Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Vitamín K, je jedním z vitamínů, které jsou rozpustné v tucích (mezi vitamíny rozpustné v tucích, patří i vitamín A, vitamín D a vitamín E). Existují dvě hlavní formy vitamínu K. Jedná se o vitamín K1 (fylochinon), který je vytvářen v rostlinách. Druhou formou je vitamín K2 (menachinon), který je produkován bakteriemi
Vitamin K, je nezbytný pro tvorbu několika důležitých proteinů, které kontrolují srážení krve. Jeho nedostatek může vést k poruchám srážení krve, což může způsobit nadměrné krvácení. Důležitou roli hraje také ve zdraví kostí a cév.
Přestože je vitamín K důležitý, je třeba si dávat pozor na nadměrný příjem „káčka“. A to zejména u lidí, kteří berou nějaké léky ovlivňující srážlivost krve.
Přílišné velké množství vitamínu K může narušit účinnost lékům, které mají vliv na srážlivost krve (resp. zvýšený příjem vitamínu K, nevadí tolik, jako nepravidelnosti a velké výkyvy v přijímané dávce).
Vitamín K, je skupina rozpustných vitaminů, které jsou klíčové pro správnou krevní srážlivost a účastní se také procesů, které ovlivňují metabolismus kostí.
Existují tři hlavní formy vitamínu K – K1 (fylochinon), K2 (menachinon) a K3 (menadion):
Vitamín K2, se dále dělí na další subvarianty (MK-4, MK-7, MK-8, MK-9). Bakterie v lidském těle, produkují subvariantu MK-4, ale v množství, které není zcela dostatečné, pro pokrytí potřeby lidského organismu. Proto je důležité přijímat další vitamín K i z potravy (například z rostlinné stravy).
Doporučená denní dávka vitamínu K může záviset na různých faktorech, jako je věk, pohlaví a aktuální zdravotní stav. Standardní doporučená denní dávka, je stanovena na základě výživových potřeb průměrného jednotlivce.
Pro dospělé se obvykle doporučuje následující množství vitamínu K:
Pro děti a dospívající se obvykle doporučuje následující množství vitamínu K:
Tato doporučená denní dávka, zahrnuje celkový denní příjem vitamínu K (platí tedy souhrnně pro obě formy – K1 a K2 dohromady).
Jedná se ale pouze o obecnou doporučenou denní dávku – v různých individuálních případech, může být doporučené denní množství vitamínu K odlišné – například během těhotenství, kojení nebo při nějakém chronickém onemocnění.
Zvláštní pozor je nutné dávat v případě, kdy někdo užívá léky, které ovlivňují srážlivost krve. Tam je nutné příjem vitamínu K (zvýšení nebo i snížení), vždy raději konzultovat s lékařem.
Nedostatek vitamínu K může vést k různým problémům spojeným se srážlivostí krve a metabolismem kostí. Mezi známé příznaky nedostatku vitamínu K patří:
Vitamín K, patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Pro tyto vitamíny obecně platí, že při nadměrném příjmu, může dojít i k předávkování (platí to například pro vitamín A, kde může mít nadměrný příjem i toxické účinky).
U vitamínu K, ale obvykle nehrozí toxické účinky při nadměrném příjmu (neplatí to pro vitamín K3, který je ale pro lidi zakázaný). Při běžném příjmu z potravy, tedy nehrozí předávkování tímto vitamínem.
Přesto existují situace, kde je vhodné být opatrný s příjmem vitamínu K (platí především pro užívání velkých dávek z různých potravinových doplňků, které obsahují i vitamín K):
Vitamín K, je v těle uchováván pouze v minimálním množství (tělo nedovede mít nějaké velké „zásoby“). Tělo ale dovede poměrně účinně „recyklovat“ vitamín K. Přesto je ale důležité pravidelné doplňování „káčka“ z běžných potravin.
Obecně platí, že ten kdo má dostatečně pestrý jídelníček (a nemusí se jednat o nějakou „ultra zdravou dietu“ – stačí jen pestrá a vyvážená strava), by neměl potřebovat doplňovat vitamín K z nějakých potravinových doplňků.