To, že byste měla během těhotenství jíst za dva, je pochopitelně jen mýtus.
To, že se vaše váha během těhotenství zvýší, je přirozené, normální a zdravé. Bojovat se zvyšováním váhy během těhotenství „nemá cenu“. Naopak, pokud se vaše váha během těhotenství přestane zvyšovat, nebo dokonce začnete „hubnout“, pak to může být signálem i nějakého skrytého zdravotního problému.
Na druhou stranu ale nemusíte během těhotenství nabírat „zbytečná kila“ navíc. Při dodržování zásad zdravého životního stylu, pak můžete během těhotenství přibrat právě jen tolik, kolik je potřeba pro zdravý vývoj vašeho dítěte. Pokud nepřiberete zbytečná kila navíc, budete pak mít i mnohem lehčí hubnutí po porodu.
Při obvyklém průběhu těhotenství dochází k navýšení tělesné hmotnosti ženy o 10 až 15 kilo. To je naprosto přirozené a normální. Jen menší část z toho ale připadá na vaše dítě. To bude mít na konci těhotenství asi 3 – 4 kila. Zbytek váhy pak připadá třeba na placentu, zvýšené tukové zásoby (které si tělo hromadí na dobu kojení) nebo třeba i na množství vody ve vašem těle (během těhotenství tělo zadržuje ve větší míře vodu – z toho jsou pak otoky především dolních končetin).
Během těhotenství si tedy hlídejte, abyste nepřibírala zbytečně moc, ale ani zbytečně málo. Každá žena také během těhotenství přibere jinak. A navíc ženy, které měli před těhotenstvím jen nízkou váhu, nebo dokonce podváhu, zpravidla jako těhotné naberou více kilo, než ženy s běžnou váhou či dokonce nadváhou.
Během těhotenství vaše tělo potřebuje zvýšený přísun kalorií, vitamínů, minerálů, bílkovin a obecně všech živin, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dítěte. Doba těhotenství, tedy absolutně není vhodná, pro nějaké experimentování s dietami. A tím máme na mysli především nejrůznější extrémní, nebo jednostranně zaměřené diety.
Během těhotenství by jediná dieta (pokud tedy pomineme různé diety ze zdravotních důvodů), měl být zdravý, vyvážený a hlavně rozumný jídelníček.
To, že byste měla během těhotenství jíst za dva, je pochopitelně jen mýtus. Pro vývoj dítěte je sice nutné zvýšit kalorický přísun. Ale jedná se jen asi o 300 – 500 kcal denně. Tedy asi o 1/4 až 1/3 toho, jaký byl váš běžný kalorický příjem před otěhotněním.
Během těhotenské diety byste si měla hlídat, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny. Tedy optimální poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Jídelníček by měl určitě zahrnovat i dostatečné množství mléčných výrobků (bílkoviny, tuky a také vyšší obsah vápníku). Hodně ovoce a zeleniny.
Pokud se snažíte během těhotenství zbytečně nepřibrat, pak si určitě hlídejte „prázdné“ kalorie. Tedy, i když vás budou přepadat nejrůznější „těhotenské“ chutě, tak s nimi bojujte a nepodlehněte. Není důvod, abyste se přejídala, jen proto, že jste těhotná.
V těhotenství se snažte jíst pravidelně 5x až 6x denně po malých porcích. Nejméně dvě z těchto menších jídel by měly zahrnovat ovoce a zeleninu, ale klidně i více. Nejméně jedno jídlo by pak mělo zahrnovat bílkoviny – buď živočišného původu (kvalitní hovězí maso, netučné kuřecí nebo krůtí maso, ryby apod.) nebo rostlinných (luštěniny, sója apod.).
Existují určité skupiny potravin, kterým byste se jako těhotná měla úplně vyhnout. Sem patří především nepasterizované mléko a výrobky z něj. Tam je vyšší míra rizika, že byste se mohla nakazit listeriózou, což pak má až fatální důsledky pro vaše dítě. Pozor také na nedostatečně tepelně upravené výrobky z masa nebo i na uzeniny.
Také si hlídejte množství cukru – tedy žádné slazené nápoje (limonády, slazené džusy. Snažte se mít pod kontrolou i „mlsání“. Hlídejte si i množství soli. Nadměrný příjem soli způsobuje zadržování vody v těle. A tu vaše tělo zadržuje ve vyšší míře už z důvodu těhotenství. Zkuste tedy preferovat potraviny a jídla připravované z čerstvých surovin. Naopak ty „průmyslově vyráběné (tj. instantní jídla, nejrůznější polotovary a konzervy), mají často i několikanásobně vyšší množství soli ,než je vhodné a zdravé.
I když s postupujícím těhotenstvím bude pro vás pohyb čím dál tím obtížnější, snažte se být až do porodu co nejvíce aktivní. Můžete chodit na delší procházky, můžete navštěvovat různé kurzy a cvičení určené pro těhotné ženy. To prospívá nejenom vašemu zdraví, ale je to prospěšné i pro vaše dítě.