Vitamíny B komplex

B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů skupiny B

B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů skupiny B. Patří mezi ně vitamín Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).

Vitamíny B komplex patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Mezi hlavní zdroje patří kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy nebo třeba mango.

Tyto vitamíny jsou velmi důležité pro správné fungování organismus. Zapojují se do celé řady metabolických procesů. Od syntézy nukleových kyselin, přes tvorbu hemoglobinu nebo enzymů v dýchacím řetězci, až po metabolismus tuků, cukrů a aminokyselin.

Tyto vitamíny si lidský organismus neumí vyrobit sám a je tak odkázaný na jejich příjem z potravy. U některých z nich pak lidské tělo ani neumí uchovávat zásoby, takže je nutné, aby vitamíny byly pravidelnou a nedílnou součástí stravy. Při nedostatku vitamínů B komplex hrozí celá řada poruch a nemocí.

Při hubnutí je velmi vhodné aby jídelníček zahrnoval vyvážené složení potravin bohatých na vitamíny skupiny B. Alternativně je pak možné vitamíny doplnit pomocí nejrůznějších tablet nebo různých potravinových doplňků.

Mohlo by vás zajímat: Optimální váha, Jak se zbavit nadváhy, Celozrnné pečivo, Hubnutí i bez diety

Bolest svalů po cvičení, je obvykle způsobena příliš vysokou intenzitou, nebo nedostatečným protažením a zahřátím před cvičením. Na bolest svalů, je nejlepší masáž, teplá koupel, a především odpočinek.
Svrab je kožní onemocnění způsobené svrabovým roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Svrab se obvykle projevuje několika charakteristickými příznaky – svědění, vyrážka, podrážděná kůže, otoky, nespavost. Svrab se obvykle léčí léky na předpis. Jedná se o infekční onemocnění.
Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Vousy u mužů (chlapců) začínají růst mezi 12 a 16 rokem. Rychlost růstu vousů (a jejich množství, hustota či kvalita) je ovlivněna především genetikou. Velkou roli hraje množství hormonu testosteronu. Roli hraje ale i strava (jídelníček), stres a zdravotní stav. Rychlost růstu je možné podpořit (kosmetika, změny jídelníčku, masáže).
Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
BIO potraviny je souhrnné označení pro potraviny ze surovin (rostlinného nebo živočišného původu), které byly vyprodukovány v rámci ekologického zemědělství.