Dietní jídelníček pro hubnutí

Pro dietní jídelníček je velmi důležité, aby byl především vyvýžený

Byť to zní lákavě, je pravdou, že neexistuje žádný univerzální dietní jídelníček, který by umožnil hubnout každému. Popravdě řečeno, i všechny doporučované jídelníčky, slouží spíše jako vzorové příklady. Žádná dieta neodkáže pokrýt dlouhodobý dietní režim.

Nejlepší dietní jídelníček je ten, který si sestavíte sami, a který pro vás bude přirozený. Každá dieta, která vás nutí jíst něco, co vám nechutná a omezovat to co máte rádi, je ze své podstaty odsouzená k nezdaru.

Dietní jídelníček byste nikdy neměli brát jako dogma. Pochopitelně, jsou určitá základní pravidla, která je nutné respektovat. Sem patří klasické rady, jako jíst hodně zeleniny, vlákninu, celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky. Omezit cukry, tuky, potraviny z bílé mouky, tučná jídla atd.

Existují specializované diety, jejichž dietní jídelníček je velmi striktní = mohou se jíst jen konkrétní druhy potravin a nic jiného. Tyto diety ale nikdy nejsou určeny jako dlouhodobý dietní program. Lidské tělo ze své podstaty potřebuje pestrou a všestranně vyváženou stravu. Celou řadu látek – ať to jsou minerály, vitamíny, esenciální mastné kyseliny nebo i jiné látky neumí naše tělo získat jinak než z potravy. Takže každý dietní jídelníček, který nezahrnuje vyvážený poměr všech nezbytných živin je ze své podstaty nezdravý a nevhodný k dlouhodobému využívání.

Mohlo by vás zajímat: Dietní snídaně, Dietní oběd, Dietní večeře, Dietní plán, Jídlo s nízkým obsahem tuku

Nejlepší přístup k hubnutí kombinuje vyváženou stravu, pravidelné cvičení a pozitivní životní změny. Důležité je zaměřit se na dlouhodobou udržitelnost, vyhnout se extrémním a jo-jo dietám. A nastavit si realistické cíle. Zhubnout 20 kilo za měsíc je nesmysl. Zhubnout 20 kilo za půl roku se dá zvládnout.
Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Léto je ideální doba na hubnutí. K dispozici je čerstvá zelenina. Jídelníček si můžete zpestřit při grilování (je mnoho dietních a zdravých potravin, které se dají ugrilovat). Pozor na zbytečné cukry (slazené nápoje, smetanové zmrzliny, apod.).
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.
Při hubnutí je důležitý jídelníček. Ten dělá až 70% úspěchu při hubnutí. Zdravý a dietní jídelníček musí zahrnovat 50% sacharidů, 30% bílkovin a 20% tuků. Pokud máte rádi těstoviny, při hubnutí dejte přednost celozrnným těstovinám (nebo těm ze špaldové, žitné či ječné mouky). Nebo vyzkoušejte proteinové těstoviny.
Pro zhubnutí o pár kilo, nepotřebujete nějakou striktní redukční dietu, nebo přesný jídelníček, přesně rozepsaný na každý den v týdnu. Jednoduché, rychlé, zdravé a dietní jídlo si můžete velmi snadno vymyslet i vy sami. Možností jsou stovky. Je to jen o vaší fantazii.
Zhubnout se dá i po 40. Vyžaduje to ale celkovou změnu myšlení, změnu životního stylu. Měli byste přejít na zdravý jídelníček (více zeleniny, méně zbytečných kalorií). Podstatný je i pravidelný pohyb. Každý den byste měli mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu. To vám pomůže při spalování kalorií, zlepšení fyzické a mentální kondice.