Nebaví vás běhání? Zkuste to ve dvou, to je pak větší zábava.
Nárůst tělesné hmotnost se vždy spojen s ukládáním tuků v různých partiích těla. Množství tuku na různých partiích se ale hodně liší u různých lidí. Někdo má problémy s tloustnutím v oblasti břicha, někdo má více tuku na rukou nebo na zadku. Ale u většiny lidí, a platí to zejména pro ženy, se tuk ukládá především v dolních partiích. A jsou to nejčastěji právě stehna, kde jsou výrazné tukové zásoby. Často se tak dolní partie ženské postavy jeví objemnější než ty horní (tzv. tvar postavy „hruška“). Co se s tím dá dělat?
Pokud hledáte návod jak zhubnout stehna, jste na správném místě. Nejprve je ale nutné pár obecných informací. Snažit se zhubnout jen stehna nefunguje. Musíte mít na paměti, že i když se budete snažit zhubnout především stehna, budete hubnout na celém těle. Také budete muset upravit svůj jídelníček. Zahrnout do něj potraviny s vysokým obsahem bílkovin, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. A naopak vyřadit rafinované cukry (sladkosti, cukr, slazené nápoje) a omezit i konzumaci potravin z bílé mouky (preferujte ty potraviny, které jsou založené na žitné, nebo celozrnné mouce).
Základem, jak již bylo uvedeno výše, je úprava jídelníčku. Bez toho jakákoliv snaha o hubnutí nemá cenu. Pokud se budete i nadále krmit tučnými, nezdravými potravinami, nemáte šanci na úspěch.
Sledujte, co jíte, zapisujte si, co a v jakém množství jste snědli a snažte se o postupné vyřazování jednotlivých škodlivých elementů z vašeho jídelníčku. Nemusí se jednat o nějaké radikální změny. Stačí postupně omezovat či nahrazovat. Většina toho, co není vhodné, má nějaký svůj zdravý / dietní ekvivalent.
Dalším krokem pro úspěšné zhubnutí stehen je cvičení. Pořiďte si švihadlo a používejte ho nejméně čtyřikrát týdně. Ještě lepší bude pravidelné cvičení každý den. Švihadlo je asi to nejlepší co můžete pro svoje stehna použít. Na rozdíl od běhání nebo od jízdy na kole vám švihadlo pomůže efektivněji zapojit všechny klíčové svalové partie v oblasti stehen.
Začněte tím, že budete pomalu skákat přes švihadlo, stačí pomalejší „jogging“ tempo. Na začátku není nutné skákat oběma nohama současně, ale spíše jen střídat levou a pravou, jako byste běželi na místě. Tak, aby se vaše tělo postupně zahrálo. Lehce pokrčte kolena, abyste nedošlapovali příliš tvrdě na podlahu (to není dobré pro vaše kolena). Snažte se držet vaše záda rovně (žádná pokrčená páteř, pokud se budete hrbit, nebudete zapojovat všechny důležité svalové partie, a navíc vás z toho může začít bolet bederní oblast).
Jakmile se vaše tělo zahřeje, zkuste zvýšit náročnost. Přidejte na rychlosti / frekvenci skoků. Nebo změňte cvik tak, že začnete skákat oběma nohama současně. Další možností je pak střídavě skákat jen na levé nebo pravé noze.
Celková délka takového cvičení by měla být minimálně 20 minut. Pozor ale na to, že po celou dobu by se mělo jednat o aerobní aktivitu. To znamená, že byste se neměli příliš zadýchávat. Upravte rychlost a frekvenci cvičení tak, abyste sice dýchali rychleji a měli vyšší tepovou frekvenci, ale současně i tak aby vám „nedocházel dech“. Pro spalování tuků je důležitá právě aerobní aktivita. Pokud by vaše tělo přešlo na anaerobní metabolismus, znamenalo by to, že přestane efektivně spalovat tuky.
Mezi další cviky na hubnutí stehen patří například jízda na rotopedu, plavání, běhání. Pokud se na nic z toho necítíte, tak můžete zkusit chodit na delší procházky. Mělo by e jednat ale o svižnou / rychlou chůzi. Případně můžete zkusit střídat 30 – 60 vteřin pomalého běhu s chůzí.
Aby cviky a cvičení bylo pro vaše stehna přínosem, je důležitá pravidelnost. Měli byste cvičit alespoň 4 krát týdně. Každé cvičení by pak mělo být nejméně 20 minut dlouhé, optimální doba je ale spíše půl hodiny. Nezapomínejte ani na pravidelné protažení před a po cvičení.
Dalším cvikem pro stehna by pak měly být dřepy. Začněte je dělat pravidelně po úvodním běhání, skákání přes švihadlo nebo jízdě na rotopedu. Naordinujte si 5 až 6 sérií. Počet opakování v jedné sérii záleží na vaší kondici, minimum by ale mělo být alespoň 10 opakování a pak krátká pauza. Pokud to zvládnete, nebojte se dělat více cviků (20 – 25) v jedné sérii.
Abyste si zbytečně neničili kolena (při dřepech jsou tyto klouby velmi namáhané) a aby dřepy měly ten správný efekt, je nutné dělat je správně. Postavte se tak, aby nohy byli mírně od sebe. Vzdálenost mezi vašimi chodidly na podlaze by měla být přibližně stejná, jako šířka vašich ramen.
Správný dřep také nesmíte dělat až dolů. Úhel, který svírají vaše stehna, a lýtka by měl být v nejnižším bodě přibližně 90 stupňů. Nejprve se zhluboka nadechněte, pokrčte se v kolenou, tak aby vaše stehna byla téměř vodorovně s podlahou. V nejnižším bodě chvilku vydržte. Hlídejte si, abyste se nekrčili v zádech. Žádné hrbení se a předklánění. Pak vydechněte a zvedněte se zpět do stoje.
Jakmile pro vás, po pár týdnech, začnou být dřepy „příliš jednoduché“, můžete zvýšit obtížnost tím, že si do každé ruky vezmete činku. V případě návštěvy fitness centra můžete využít specializované stroje pro vyšší obtížnost dřepů.
Nejsou to ale jenom, dřepy, skákání přes švihadlo, běhání či jízda na rotopedu. Na stehna se zaměřuje mnohem více cviků. Další z možností jsou výpady. Ty se provádějí tak, že stojíte rovně, nohy opět na šířku ramen od sebe (případně v každé ruce můžete držet lehkou činku). Nejprve uděláte krok pravou nohou daleko dopředu (jak jen to jde) a levou přitom máte pevně na výchozím místě. Ve výsledku byste měli mít pravou nohu pokrčenou v koleni (opět platí to, že úhel v koleni by neměl být více než 90 stupňů, stehno rovnoběžně s podlahou). Následuje krok zpět do výchozí pozice (ve stoje). A celý postup opakujete krokem levou nohou. I pro výpady platí stejný počet sérií a opakování jako pro dřepy.