Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Vitamín A se řadí mezi vitamíny rozpustné v tucích. Je klíčový pro tvorbu rodopsinu (zrakový pigment), díky kterému vidíme i za nízkého osvětlení (za šera). Vitamín A, je ale současně i velmi důležitý antioxidant. A je důležitý pro správný vývoj pokožky.
Vitamín A, existuje ve dvou hlavních formách – buď se jedná o vitamín A1 (retinol), což je aktivní forma tohoto vitamínu, a získáme jej především ze živočišných zdrojů. Nebo to jsou karotenoidy (alfa nebo betakaroten), což jsou rostlinná barviva, ze kterých si pak tělo dovede vitamín „vyrobit“.
Vitamín A, je velmi důležitý pro správnou funkci zraku (nedostatek může vést až k šerosleposti). Tento vitamín, se také velmi často používá v kosmetice, například v různých krémech pro omlazení pokožky.
Mezi hlavní funkce tohoto vitamínu patří především:
Projevy nedostatečného příjmu vitamínu A, mohou být různé. Záleží i na tom, o jak velký nedostatek se jedná, a jestli je to jenom krátkodobější záležitost, nebo dlouhodobější stav. Mezi typické příznaky nedostatečného příjmu vitamínu A patří:
Vitamín A, je ale současně jedním z mála vitamínů, u kterých může dojít i k předávkování. Nadbytek vitamínu A (hypervitaminóza), může mít i poměrně závažné zdravotní důsledky.
Není tedy dobré užívat příliš vysoké dávky tohoto vitamínu „jen tak pro jistotu“. Zatímco u jiných vitamínů, zvýšený příjem tolik nevadí (tělo obvykle nadbytek jiných vitamínů bez problémů vyloučí), u vitamínu A tomu tak není.
Vitamín A se v těle hromadí v játrech, a předávkování může způsobovat osteoporózu a další zdravotní problémy, nebo i otravu.
Pokud se domníváte, že máte nedostatek vitamínu A, pak je lepší tuto situaci konzultovat s lékařem. Ten může případně provést i různé testy a doporučit vhodnou úpravu jídelníčku, nebo dávkování některých doplňků stravy.
Doporučená denní dávka vitamínu A se může lišit v závislosti na věku, pohlaví a životním stylu.
Doporučená denní dávka vitamínu A pro děti:
Doporučená denní dávka vitamínu A pro dospělé a dospívající:
Doporučená denní dávka vitamínu A pro těhotné a kojící ženy:
Znovu připomínáme, že příliš vysoké dávky vitamínu A, mohou mít až toxické účinky. Například u těhotných žen, mohou mít příliš vysoké dávky vitamínu A negativní dopad na vývoj plodu.
Lidé, kteří se stravují přiměřeně zdravě a mají dostatečně pestrý jídelníček, by neměli mít problémy s nedostatek příjmu vitamínu A. Podle některých odhadů, například u žen v menopauze, příjem vitamínu A z běžné stravy, dokonce lehce překračuje doporučenou denní dávku.
Zvláště u žen, které navíc používají i různé kosmetické přípravky obohacené vitamínem A, je tedy zbytečné používat jakékoliv další doplňující zdroje vitamínu A.
Mezi typické zdroje vitamínu A v potravinách patří:
Potraviny živočišného původu (obsahují vitamín A – retinol):
Potraviny rostlinného původu (obsahují provitamín A – betakaroten):
Potraviny rostlinného původu, neobsahují přímo vitamín A, ale provitamín (betakaroten), ze kterého si tělo dovede vyrobit aktivní formu vitamínu A. I proto se traduje, že dobré jíst hodně mrkve, abychom díky tomu měli „dobré oči“. Mrkev je jedním z typických zástupců „barevné“ zeleniny, která obsahuje poměrně hodně betakarotenu.