Mezi přirozené přírodní potraviny, které obsahují hořčík, patří především banány, mandle, ořechy, listová zelenina, obilí, celozrnná mouka, nebo také i čokoláda
Pokud se snažíte zhubnout, a hledáte každý tip nebo radu, která by vám vaši snahu usnadnila, pak byste si měli přečíst, jaký má vliv na hubnutí minerál hořčík. Možná se vám to může zdát přehnané, ale vliv hořčíku (resp. jeho nedostatku), na nadměrnou váhu je poměrně významný. Podle celé řady srovnávacích studií je prokázáno, že mnoho lidí, co jsou obézní, mají současně nedostatečný příjem hořčíku. Obdobné výzkumy pak prokazují, že potravinové doplňky nebo potraviny s vysokým obsahem hořčíku mají výrazný vliv na snižování váhy. Díky hořčíku pochopitelně zázračně nezhubnete během několika málo dní. Ale určitě vám může pomoci na vaší cestě k ideální postavě.
Hořčík je minerál s latinským názvem magnesium (chemická značka Mg). Kromě toho, že se jedná o kov, který se běžně využívá k výrobě různých slitin nebo při výrobě pyrotechniky, patří hořčík i mezi velmi důležité minerální prvky, které naše tělo opravdu nutně potřebuje pro své správné fungování. Hořčík se v lidském organismu zapojuje do více než 300 nerůznějších biochemických reakcí.
Hořčík, který naše tělo přijímá z potravy, je velmi důležitý pro správnou činnost svalů a nervů. Kromě toho se hořčík zapojuje i do uvolňování energie z glukózy. Má také vliv na správnou stavbu kostí, na oběhový systém a i další pochody v lidském těle.
Nedostatek hořčíku se projevuje především zvýšenou podrážděností (hořčík v kombinaci s vápníkem totiž funguje jako přirozený uklidňující prostředek). Při nedostatku hořčíku tak lidé bývají více podráždění, mohou trpět nespavostí, depresí, špatným trávením, pociťují bušení srdce, náladovost nebo mají i další potíže. Optimální příjem hořčíku v potravě by u dospělého člověka měl být 300 mg denně. Vyšší dávku pak potřebují sportovci, diabetici nebo lidé, co ve velké míře konzumují alkohol.
Mezi přirozené přírodní potraviny, které obsahují hořčík, patří především banány, mandle, ořechy, listová zelenina, obilí, celozrnná mouka, nebo také i čokoláda (i hořčík se podílí na tom, že čokoláda má na mnoho lidí „uklidňující“ efekt). Mezi další potraviny, které obsahují hořčík, pak patří sójové boby a luštěniny, arašídy, kešu nebo i další ořechy.
Při konzumaci běžných potravin a potravinových doplňků se zvýšeným obsahem hořčíku by vám předávkování hořčíkem nemělo hrozit. Předávkování se dokáže bránit samotný organismus. Při vyšších dávkách hořčíku v potravě jeho vstřebávání klesá (resp. zrychluje se jeho vylučování prostřednictvím ledvin). Pokud by organismus nedokázal extrémně vysokou dávku hořčíku zpracovat nebo vyloučit, pak se příznaky předávkování hořčíkem projevily silným průjmem, nevolností, slabostí, celkovou letargií nebo poruchami srdečního rytmu. Krátkodobě by mohlo dojít i ke zvýšení krevního tlaku a s tím pak bývají spojené závratě. V praxi je ale předávkování hořčíkem velmi vzácné.
Konzumace potravin s vysokým obsahem cukrů a tuků a jen s minimální nebo žádnou dávkou hořčíku pak může vést k obezitě. Téměř všechny diety se snaží z dietního jídelníčku eliminovat množství cukru a průmyslově připravované potraviny s vysokým obsahem tuků (i ty mají mnohem nižší obsah hořčíku oproti čerstvým potravinám). Doporučují více vlákniny, ořechy, celozrnné pečivo nebo potraviny z celozrnné mouky. Tyto všechny potraviny pak patří mezi velmi dobré zdroje hořčíku. Takže vliv hořčíku na hubnutí je asi jasný. Kromě jiných efektů hořčík zvyšuje metabolismus cukrů.