Cigarety sice potlačují chuť k jídlu a zrychlují metabolismus = mohou snížit vaši váhu. Je to ale opravdu ta správná cesta jak zhubnout?
Jedním z mýtů okolo hubnutí je i to, že cigarety vám pomohou zhubnout. Vliv cigaret – respektive nikotinu, který cigarety obsahují – na snižování váhy, je spolehlivě prokázaný. Nikotin je (podobně jako kofein nebo i další přírodní látky), stimulant. Jako takový, urychluje metabolismus. Což se projeví mimo jiné i vyšší spotřebou kalorií.
Vliv kouření cigaret na hubnutí je prokázaný celou řadou vědeckých studií. Pravidelné kouření cigaret potlačuje chuť k jídlu. Zapálená cigareta, resp. nikotin, který obsahuje cigaretový kouř, působí na organismus jako stimulant. Dochází ke zvýšení tepové frekvence. Ta se během kouření zvyšuje průměrně o 20 tepů za minutu. To ve výsledku vede ke zrychlení metabolismu. Kuřáci tak spotřebovávají více kalorií.
Pro kuřáky je také charakteristické, že si velmi často zapálí cigaretu po jídle. To má opět vliv na snižování hmotnosti. A raději už ani nemluvíme o „kuřácké snídani šampiónu“, neboli káva a cigareta hned po ránu. Obecně tedy platí, že kouření cigaret má velmi významný dopad na tělesnou váhu. Ať už přímo = rychlejší metabolismus a větší kalorický výdej, nebo i nepřímo = potlačení chuti k jídlu.
I když vliv kouření cigaret na tělesnou váhu je nesporný, cigarety se rozhodně nedají označit za rozumný prostředek, jak zhubnout. Vliv cigaret na snižování váhy totiž není trvalý. Nejvýraznější efekt snižování váhy totiž mají cigarety jen zpočátku. Časem si tělo navykne na pravidelné dávky nikotinu, a vliv cigaret je tak značně potlačen.
Je to podobné jako u pití kávy. Pokud nejste pravidelný konzument kávy, bude na vás jeden šálek silné kávy účinkovat velmi výrazně. Káva (resp. kofein v kávě) vás nabudí a vy se budete cítit plní energie. Pokud si ale budete dopřávat každý den několik šálků kávy, tak se stimulační efekty kofeinu postupně vytratí.
S cigaretami je to velmi podobné. U pravidelných kuřáků, kteří kouří 10 a více cigaret denně, nejsou stimulační dopady nikotinu tak výrazné. Celá řada kuřáků tak ve výsledku trpí nadváhou nebo obezitou. Důvodem obezity u kuřáků, je obecně nezdravý životní styl. To je totiž ten skutečný problém. Samotné cigarety za nabírání váhy nemohou.
Některé „zaručené“ rady, jak zhubnout, zahrnují i nikotinové náplasti. Ty jsou určeny jako substituční náhražka za cigarety pro kuřáky, kteří se snaží přestat kouřit. Nikotinová náplast funguje tak, že si ji ráno přilepíte někam na tělo, a z ní se pak do organismu postupně, po celých den, uvolňují malé dávky nikotinu. Tím se potlačuje „chuť na cigaretu“.
Někdy bývá nikotinová náplast doporučována jako metoda, jak hubnout. Pokud je někdo nekuřák, a jeho tělo není na nikotin zvyklé, tak se efekt nikotinové náplasti může projevit velmi silně. Stimulační účinky nikotinu zrychlí metabolismus. Díky tomu pak můžete mít pocit, že vám nikotinová náplast opravdu napomáhá hubnout. Tento efekt je ale velmi pomíjivý. Po velmi krátké době si tělo na tento efekt nikotinu navykne a vliv nikotinové náplasti na hubnutí vymizí. Pokud byste navíc nikotinové náplasti používali pravidelně a dlouhodobě, může to mít celou řadu negativních dopadů.
Při odvykání kouření celá řada kuřáků pozoruje nemalý nárůst váhy. Často se to spojuje právě s nikotinem. Není to ale tak, že by vysazení cigaret automaticky vedlo k nabírání kil. Jak už jsme psali výše, efekt nikotinu na snižování váhy je pouze přechodný. Vysazení cigaret tedy za nabírání váhy přímo nemůže.
Důvodem pro tloustnutí při odvykání kouření je něco jiného. Během odvykání kouření má celá řada bývalých kuřáků nutkání hledat nějakou náhražku. Zvyk držet něco neustále v ruce, nebo si neustále něco strkat do úst je velmi silný. Mnoho bývalých kuřáků tak při odvykání kouření řeší tuto nutkavou potřebu jídlem. A to je ten pravý důvod pro nabírání kil.
V zásadě se totiž nejedná jen o konzumaci větších porcí jídla (i když někdy také). Problém je spíše „mlsání“ – nutkavá potřeba při běžných činnostech nahradit cigaretu něčím jiným (žvýkačky, bonbóny, slané arašídy, čokoláda apod.). Tam kde si kuřák jindy zapálil cigaretu, je najednou prázdno, a nutkavá potřeba tuto prázdnotu zaplnit vede k nabírání kilogramů.
Proto se velmi doporučuje během odvykání kouření změnit i celkový životní styl. Začít se věnovat nějakým novým koníčkům, začít pravidelně sportovat, změnit jídelníček. Jakákoliv cílená aktivita, která zaměstná váš mozek (a prospěje i vašemu tělu) napomůže úspěšnému odvykání cigaretám