Obsah vitamínu C v jahodách je srovnatelný s obsahem vitamínu C v citrusových plodech. Podle odrůdy, může jahoda obsahovat od 40 do 90 mg vitamínu C na 100 gramů ovoce.
Kdo by neměl rád jahody? Zvláště ty čerstvé, utržené přímo na zahrádce. Nebo alespoň ty „opravdové“, které se dají koupit v červnu nebo ještě na začátku prázdnin? A věděli jste, že jahody vám mohou pomoci i zhubnout?
Jahody jsou velmi dobré ovoce. A to nejenom po té chuťové stránce. Jahody totiž obsahují poměrně velké množství vitamínů. Především je to vitamín C.
Obsah vitamínu C v jahodách je srovnatelný s obsahem vitamínu C v citrusových plodech. Podle odrůdy, může jahoda obsahovat od 40 do 90 mg vitamínu C na 100 gramů ovoce. Třeba citrón má asi 58 mg vitamínu C na 100 gramů. Limeta pak má „jen“ 30 mg vitamínu C na 100 gramů.
Kromě vysokého obsahu vitamínu C, ale jahody obsahují i vitamíny A, B a E. Obsahují také organické kyseliny – kyselinu jablečnou, citrónovou, chininovou, šťavelovou, salicylovou nebo ellagovou. Ty pak působí v prevenci nádorových chorob.
Jahody také na rozdíl od některých jiných druhů ovoce, obsahují poměrně málo přírodních cukrů. A především mají vysoký obsah antioxidantů. Jahody podporují metabolismus, vylučování, působí v prevenci vzniku močových a žlučových kamenů, snižují nachlazení nebo pomáhají při léčbě chorob srdce.
Asi proto nám tak chutnají, protože naše tělo dobře ví, jak jsou pro něj jahody prospěšné.
Pozitivních účinků jahod se dá využít i při hubnutí. Sami si můžete vyzkoušet krátkodobou jahodovou dietu. Jedná se o třídenní dietu, při které budete jíst především jahody, a menší množství bílkovin a sacharidů.
Období červen/červenec je ideální doba na vyzkoušení jahodové diety. V této době jsou k dostání přírodní, čerstvé jahody vypěstované na poli (tedy ne to co se běžně prodává po celý rok v supermarketech, co sice na první pohled vypadá jako jahoda, ale tím i celá podobnost končí).
Na jahodě dietu budeme potřebovat 1,5 kila jahod na jeden den. Toto množství jahod pak rozdělíme na 5 porcí:
První den pak u jahodové diety máme na jídelníčku pouze jahody. Čerstvé jahody, bez jakékoliv další úpravy. Pouze je před konzumací omyjeme. Kromě jahod už nic dalšího nejíme. Během prvního dne bychom také měli vypít cca 2 litry vody (jiné nápoje už ne).
Druhý den pak přidáme ke snídani, obědu a večeři nějaké mléčné výrobky – ideální je třeba bílý jogurt, tak aby naše tělko, dostalo i nějaké bílkoviny. Namísto bílého jogurtu to může být i třeba sýr Cottage, měkký tvaroh, nebo si můžeme udělat mléčný jahodový koktejl.
Třetí den bychom kromě jahod mě snít i nějaké sacharidy – celozrnné pečivo, menší porce celozrnných těstovin, menší porci hnědé rýže, misku cereálií apod.
Kromě toho, že si budete tři dny užívat svého oblíbeného letního ovoce, můžete shodit i pár kilo. Jahodová dieta napomůže k účinné detoxikaci organismu. A je to jen krátkodobá dieta, která se může hodit, když třeba potřebujete shodit rychle pár kilo do plavek.
Mezi nevýhody této krátkodobé diety pak ale musíme zařadit to, že se nejedná o opravdové hubnutí. Za tři dny totiž mnoho tuku nespálíte. Velká většina úbytku hmotnosti bude dána odvodněním a pročištěním organismu. Také to rozhodně není návod, na nějakou dlouhodobou dietu. Už ty tři dny, kdy jíte skoro pořád jenom samotné jahody je „až až“, na to aby se vám jahod přejedli.
Jak již bylo zmíněno výše, u jahodové diety se nedá hovořit o plnohodnotném hubnutí (spalování tělesného tuku). Na to je tato dieta příliš krátká. Jahodová dieta vám ale i přesto dokáže snížit váhu, tak, že to poznáte.
Za první den detoxikace můžete „shodit“ 1 – 1,5 kila dolů. Za zbylé dva dny to pak může být cca 1 – 1,5 kila. Celkem tedy můžete díky jahodové dietě snížit svou váhu o 2 – 3 kila.