Optimální kalorický příjem

Velmi zjednodušeně platí, že u průměrné ženy by se kalorický příjem měl pohybovat v rozmezí 30 – 50 kcal na jeden kilogram tělesné váhy

Názory na to, jaký je optimální kalorický příjem, se různí. Někde se můžete dočíst, že je to cca 2000 kalorií pro ženu a cca 2300 kalorií pro muže, jinde se zase uvádějí jiné hodnoty. Jak to tedy vlastně je?

Určit optimální kalorický příjem pro konkrétního jedince je možné jen prostřednictvím specializovaného vyšetření, kde se posoudí všechny faktory a vlivy. Na optimální kalorický příjem má dopad vaše pohlaví, věk, váha, výška, to jak moc jste v průběhu dne aktivní. Roli hraje i to kolik máte tělesného tuků a jaký typ metabolismu. V neposlední řadě pak i to, v jakém prostředí se pohybujete a co jíte.

Velmi zjednodušeně platí, že u průměrné ženy by se kalorický příjem měl pohybovat v rozmezí 30 – 50 kcal na jeden kilogram tělesné váhy. Nižší hodnota se týká těch, kdo mají v průběhu dne málo pohybu a tím pádem i menší energetický výdej. Vyšší hodnota se týká naopak těch, kdo mají velký energetický výdej.

Pro průměrného muže by se kalorický příjem měl pohybovat v rozmezí cca 31 – 60 kcal. Opět v závislosti na tom, jaký je jeho běžný energetický výdej.

Pro určení toho, jaký je váš optimální kalorický příjem můžete absolvovat specializované vyšetření. Nebo si můžete poradit i sami, tím že si budete pečlivě evidovat co, kdy a kolik toho sníte a jak se to projevuje na vaší váze. Potupnou optimalizací se dopracujete k optimální hodnotě právě pro vaše tělo.

Mohlo by vás zajímat: Nízkokalorické recepty, Měla bych zhubnout, Jednoduché cukry, Dietní plán

Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Je důležité, abyste se naučili rozlišovat, kdy máte opravdu hlad, a kdy máte jen chuť na něco dobrého, nebo kdy se prostě jen nudíte.
Poradíme vám, jak spolehlivě zhubnout, a především to, jak si novou váhu udržet a znovu nepřibrat.
Nepravidelné stravování je špatné hned z několika důvodů. Jedním z nich je i to, že když vynecháte snídani, nebo oběd, v době dalšího jídla už máte zpravidla příliš velký hlad.
1 kilogram tělesného tuku odpovídá přibližně 7000 kalorií (kcal). Takže na to abyste zhubli o jedno kilo, musíte někde ušetřit právě takové množství kalorií.
V následujícím přehledu máte několik užitečných tipů, které potraviny jsou největším nepřítelem hezké postavy. Obsahují zbytečně hodně kalorií nebo jsou škodlivé i z dalších důvodů.