B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů - Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).
Jedním z málo známých receptů, jak rychle a efektivně hubnout, je pravidelné užívání vitamínů B komplex. B komplex je označení pro skupinu osmi vitamínů B – ty společně velmi napomáhají správnému fungování metabolismu. Tyto vitamíny mají nemalý vliv na trávení. Pokud pravidelné užívání vitamínů B komplex spojíte i s několika dalšími změnami životního stylu, může to ve výsledku vést k výrazné ztrátě hmotnosti. Pokud vás zajímá, jak vám může B komplex pomoc hubnout, přečtěte si následující článek.
Vitamíny B komplex – to je označení pro skupinu 8 vitamínů typu B. Jedná se o vitamíny, které jsou rozpustné ve vodě, a jsou nezbytné pro správné fungování organismu. B komplex zahrnuje tyto vitamíny:
Vitamín B1 (thiamin) – tento vitamín pomáhá organismu vyrovnávat se se s únavou a se zvýšenou zátěží nervového systému. Tento vitamín se v lidském těle neukládá, tělo má zásoby jen na 4 – 10 dní. Pravidelné doplňování vitamínu B1 je důležité pro správné fungování organismu.
Vitamín B2 (riboflavin) – Riboflavin má velmi výrazný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin. Najdeme jej také jako součást enzymů v dýchacím řetězci. Riboflavin je tedy absolutně nezbytný pro buněčný metabolismus. Vitamín B2 tělo získává především z živočišných zdrojů, u striktních vegetariánů je tedy důležité, aby B2 přijímali jinou formou (tablety, ořechy, kakao).
Vitamín B3 (niacin) – tento vitamín se aktivně zapojuje do metabolismu sacharidů, tuků a aminokyselin. Hraje svoji roli při uvolňování energie z potravy. Napomáhá při snižování hladiny cholesterol v krvi.
Vitamín B5 (kyselina pantotenová) – tento vitamín ve formě koenzymu A je nezbytně nutný pro metabolismus cukrů a tuků. Dále se podílí na syntéze některých důležitých stavebních látek (aminokyseliny, hemoglobin, acetylcholin aj.).
Vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin) – ten je nezbytný pro správnou funkci celé řady enzymů. Podílí se na procesu štěpení glykogenu (glykogenolýze).
Vitamín B7 (biotin (vitamín H)) – nedostatek vitamínu H (B7) způsobuje negativní změny pokožky a nervové poruchy.
Vitamín B8 (Cholin) – cholin zpomaluje rozvoj aterosklerózy a s tím související vznik kardiovaskulárních a cévních onemocnění, mezi něž patří srdeční infarkt, mozková mrtvice a další.
Vitamín B9 (kyselina listová (folacin, folát)) – podílí se na vzniku nukleových kyselin v organismu (absolutně nezbytné pro život). Dále se podílí na celé řadě reakci při metabolismu aminokyselin).
Vitamín B12 (kobalamin) – je velmi důležitý při procesu vytváření krve. Při jeho nedostatku dochází k chudokrevnosti (anémii) a zhoršování paměti.
Jak je vidět na stručném popisu jednotlivých vitamínů skupiny B komplex, většina z nich se více či méně podílí na základních metabolických procesech, které jsou nezbytné ke správnému fungování lidského organismu. Velká část z nich má také vliv na metabolismus tuků a cukrů. A to je při hubnutí to co nás zajímá především.
Vitamíny z této skupiny si lidské tělo „neumí“ vyrobit a často je také ani neumí „skladovat“ v těle delší dobu. Pravidelný příjem vitamínů B komplex je tedy velmi důležitý. Ať už se rozhodnete pro jeden prášek, který obsahuje optimální množství jednotlivých vitamínů nebo o vyvážený jídelníček, který bude obsahovat potraviny bohaté na jednotlivé vitamíny B,vašemu hubnutí to velmi prospěje.
Nejlepším zdrojem vitamínů B komplex jsou především kvasnice. Najdeme je i v mase, v sýrech a v dalších potravinách živočišného původu. Například vitamín B2 (riboflavin) je pak z jiných, než z živočišných zdrojů, dostupný jen ve velmi omezené míře.
Vitamíny B komplex v rostlinné potravě najdeme především v celozrnných obilovinách, obsahují je luštěniny a různé druhy ořechů. Zdrojem některých vitamínů B může být i kakao nebo jáhly.
Pravidelný příjem vitamínů B komplex ale není samospasitelný. Pokud je vaším cílem rychle a efektivně snížit váhu, pak byste se měli zaměřit i na další aspekty. Začněte cvičit a zamyslete se nad tím, jak vypadá váš jídelníček.
Základem, nejenom hubnutí, ale především pak trvalého udržení optimální váhy, je pravidelné cvičení (nebo jiná fyzická aktivita). Nemusí se přitom jednat o žádné náročné cvičení. Často stačí jen velmi málo. I pravidelné delší procházky vám napomohou při udržení váhy pod kontrolou.
I drobné změny v jídelníčku mohou mít zásadní efekt. Stačí nahradit některé složky potravy těmi méně škodlivými/zdravějšími, a sami budete překvapeni, jak výrazný efekt mohou mít takové malé změny. Zkuste se vyhýbat slazeným limonádám a dalším sladkým nápojům. Divili byste se, kolik takto vaše tělo přijme „zbytečného“ cukru. Místo slazení čaje cukrem používejte med. K většině tučných potravin existuje nějaká nízkotučná varianta.
Hubnutí nemusí být jen striktní dieta. Často stačí jen používat zdravý rozum a udělat několik malých změn.