Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.
Snad u každé diety nebo návodu jak zhubnout, vám budou radit, co máte jíst, abyste shodili kila dolů. Ne vždy ale najdete i seznam toho, jaké potraviny nejíst při hubnutí. Hubnutí navíc není jenom nějaká „otravná“ dieta. Na to abyste doopravdy zhubnuli vlastně, ani žádnou dietu nepotřebujete.
Dieta je fajn pomocník, když nevíte jak začít hubnout. Vhodně zvolená dieta vám může pomoci nastartovat hubnutí. Může vás naučit zásady zdravého a dietního jídelníčku. Ale ruku na srdce, dokážete si (snad u většiny diet) představit, že byste se takto stravovali po nějakou delší dobu?
Je fajn, když s pomocí nějaké diety shodíte 5 kilo za měsíc nebo i rychleji. Podobné redukční diety se ale opravdu nedají dodržovat dlouhodobě. Pokud chcete shodit pár kilo a hlavně si pak váhu udržet, tak zapomeňte na diety.
Namísto nějaké striktní diety je mnohem lepší prostě jen začít jíst zdravě. Vynechávat (nebo omezovat) nevhodné potraviny. Ale jinak jíst (v přiměřeném množství), to co vám chutná. Velká většina kil, která máte navíc, jde totiž na vrub těm „nejškodlivějším“ potravinám, a také nedostatku pohybu.
V následujícím seznamu najdete základní „desatero“ zásad zdravého hubnutí – tedy toho, co jíst a co naopak nejíst, když chcete zhubnout. A nejenom, když se snažíte shodit pár kilo, ale i když si váhu chcete udržet a nenabrat další kila:
Ať už se vám to líbí nebo ne, člověk je od přírody všežravec. Jakákoliv jednostranně zaměřená dieta nebo jídelníček, který se skládá jen z omezeného výběru potravin, je z dlouhodobého pohledu škodlivý. Pro zpestření hubnutí není nic špatného, když pár dní vyzkoušíte nějakou striktní dietu – Jako je třeba jahodová dieta, melounová dieta, grapefruitová dieta nebo i jiné. Jako dlouhodobý stravovací plán je to ale nesmysl.
Jezte zdravě a rozumně. I ta nejdietnější potravina bude v nadměrném množství škodlivá. Naopak jedna sladká tyčinka, jednou za týden, neznamená že „ztloustnete“. Každý extrém je vždy škodlivý.
Třeba i ovoce – které by na dietním/zdravém jídelníčku určitě nemělo chybět – může být někdy na škodu. Některé sladké druhy ovoce mají opravdu velké množství cukru – třeba hrušky, banány, hroznové víno – by tedy neměly být konzumováno v „neomezeném“ množství.
Z výše uvedeného seznamu si hlídejte především množství zbytečných cukrů. Tedy především prázdné kalorie. Typicky alkohol, slazené nápoje, sladkosti apod. Ty mají opravdu hodně cukru (a tím i kalorií, a přitom jejich výživná hodnota je minimální nebo nulová (neobsahují žádné užitečné živiny). Prázdné kalorie jsou největším nepřítelem.
Také se určitě vyhýbejte pravidelnějšímu stravování ve fast-foodech. Hranolky a „podobné“ lahůdky jsou fajn čas od času na chuť, při pravidelném stravování vám to ale jen ničí postavu a zdraví. To samé pak platí i pro nejrůznější „pochoutky“, které s oblibou mlsáte večer u televize. Ani to není nic zdravého.