Jogurty obsahují aktivní složku – probiotické bakterie. Ty napomáhají trávení a lepšímu zdravotnímu stavu.
Jogurty patří obecně mezi nejzdravější potraviny. Jogurty, které obsahují aktivní kultury (bakterie), pomáhají tělu upravovat střevní mikroflóru. Napomáhají tak nejenom lepšímu zažívání, ale podílí se i na celkovém zlepšení zdravotního stavu. Pravidelná konzumace nízkotučných jogurtů ke snídani, k obědu, nebo jako svačina v kombinaci se správným cvičením, vám může pomoci zhubnout a dosáhnout ideální váhy.
Jogurty jsou mléčné výrobky (vyrábějí se zpravidla z kravského mléka). Mléko se nechává 4 – 8 hodin projít procesem kysání, při kterém bakterie přidané do mléka přeměňují cukr na kyselinu mléčnou. Nejčastějšími bakteriálními kulturami, které se používají pro výrobu jogurtů, jsou Streptococcus salivarius a Lactobacillus bulgaricus.
Jogurtů se vyrábí obrovské množství různých druhů. Ať už se jedná o klasický bílý jogurt nebo ovocné jogurty nebo jiné různě dochucené jogurty. Stejně tak se vyrábí různé varianty, jako nízkotučné jogurty. Důležitou součástí jogurtů je probiotická složka – probiotické bakterie. Byť jsou bakterie často vnímány jako něco škodlivého co způsobuje nemoci, u jogurtů to neplatí. V nich jsou naopak ty „hodné“ bakterie, které našemu tělu prospívají.
Jogurt by neměl chybět na žádném dietním nebo obecně zdravém jídelníčku. Můžeme ho jíst samotný, s ovocem, s cereáliemi, jako doplněk do zeleninových salátů, kde jogurt nahradí tučné dresinky a zálivky.
Při výběru vhodného jogurtu byste se měli dívat především na obsah tuku – volit především nízkotučné varianty. A dále pak vybírat ty jogurty, které obsahují aktivní/živé kultury. Každý den byste pak měli sníst alespoň jeden malý jogurt, ať už jako součást vaší snídaně nebo i jiného jídla.
S pomocí jogurtu je možné velmi snadno připravit i rychlý a dietní oběd. Ten může zahrnovat jeden běžný jogurt (cca 200 gramů), který doplníte o čerstvé ovoce (jablka, hruška, hroznové víno, jahody nebo jiné čerství, ideálně sezóní ovoce). Nebo můžete jogurt kombinovat i s ořechy – velmi vhodné jsou například pražené mandle (nesolené), vlašské nebo lískové ořechy.
O tom, že jogurty jsou zdravé, a patří na zdravý jídelníček, snad nikdo z nás nepochybuje. Mohou ale jogurty opravdu pomáhat při hubnutí? V několika evropských zemích se uskutečnila velká vědecká studie, která zahrnovala více než 120 tisíc účastníků. Vědci sledovali především to, jak se jednotliví účastníci studie běžně stravují, a jaký vliv má tato strava na jejich zdraví a váhu.
Dvě třetiny účastníků této studie byly ženy. U nich se ukázalo, že ty, které pravidelně konzumovaly jogurty v kombinaci s ovocem, zeleninou nebo ořechy měli nižší váhu než ženy, které jogurty konzumovaly jen v omezené míře nebo dokonce vůbec.
Z vyhodnocování této vědecké studie také vyplynulo, že kombinace jogurtu a ořechů je účinnější než kombinace jogurtu a zeleniny nebo ovoce. Právě jogurt doplněný o ořechy pomáhá tělo udržet delší dobu syté. Tím je omezena potřeba konzumovat další jídlo a ve výsledku tak máme nižší kalorický příjem.
Neznamená to ovšem, že když budete jíst jeden jogurt za druhým tak díky tomu rychle zhubnete. Takto jogurty nefungují. I jogurty obsahují kalorie – běžný bílý jogurt obsahuje ve 100 gramech přibližně 290 KJ, tedy přibližně 69 kalorií (kcal). Běžný jogurt obsahuje přibližně 45% bílkovin, 50% sacharidů a 3 – 4% tuku.
Lidé, kteří pravidelně konzumují jogurty (1 – 2x denně) mají zpravidla nižší potřebu „dojídat“ se jinými potravinami. To ve výsledku vede k redukci váhy díky nižšímu kalorickému příjmu. Běžná porce bílého jogurtu s ovocem nebo ořechy vás zasytí lépe než jiné, nezdravé potraviny.
Jak již bylo uvedeno v předchozích odstavcích, i když je jogurt dietní a zdravá potravina, sám o sobě vám snižování váhy nezajistí. I u jogurtové diety platí, že k rychlému snížení váhy vede cesta zahrnující vyvážený a zdravý jídelníček a cvičení.
Pokud je vaším cílem rychlé snížení váhy, pak musíte začít pravidelně cvičit. Vhodná „porce“ cvičení je nejméně třikrát týdně jedna hodina. Rychlejších výsledků pak dosáhnete, pokud budete cvičit 5 krát týdně. Vhodné cvičení pro rychlé snižování váhy a spalování tuků musí zahrnovat dlouhodobé, méně intenzivní cvičení. K nejefektivnějšímu spalování tuků totiž dochází při střední zátěži organismu. Vhodný je tak běh, jízda na kole, jízda na rotopedu a jiné pohybové aktivity, při kterých je organismus plynule, delší dobu zatěžován.