Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout? Vyzkoušejte to, a uvidíte sami, že jídelníček bez lepku je podobný, jako ten při hubnutí.
Mnoho lidí trpí onemocněním nazývaným celiakie a musí dodržovat bezlepkovou dietu, protože jejich tělo neumí tento rostlinný protein správně metabolizovat. Ale i lidé, co jsou zdraví, často drží bezlepkovou dietu. Týká se to často žen, které se snaží zhubnout. Co je pravdy na tom, že lepek může za to, že jste tlustá? Může bezlepková dieta pomoci zhubnout? Pojďme se podívat, co znamená lepek pro naše tělo a pro naši postavu
Lepek, někdy také nazývaný gluten patří mezi rostlinné bílkoviny (proteiny). Fakticky se jedná o směs dvou bílkovin (gliadinu a gluteninu), které můžeme najít v některých obilovinách – typicky je to například pšenice, žito nebo ječmen. Nejvyšší podíl lepku má obecně pšenice. Tam lepek představuje až 80% všech rostlinných bílkovin.
Lepek je na jednu stranu nedílnou součástí naší stravy. Zvláště v Evropě je velká část potravin založená na surovinách, které obsahují lepek (pečivo, těstoviny, knedlíky, vše co se připravuje z pšeničné, žitné nebo ječné mouky).
Na druhou stranu je lepek jedním z alergenů. A část populace má tzv. „nesnášenlivost lepku“ – tedy nemoc celiakie. Pro tyto osoby je bezlepková dieta v podstatě nutností (v závislosti na závažnosti onemocnění). V současné době je totiž bezlepková dieta jedinou možností jak léčit celiakii.
Základem bezlepkové diety, je vyhýbat se potravinám, které obsahují lepek. I když je v současné době i v běžných obchodech s potravinami k dostání celá řada potravin, které neobsahují lepek, není to tak jednoduché. U celé řady potravin – kde by vás to ani nenapadlo – mohou být použity jako přísady suroviny, které obsahují lepek. Typicky se může jednat o různé emulgátory, zahušťovadla nebo se lepek používá i jako nositel aromatických látek.
Platí také, že během bezlepkové diety je nutné vyhýbat se všem obilovinám obsahujícím lepek – tedy především pšenice, žito, ječmen. Vhodnou alternativou je například proso, kukuřice, rýže, pohanka, sojové boby. Ty neobsahují lepek. Podobně také i ovoce nebo zelenina. I takové brambory jsou bez lepku. Stejně jako maso, ryby, vejce apod. Jediné riziko je to zmíněné výše, že totiž u polotovarů nebo předpřipravených potravin mohou již být přidány suroviny, které obsahují lepek. Během bezlepkové diety tedy budete muset častěji sáhnout po přípravě jídla ze základních surovin, namísto toho abyste si jen dodělali nějaký polotovar.
Vede se celá řada diskusí o nepříznivém dopadu velkého podílu lepku v běžné potravě i u jinak normálně zdravých lidí. Nedá se říci, že by lepek mohl za zvyšování váhy (resp. toto není věrohodně prokázáno). Obecně ale platí, že pokud vysadíte potraviny, které obsahují velké množství lepku, pak to vaší postavě jen prospěje.
Potraviny připravované z bílé mouky – klasické české pečivo jako např. rohlíky, nebo české knedlíky, či „obyčejné“ těstoviny je dobré během snahy o hubnutí z jídelníčku vyřadit. Pokud se rozhodnete alespoň z části dodržovat bezlepkovou dietu, zjistíte, že se její složení do značné míry shoduje s tím, co se obvykle doporučuje pro zhubnutí.
Ano, je to možné. Tím hlavním, čím bezlepková dieta pomůže zdravému člověku hubnout, je omezení množství sacharidů v potravě – tedy především potravin obsahujících bílou mouku. Vysazením obilovin budete muset konzumovat více ovoce, zeleniny nebo třeba luštěnin. A to má zpravidla pozitivní vliv na vaši váhu.
V zásadě se dá říci, že je to velmi podobné, jako kdybyste se rozhodli být vegetariánem. Vegetariáni jsou zpravidla hubenější než běžná populace. Je to dáno tím, že jejich jídelníček obsahuje především ovoce a zeleninu.
Na druhou stranu existuje celá řada tvrzení, že po vysazení lepku začnou lidé rychle nabírat na váze a tloustnout. To ale není tak úplně pravda. Je to dáno tím, že lidé, kteří trpí celiakií, mají během konzumace potravy obsahující lepek velké problémy s trávením. Jejich tělo není schopné lepek rozložit, ten se jim usazuje na stěnách střeva a tím je podstatně omezeno vstřebávání potravy. Lidé s celiakií, kteří nedrží bezlepkovou dietu, tak často mívají nižší váhu než by měli mít. Takže když pak přejdou na bezlepkovou dietu, jejich váha se zvyšuje. Nejedná se ale v pravém slova smyslu o tloustnutí. Spíše se jim váha zvýší na jejich normální váhu. Není tedy pravda, že by bezlepková dieta způsobovala tloustnutí.