0,3 promile. Vystřízlivění po vypití jednoho piva, bude trvat cca 2 hodiny. Hladina alkoholu v krvi a rychlost odbourávání, ale závisí na mnoha individuálních faktorech (pohlaví, váha, a jiné).
Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete
Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus.