Čaj bez kofeinu

Pravý čaj bez kofeinu nebo různé bylinkové čaje jsou lepší než kofein z kávy nebo černého čaje.

Běžný čaj, především pak černý čaj, obsahuje rostlinný alkaloid kofein (zvaný též tein). Ten stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Kofein je výrazné diuretikum (způsobuje nadměrné vylučování vody, u pravidelných uživatelů kofeinu se ale postupně vyvine tolerance a diuretické účinky jsou nižší).

Kofein má vliv na odbourávání tuků. Kofein stresuje organismus a tím dochází ke zvýšení metabolismus a rychlejšímu odbourávání tuků. Proto řada diet kofein nezavrhuje, ale spíše ho opatrně doporučuje. Málokde se ale dočtete, že účinky kofeinu na odbourávání tuků jsou jen krátkodobé. Po několika dnech pravidelné konzumace kofeinu, se tělo postupně adaptuje. Vliv kofeinu na hubnutí je tedy jen omezený a jen u lidí, kteří nepatří mezi pravidelné konzumenty kávy či černého čaje.

Naopak kofein má celou řadu negativních účinků na lidský organismus. Kromě překyselení žaludku zvyšuje kofein riziko výskytu srdečních chorob (pokud konzumuje např. alespoň 5 šálků kávy denně). Podílí se také na vyšším riziku vzniku osteoporózy (což je rizikové především pro ženy). Kofein ovlivňuje metabolismus vápníku a zvyšuje jeho vylučování.

Zatímco běžný čaj obsahuje kofein (obsah závisí na konkrétní přípravě a odrůdě čaje), je i celá řada čajů bez kofeinu. Ty si uchovávají všechny blahodárné účinky čaje na organismus, ale přitom neobsahují žádný kofein (nebo jen minimální množství).

Čaj bez kofeinu je tak vhodnější alternativou ke klasickému čaji. Čaj bez kofeinu je vhodní i pro děti.

Mohlo by vás zajímat: Pitný režim, Černý čaj a káva, Bylinkové čaje na hubnutí, Čaj Oolong

Než se pustíte do samotného hubnutí, měli byste si nastavit nějaké reálné cíle.
Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete
Co pít během diety? Jaké nápoje jsou nejvhodnější na rychlé snižování váhy? Podívejte se na několik tipů, co pít, abyste rychle zhubnuli.
Detoxikace organismu je jedna z věcí, která vám může pomoci dostat váš organismus zpět do rovnováhy a cítit se lépe.
Zázvor se používá v tradiční čínské medicíně jako přírodní lék. Kromě toho, že pomáhá léčit nachlazení má i další pozitivní účinky
Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus.
Cigarety sice potlačují chuť k jídlu a zrychlují metabolismus = mohou snížit vaši váhu. Je to ale opravdu ta správná cesta jak zhubnout?