Doba těsně po porodu určitě není vhodný čas na nějaké radikální hubnutí. Vaše tělo potřebuje i několik týdnů na zotavení z prodělaného porodu.
Asi většina nových matek touží po tom, aby se jim povedlo co nejrychleji zhubnout kila, která nabrali během těhotenství. Mnoho z nich je pak vyloženě rozčarováno z toho, jak jejich postava vypadá po porodu. Během těhotenství žena nabere 10 – 15 kilo navíc. A tato kila po porodu sama od sebe nikam nezmizí.
V tomto článku se podíváme na to, jaká je nejlepší dieta v období po porodu. Jak změnit jídelníček, aby se vám povedlo začít hubnout již během kojení vašeho dítěte. Tak, abyste se co nejdříve zbavila nadbytečné „těhotenské“ váhy.
Tím, že budete kojit své dítě, mu dopřáváte vše potřebné, co potřebuje v prvních týdnech ke svému životu a k tomu, aby se zdravě vyvíjelo a hezky rostlo. Mateřské mléko se nedá ničím nahradit. Jakákoliv umělá náhražka bude vždy pouze náhražka a mateřské mléko nemůže nikdy plnohodnotně zastoupit.
Kojení dítěte také značně posiluje jeho imunitu a pomáhá vytvářet silné citové pouto mezi matkou a dítětem. A nejen to. Kojení vám bude i značně pomáhat hubnout. Při kojení totiž vaše tělo spotřebovává poměrně hodně energie na tvorbu mateřského mléka. Pravidelné kojení tak představuje energetický výdej na úrovni 300 – 500 kcal. To je srovnatelné, jako hodina intenzivního běhání, nebo delší svižná procházka (cca 2 hodiny chůze při rychlosti 4 km/hodinu po rovině).
Zatímco během těhotenství bylo nutné, aby váš kalorický příjem byl vyšší než v době před těhotenstvím, po porodu už „nemusíte jíst za dva“. Pokud kalorický příjem snížíte (ideálně pak zhruba na úroveň jako před porodem), budete postupně hubnout o 0,5 – 1 kilo za dva týdny už jen tím, že kojíte (zde vycházíme z toho, že před porodem jste měla +/- vyvážený kalorický příjem, tedy jste ani nepřibírala ani nehubla).
Po porodu by vás již měly přestat trápit „těhotenské chutě“. Je tedy čas na zdravý a vyvážený jídelníček. Tím prospějete jak vaší postavě, tak i svému dítěte. Při kojení byste neměla dodržovat nějakou extrémní, jednostranně zaměřenou dietu. Pro správnou tvorbu mateřského mléka je potřeba, abyste měla vyvážený příjem všech živin, vitamínů a minerálu. Zvláště pak během kojení potřebujete zvýšení příjem vápníku nebo železa.
Během jednoho dne byste měla snít 5 jídel. Z toho 3 větší (hlavní) jídla, kam patří snídaně, oběd a večeře. A k tomu pak ještě dvě menší jídla (svačiny) dopoledne a odpoledne. Hlavní jídlo by mělo představovat asi 400 kcal, svačina pak 200 kcal.
To by vám mělo zajistit rovnoměrný přísun energie, kterou vaše tělo potřebuje. Pro hubnutí po porodu rozhodně není dobré začínat s nějakým hladověním nebo vynecháváním jídel. Pří výrazně sníženém kalorickém příjmu nebo při hladovění pak může dojít i k zastavení produkce mateřského mléka.
Jídelníček během kojení by měl zahrnovat různé druhy ovoce a zeleniny. Ty obsahují základní vitamíny a minerály. Ovoce a zelenina také má vyšší obsah vlákniny. Ta způsobuje efektivnější pocit zasycení na delší dobu. Jezte i celozrnné pečivo, nebo potraviny jako jsou těstoviny z celozrnné mouky, hnědá rýže, cizrna apod.
Nezapomínejte i na dostatek bílkovin a vápníku, který potřebujete pro mateřské mléko. Nejméně jedno jídlo denně (optimálně dvě), by mělo zahrnovat porci bílkovin a mléčných výroků. U bílkovin to mohou být ty živočišné (libové maso, krutí nebo kuřecí, kvalitní hovězí nebo telecí maso, některé druhy ryb). Z rostlinných pak třeba sója, luštěniny (u těch ale pozor na nadýmání, to může miminku dělat problémy při kojení), nebo třeba i olivy, olivový olej, avokádo apod.
Během kojení byste určitě neměla jíst příliš tučná jídla. Tedy omezit nejrůznější uzeniny s vyšším obsahem tuků, pozor také na smažená jídla. Hlídejte si také sladkosti. Pokud máte chuť mlsat, dopřejte si pár kousků hořké čokolády (alespoň 70% kakaa). Vyhýbejte se slazeným nápojům, jako jsou nejrůznější limonády, ledové čaje, sladké ovocné šťávy apod.
Doba těsně po porodu určitě není vhodný čas na nějaké radikální hubnutí. Vaše tělo potřebuje i několik týdnů na zotavení z prodělaného porodu. Příliš intenzivní nebo příliš rychlé hubnutí představuje značnou zátěž pro váš organismus, který ještě není zcela fit. Snaha o příliš rychlé hubnutí může skončit špatně.
Mějte na paměti i to, že vaše váha se postupně zvyšovala po celou dobu těhotenství. Je tedy naprosto normální a běžné, že k jejím snížení dojde až za 6 – 12 měsíců po porodu. To se příliš uspěchat nedá (pokud tedy nechcete riskovat nějaké zdravotní rizika). Už jen tím, že si budete hlídat, co jíte, a zvolíte vhodnou dietu po porodu, začínáte hubnout. Pokud navíc kojíte dítě a máte i nějaký pohyb, pak už za pár týdnů uvidíte úbytek váhy.