Dietní jídelníček pro hubnutí

Pro dietní jídelníček je velmi důležité, aby byl především vyvýžený

Byť to zní lákavě, je pravdou, že neexistuje žádný univerzální dietní jídelníček, který by umožnil hubnout každému. Popravdě řečeno, i všechny doporučované jídelníčky, slouží spíše jako vzorové příklady. Žádná dieta neodkáže pokrýt dlouhodobý dietní režim.

Nejlepší dietní jídelníček je ten, který si sestavíte sami, a který pro vás bude přirozený. Každá dieta, která vás nutí jíst něco, co vám nechutná a omezovat to co máte rádi, je ze své podstaty odsouzená k nezdaru.

Dietní jídelníček byste nikdy neměli brát jako dogma. Pochopitelně, jsou určitá základní pravidla, která je nutné respektovat. Sem patří klasické rady, jako jíst hodně zeleniny, vlákninu, celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky. Omezit cukry, tuky, potraviny z bílé mouky, tučná jídla atd.

Existují specializované diety, jejichž dietní jídelníček je velmi striktní = mohou se jíst jen konkrétní druhy potravin a nic jiného. Tyto diety ale nikdy nejsou určeny jako dlouhodobý dietní program. Lidské tělo ze své podstaty potřebuje pestrou a všestranně vyváženou stravu. Celou řadu látek – ať to jsou minerály, vitamíny, esenciální mastné kyseliny nebo i jiné látky neumí naše tělo získat jinak než z potravy. Takže každý dietní jídelníček, který nezahrnuje vyvážený poměr všech nezbytných živin je ze své podstaty nezdravý a nevhodný k dlouhodobému využívání.

Mohlo by vás zajímat: Dietní snídaně, Dietní oběd, Dietní večeře, Dietní plán, Jídlo s nízkým obsahem tuku

Pro zhubnutí o pár kilo, nepotřebujete nějakou striktní redukční dietu, nebo přesný jídelníček, přesně rozepsaný na každý den v týdnu. Jednoduché, rychlé, zdravé a dietní jídlo si můžete velmi snadno vymyslet i vy sami. Možností jsou stovky. Je to jen o vaší fantazii.
Zhubnout se dá i po 40. Vyžaduje to ale celkovou změnu myšlení, změnu životního stylu. Měli byste přejít na zdravý jídelníček (více zeleniny, méně zbytečných kalorií). Podstatný je i pravidelný pohyb. Každý den byste měli mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu. To vám pomůže při spalování kalorií, zlepšení fyzické a mentální kondice.
Tělo dospívajících prochází celou řadou změn. Zvláště u dívek se během puberty zvyšuje množství podkožního tuku. To je ale součástí přirozených, fyziologických procesů. Při hubnutí v 15 letech byste se měli vyhýbat hladovění nebo nízkokalorickým dietám. Ty by vám mohly jenom uškodit.
Rozumný zdravý a dietní jídelníček by měl zahrnovat 50% sacharidů (převáženě komplexní sacharidy), 30% bílkovin a 20% tuk (z toho alespoň 50% rostlinných tuků). I na dietním jídelníčku, můžete mít občas něco nezdravého, ale maximálně 20% (80% jídla by mělo být zdravé).
Středomořská dieta má jako základ hodně zeleniny a ovoce. Nedílnou součástí jsou i ryby, mořské plody a olivový olej. Je doporučováno jíst spíše menší porce jídla. Spíše než dieta, je to prostě jen zdravý jídelníček.
I když je během epidemie zavřena většina sportovních areálů, nikdo vám nezakazuje jít běhat, jít se projet na kolečkových bruslích, na kole. Nebo třeba jenom chodit.
Hubnutí bez pohybu je těžké a nepříliš efektivní. Pravidelný pohyb je prospěšný nejenom proto, jak vypadá vaše břicho, ale i pro vaše zdraví.
K tomu abyste trochu zlepšili vzhled svého „pozadí“ není nezbytně nutné, abyste se trápili nějakým usilovným cvičením v posilovně nebo fitness centru.