Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Chuť na sladké, má lidské tělo zakódováno už v genech. Už naši pradávní předkové, vyhledávali v přírodě cokoliv sladkého, protože věděli, že tím tělu dodají okamžitou, rychle využitelnou energii. A to nám zůstalo až do dnešní doby.
Okamžitá chuť na sladké, bývá často způsobena poklesem hladiny krevního cukru. Pokud dojde k poklesu, tak mozek začne vysílat signály, že je potřeba zvýšit hladinu krevního cukru – doplnit energii.
A právě cukry – sladké potraviny, sladkosti – jsou nejrychlejším zdrojem energie, který dokáže v podstatě ihned zvýšit hladinu krevního cukru.
Častá chuť na sladké, bývá zpravidla způsobena nevhodnou skladbou jídelníčku.
Pokud vaše běžná strava, zahrnuje především potraviny s vysokým glykemickým indexem (sladká jídla, potraviny z bílé mouky, smažená jídla, apod.), pak již krátce po skončení jídla, začne poměrně rychle klesat hladina krevního cukru. A vy začnete mít hlad, nebo alespoň chuť na něco sladkého.
Řešením je změna jídelníčku. Ten by měl obsahovat více potravin s nízkým glykemickým indexem (luštěniny, celozrnné potraviny, bílkoviny). Ty naše tělo tráví pomaleji, energie se z nich uvolňuje postupně, a hladina krevního cukru se drží delší dobu stabilní.
Dalším častým důvodem, proč máte chuť na sladké, může být stres.
Stres, je v podstatě přirozená obranná reakce organismu. Opět se jedná o dědictví po našich pradávných předcích. „Když pračlověk potkal v lese šavlozubého tygra, tak z toho byl ve stresu“ = jeho tělo se začalo okamžitě připravovat na boj nebo útěk. A oboje si vyžaduje dostatek energie.
Dnes už sice šavlozubé tygry běžně nepotkáváme, při stresových situacích se ale naše tělo chová stále stejně. Stresové situace vyvolávají potřebu zvýšeného příjmu energie, i když pro to není objektivní důvod.
Při slovní hádce, se zas až tak moc kalorií nespálí. Mozek nám ale podvědomě signalizuje, že je potřeba doplnit energii – dát si něco sladkého.
Důvodů, proč máte neustále chuť na sladké, ale může být mnohem více:
Chuť na sladké (či hlad), ale ve výsledku nebývá způsobena jen jedním důvodem. Obvykle se jedná o kombinaci více faktorů (někdy i všech výše uvedených dohromady).
Některé možnosti, jak se zbavit chuti na sladké, již byly zmíněny v předchozích odstavcích. Pokud bychom chtěli shrnout nejdůležitější způsoby, jak se zbavit chuti na sladké, pak se jedná především o tyto základní body:
Jistě, můžete se rozhodnout, že od dnešního dne, absolutně končíte s cukrem, a přestat jíst všechno sladké. Je to sice hezké předsevzetí, a možná máte natolik pevnou vůli, že se vám to i povede.
Pravděpodobnost, že byste se takto jednoduše odnaučili jíst sladké, že byste se jednou pro vždy zbavili chutí na sladké, je minimální.
Lepším způsobem, jak se odnaučit jíst sladké a omezit chutě, je ale postupná redukce cukrů. Jak již bylo zmíněno výše, s cukrem, je to podobné jako u mnoha dalších látek, na kterých vzniká závislost.
Naše tělo má u těchto látek potřebu, postupně neustále zvyšovat dávku. A nemusí to být jen alkohol nebo drogy.
Stejné je to třeba i se solí. I u soli mají lidé tendenci postupně navyšovat dávku, solit si jídla čím dál tím více, vyhledávat slané potraviny.
Pokud začnete postupně omezovat množství cukru (sladkého), tak se vám i postupně začnou snižovat chutě na sladké.
Začít můžete například tím, že doma nebo v kanceláři, nebudete mít zásobu sladkostí. Když budete mít chuť na něco sladkého, tak si dejte kousek čokolády s vysokým obsahem kakaa (80 – 90%).
Nebo můžete využít toho, že některé druhy zeleniny mají nasládlou chuť – například mrkev, čerstvý hrášek, kukuřice či jiné.
Když vás přepadne chuť na sladké, tak si také můžete zkusit dát proteinovou tyčinku. Pokud je chuť na sladké způsobena poklesem hladiny krevního cukru, tak vás právě třeba proteinová tyčinka, může „zachránit“.
Dobrým krokem, jak se postupně zbavit chuti na sladké, je omezení „zbytečných“ cukrů. Například tím, že přestanete pít sladké nápoje (limonády typu „Coca-Cola“, apod.). Nebo třeba i tím, že si přestanete sladit kávu.