Rychlost metabolismu

Rychlost celkového metabolismu ale můžete zvýšit poměrně snadno.

Rychlost metabolismu je zásadní veličina, která způsobuje, proč jeden člověk cvičí, drží dietu, a přesto hubne jen minimálně, a druhý si může jíst téměř cokoliv a přesto kila nenabírá. Rychlost metabolismu se odvíjí od celé řady různých faktorů. Jiný metabolismus mají muži a jiný ženy. Rychlost metabolismu se také liší i podle rasy nebo podle věku. Rychlost metabolismu ale závisí i na tom co jíte. Některé potraviny je schopné tělo zpravovat rychleji, jiné pomaleji. Rychlost metabolismu pak také značně ovlivňuje i to, jak jste během celého dne aktivní.

Samotný metabolismus (tedy souhrn všech pochodů v lidském těle, které zahrnují jak anabolické procesy, tak i katabolické procesy a amfibolické procesy) může rozdělit na několik částí.

Základní metabolismus – nazývaný basální metabolismus – je množství energie, které vaše tělo potřebuje pouze k udržení základních životních funkcí. Zjednodušeně se jedná o takové množství energie, které lidské tělo spotřebuje během 24 hodin pouze na to, že je „naživu“. Bazální metabolismus tedy nezahrnuje žádné fyzické aktivity, nezahrnuje ani to, že se během dne pohybujete v různých teplotních prostředích. Nezahrnuje ani energii, kterou vaše tělo spotřebuje třeba jen na to, aby strávilo přijatou potravu.

Bazální metabolismus je dán do značné míry geneticky. Je ovlivněn tím, jakou máte váhu (více kilo, znamená více energie k udržování základních životních procesů), jaký máte věk (ve stáří se i hodnoty bazálního metabolismu snižují), jaké máte pohlaví (muži mají zpravidla bazální metabolismus o cca 5 – 10% vyšší).

Bazální metabolismus jako takový příliš neovlivníte. Rychlost celkového metabolismu ale můžete zvýšit poměrně snadno. Tak například už jenom tím, že ráno posnídáte. Snídaně pomáhá nastartovat metabolismus utlumený po nočním odpočinku. Tělo začne zpracovávat přijatou potravu, což nastartuje celou řadu různých procesů. A ty všechny spotřebovávají energii. K aktivaci metabolismu napomáhá třeba i káva (kofein). I dodržování pitného režimu. Pro zvýšení rychlosti metabolismu se pak doporučuje i pití zeleného nebo bílého čaje, používat koření do jídla (především pak pikantní / pálivé koření).

Mohlo by vás zajímat: Redukční dieta, Spalování kalorií, Zhubnout 1 kilo za týden, Zhubnout po vánocích

Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Zhubnout se dá i po 40. Vyžaduje to ale celkovou změnu myšlení, změnu životního stylu. Měli byste přejít na zdravý jídelníček (více zeleniny, méně zbytečných kalorií). Podstatný je i pravidelný pohyb. Každý den byste měli mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu. To vám pomůže při spalování kalorií, zlepšení fyzické a mentální kondice.
Pokud rozumně upravíte svůj jídelníček, změříte se na vhodné cvičení, jako součást vašeho každodenního života, pak zjistíte, že shodit 15 kilo za dva měsíce je možné.
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.
1 kilogram tělesného tuku odpovídá přibližně 7000 kalorií (kcal). Takže na to abyste zhubli o jedno kilo, musíte někde ušetřit právě takové množství kalorií.