V době po porodu tak velká část nadbytečné váhy zmizí přirozeně, sama. A také, už samotné kojení, představuje poměrně zásadní kalorický výdej
Asi žádná žena není zcela spokojená s tím, jak její tělo vypadá hned po porodu. Nejedna maminka pak při kojení přemýšlí o tom, jak se rychle zbavit přebytečné váhy a mít zase hezkou postavu. Obecně ale platí, že především během kojení, není ten správný čas na nějakou radikálnější dietu.
I tak je ale hned několik způsobů, jak i během kojení začít hubnout. Je ale nutné mít na paměti, že žádný zázrak se nestane přes noc. Těhotenství, a s ním spojené změny postavy trvaly dlouhých 9 měsíců. Nejde tedy očekávat, že všechny změny zmizí, jako mávnutím kouzelného proutku.
Na prvním místě by mělo být vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte. Nemá tedy smysl usilovat o nějaké drastické snížení váhy. Nechte své tělo hubnout přirozenou cestou. Možná se vám to bude zdát jako dlouhá doba, ale uvidíte, že už za pár týdnů, se vaše postava začne měnit „sama od sebe“.
V době po porodu tak velká část nadbytečné váhy zmizí přirozeně, sama. A také, už samotné kojení, představuje poměrně zásadní kalorický výdej. Obecně se udává, že během kojení vydáváte asi 500 kcal (kilo kalorií) navíc. To je stejné, jako byste každý den šla zhruba na hodinu a půl běhat. Takže už jen tím, že budete kojit své dítě, budete hubnout.
To, že během těhotenství, a následně při kojení pak jíte více jídla než dříve je „normální“ a zdravé. Jak během těhotenství, tak i po porodu, během kojení, vaše tělo potřebuje podstatně více živin. Pokud byste se už během kojení pustila do nějaké drastické redukční diety, tak tím můžete ublížit nejenom sobě, ale i svému dítěti.
Začít hubnout můžete už během kojení. Zpočátku byste se ale měla soustředit především na to, aby váš jídelníček byl zdravý a vyvážený. Není nezbytně nutné hlídat si každou kalorii. Důležité je, abyste jedla zdravě. Vaše tělo potřebuje správné množství bílkovin, ovoce, zeleniny.
Obecně platí, že ideální stav je takový, pokud 50% jídelníčku představuje ovoce nebo zelenina. Zbylá část by pak měla rovnoměrně zahrnovat bílkoviny a obiloviny (resp. potraviny na bázi obilovin).
Během kojení také platí, že byste se měla vyhýbat potravinám, které jsou nevhodné pro vaše dítě. Tedy nejenom alkohol, ale pozor je třeba dávat i na mák, mátu, petržel, množství kofeinu v čaji nebo kávě, čokoládu, kořeněná jídla, apod.
Snažte se vyhýbat prázdným kaloriím (a to platí nejenom během kojení). Prázdné kalorie, to jsou všechny potraviny, které sice na jednu stranu obsahují hodně energie, ale při tom jen málo, nebo dokonce vůbec žádné živiny.
Sem patří typicky potraviny, jako je zmrzlina, sušenky, různé slazené nápoje, sladké pečivo, různé „pochoutky“ jako slané brambůrky, arašídy a mnoho jiného. Tyto „pochoutky“ jsou možná „dobré na chuť“, ale vašemu tělu nedají nic kromě nadbytečné porce energie.
Ano, čas od času, si můžete dopřát i něco podobného, nezdravého, nemělo by to ale být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku.
Pokud to zatím neděláte, naučte se jíst nejméně pětkrát denně. A tím pochopitelně nemyslíme, abyste snědla pět velkých porcí za den. To opravdu ne. V ideálním případě by ale váš jídelníček měl zahrnovat minimálně pět malých jídel. Tak abyste jedla každé dvě až tři hodiny.
Kromě „klasické“ snídaně, oběda a večeře byste měla jíst ještě alespoň dvě malé svačiny mezi jednotlivými „hlavními“ jídly.
Malou svačinou pak může být třeba jen trochu ovoce, zeleniny, nebo třeba nízkotučný jogurt. Cílem tohoto je pak, aby vaše tělo mělo pravidelný přísun energie po menších dávkách. Tím se velmi výrazně omezí pocity hladu, a vás pak nebude tolik „honit mlsná“.
Kromě ovoce a zeleniny by váš jídelníček měl zahrnovat i ovesné vločky, celozrnné pečivo, netučné krůtí nebo kuřecí maso či ryby. Snažte se vyhýbat potravinám na bázi bílé mouky (pečivo, těstoviny) a preferovat spíše celozrnnou variantu.
Hlídejte si také obsah tuků v jednotlivých potravinách. Tuky jako takové nejsou zcela špatné. Zdravý dietní jídelníček by měl obsahovat i přiměřenou porci tuků. Už jen z toho důvodu, že část nezbytných vitamínů je rozpustná pouze v tucích. Nic se ale nemá přehánět.
Speciálně během kojení vaše tělo potřebuje více vápníku. Ten je důležitý pro správnou tvorbu mateřského mléka. Pokud nebudete mít dostatečný přísun vápníku, bude si ho vaše tělo brát tam, kde ho má dostatek. Tedy z vašich kostí.
Nejzdravějším zdrojem vápníku jsou především mléčné výrobky. Tedy mléko, jogurty, sýry apod. Ale nemusí to být jen mléko. Hodně vápníku obsahují i některé druhy zeleniny, jako jsou třeba bílé fazole, kapusta a některé jiné.
Doporučuje se, aby kojící maminky vypily nejméně 16 šálků tekutin denně. Tato hodnota je pouze orientační. Každopádně byste ale neměla zapomínat na dostatečný pitný režim.
Obecně platí, že pokud je vaše moč „světlá“, tak to znamená, že pijete dost. Pokud je žlutá nebo tmavá, pak to obvykle znamená nedostatečný přísun tekutin.
I když máte po porodu mnoho starostí s péčí o miminko, nezapomínejte ani na to, abyste si našla chvíli času pro sebe. Snažte se být co nejvíce aktivní. I malá aktivita každý den, vám pomůže spálit několik kalorií navíc.
Snažte se chodit na dlouhé procházky na čerstvý vzduch. Chůze je obecně velmi dobrý prostředek pro hubnutí. Snažte se každý den ujít alespoň 10.000 kroků. Uvidíte, že už za pár týdnů se to projeví i na vaší postavě.
To nejdůležitější je, abyste svému tělu dali čas. Hubnutí po porodu, během kojení je přirozený proces. Většina maminek se „vrátí“ na svou před-těhotenskou váhu za 3 měsíce až jeden rok. A to i bez diety a bez cvičení. Někomu to trvá delší dobu, někomu zase kratší.
Tím, že budete jíst zdravě, vyhýbat se zbytečným a prázdným kaloriím, tím že se budete snažit být, co nejvíce aktivní můžete celý proces jenom uspíšit. Nečekejte ale na nějaký zázrak, že se vaše postava změní za několik málo týdnů.
Nezapomeňte, že nezáleží ani tak na tom, jaká je vaše váha, nebo jestli se vejdete do svých oblíbených šatů. Důležité je to, že vaše dítě je zdravé a že si s ním můžete užívat každý den.