Vitamíny B komplex

B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů skupiny B

B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů skupiny B. Patří mezi ně vitamín Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).

Vitamíny B komplex patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Mezi hlavní zdroje patří kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy nebo třeba mango.

Tyto vitamíny jsou velmi důležité pro správné fungování organismus. Zapojují se do celé řady metabolických procesů. Od syntézy nukleových kyselin, přes tvorbu hemoglobinu nebo enzymů v dýchacím řetězci, až po metabolismus tuků, cukrů a aminokyselin.

Tyto vitamíny si lidský organismus neumí vyrobit sám a je tak odkázaný na jejich příjem z potravy. U některých z nich pak lidské tělo ani neumí uchovávat zásoby, takže je nutné, aby vitamíny byly pravidelnou a nedílnou součástí stravy. Při nedostatku vitamínů B komplex hrozí celá řada poruch a nemocí.

Při hubnutí je velmi vhodné aby jídelníček zahrnoval vyvážené složení potravin bohatých na vitamíny skupiny B. Alternativně je pak možné vitamíny doplnit pomocí nejrůznějších tablet nebo různých potravinových doplňků.

Mohlo by vás zajímat: Optimální váha, Jak se zbavit nadváhy, Celozrnné pečivo, Hubnutí i bez diety

Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
BIO potraviny je souhrnné označení pro potraviny ze surovin (rostlinného nebo živočišného původu), které byly vyprodukovány v rámci ekologického zemědělství.
Dostatek hořčíku u žen také mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem, pomáhá tlumit deprese, působí jako prevence infarktu
Bez ohledu na důvod, pokud budete mít pevné odhodlání a investujete do hubnutí dostatečné množství energie, může se vám podařit rychle zhubnout i o 10 kilo už za dva týdny.
Mezi přirozené přírodní potraviny, které obsahují hořčík, patří především banány, mandle, ořechy, listová zelenina, obilí, celozrnná mouka, nebo také i čokoláda
B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů - Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).