Sarkopenie je oficiálně považována za nemoc (byť se vyskytuje především v důsledku přirozeného stárnutí – proto se ani nedá plně vyléčit). Sarkopenií trpí asi 10 % lidí na 60 roků. Prevence zahrnuje dostatečný příjem bílkovin a pravidelné cvičení (odporové cviky).
Sarkopenie je stav, který je charakterizován postupnou ztrátou svalové hmoty (ubývá svalová hmota, snižuje se síla, dochází k omezení funkce svalů).
Tento termín je odvozen od řeckého slova „sarx,“ což znamená maso, a „penia,“ což znamená chudoba.
Sarkopenie je proces spojený s přirozeným stárnutím, lze ale podniknout určité kroky k jejímu zpomalení (zmírnění negativních důsledků spojených s úbytkem svalů).
Sarkopenie, je klasifikována jako nemoc (resp. podle mezinárodní klasifikace to je nemoc). Současně se ale jedná o důsledek přirozeného stárnutí. A nedá se tedy ani nijak „vyléčit“.
Existuje ale řada možností, jak zpomalit úbytek svalové hmoty a omezit s tím spojené snížení kvality života.
Sarkopenie je běžným jevem při stárnutí a může mít negativní dopady na celkové zdraví a kvalitu života. Nejčastěji se vyskytuje v důsledku přirozeného procesu stárnutí.
Progresivní úbytek svalové hmoty a síly začíná ve věku 30 až 50 let a vrcholí po 60 letech. Asi 10 % lidí na celém světě starších 60 let má Sarkopenií.
Příčiny sarkopenie mohou zahrnovat stárnutí, nedostatek fyzické aktivity, nedostatečný příjem bílkovin a různé nemoci a chronická onemocnění.
Léčba sarkopenie může zahrnovat pravidelnou fyzickou aktivitu, vyváženou stravu s dostatečným příjmem bílkovin, suplementaci, léčbu onemocnění a v některých případech hormonální terapii.
Diagnostika Sarkopenie může být trochu složitá, protože neexistuje žádný specifický test ani konkrétní úroveň svalové hmoty, která by určovala sarkopenii.
Sarkopenie se obvykle projevuje jako slabost a ztráta výdrže, která může omezovat fyzickou aktivitu. Snížená aktivita pak může vést k dalšímu úbytku svalové hmoty.
Příznaky sarkopenie mohou zahrnovat:
Pokud máte podezření, že trpíte sarkopenií, tak byste se měli obrátit na lékaře. Lékař může provést různé testy, včetně měření svalové síly, hodnocení fyzického výkonu a možná i zobrazovacích technik, jako je magnetická rezonance (MR), aby posoudil vaši svalovou hmotu.
Sarkopenie a osteoporóza, jsou obě spojeny se stárnutím, ale ovlivňují různé části těla a mají různé příčiny a důsledky.
Sarkopenie je stav charakterizovaný postupnou ztrátou svalové hmoty, síly a funkce.
Tento proces je spojen s větší pravděpodobností nepříznivých událostí včetně pádů, zlomenin, fyzické nemohoucnosti a mortality.
Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně.
V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza.
Osteoporóza se projevuje bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu (kyfóza).
Takže hlavní rozdíl mezi sarkopenií a osteoporózou je, že sarkopenie ovlivňuje svaly, zatímco osteoporóza ovlivňuje kosti.
U sarkopenie, se asi nedá mluvit o „léčbě“ v pravém slova smyslu (nedá se plně „vyléčit“). Existuje ale několik možnosti, při kterých se zpomalí její projevy (úbytek svalové hmoty)
Prevence vzniku sarkopenie, je v podstatě stejná, jako výše uvedená „léčba“. Mezi hlavní preventivní strategie patří především: