Kalkulačka: Jak spočítat termín porodu

Kalkulačka: Jak spočítat termín porodu

Průměrná délka těhotenství je 280 dní (tedy 10 lunárních nebo 9 kalendářních měsíců).

Zjistila jste, že jste těhotná? Třeba se vám na těhotenském testu objevil pozitivní výsledek, a vy nyní přemýšlíte nad tím, jak spočítat termín porodu. Chtěla byste vědět, kdy se má dítě narodit?

Nebo možná zatím jen těhotenství plánujete a chtěla byste, aby se dítě narodilo v nějakém konkrétním období (třeba i s ohledem na nějaké pracovní nebo osobní záležitosti). Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet termínu porodu. Můžete tak snadno zjistit orientační termín, kdyby se mělo vaše miminko narodit.

Jak spočítat datum porodu

Nejprve ale, jak je to s určováním termínu porodu. Platí, že těhotenství se neřídí nějakou přesnou matematikou, Průměrná délka těhotenství je sice 280 dní (tedy 10 lunárních nebo 9 kalendářních měsíců), ale to je pouze průměrná hodnota. Tak jako se říká, že „otec je vždy nejistý“, tak i termín porodu je vždy pouze orientační.

Není žádnou velkou výjimkou, když se dítě narodí o jeden až dva týdny dříve (před plánovaným termínem porodu). Stejně tak ani není žádnou velkou výjimkou, že se dítě narodí i o jeden nebo dva týdny později.

Třeba pokud čekáte dvojčata, je vyšší pravděpodobnost, že se děti narodí o několik dní dříve, než kdybyste čekala pouze jedno dítě. Naopak u ženy, která čeká první dítě (prvorodička) se skutečný termín porodu zpravidla o několik málo dní opozdí (oproti tomu plánovanému). Určit 100% přesné datum, kdy se dítě narodí, tedy není možné. Vždy se dá pouze říci, že je největší pravděpodobnost, že to bude v určitý den, nikdy to ale není 100%.

Datum porodu podle menstruace

Termín porodu je možné spočítat poměrně jednoduše. Stačí znát, kdy začínala vaše poslední menstruace. Pokud máte pravidelný menstruační cyklus, pak je termín porodu zpravidla 280 dní od prvního dne poslední menstruace před tím, než jste otěhotněla.

Datum porodu podle ovulace

Podobné je to i s určením termínu porodu podle početí nebo podle ovulace. Pokud víte, kdy u vás probíhala ovulace v době, kdy jste otěhotněla, pak stačí k tomuto datu přičíst 266 dní a znáte termín porodu.

Kalkulačka pro výpočet termínu porodu

Těhotenská kalkulačka
Druh termínu
Datum
Výpočet

Datum porodu podle početí

Datum početí je už méně spolehlivý údaj. Zatímco datum poslední ovulace nebo zahájení poslední menstruace připadá na jeden konkrétní den, datum početí může být v rozmezí i několika dní.

To je dáno tím, že zatímco životnost vajíčka, které je uvolněno během ovulace je asi 24 – 36 hodin, živostnost spermie může být až 7 dní. Proto jsou za plodné dny počítány dny v rozmezí cca 5 dní před nastávající ovulací, a ještě jeden den po jejím zahájení.

Platí ale, že i když byl styk několik dní před ovulací, k samotnému početí (spojení vajíčka a spermie), mohlo dojít jen v intervalu cca 24 – 36 hodin v době ovulace. Pak tedy stačí připočítat 266 dní a znáte přibližný termín porodu

Jak zjistím, kdy jsem otěhotněla

Jak již bylo zmíněno výše, za plodné dny jsou označovány ty, které předchází ovulaci (3 – 5 dní) a také samotný den ovulace a případně ještě jeden den poté. K početí pak může vést styk v kterýkoliv z těchto dní. Pokud v tomto rozmezí máte více styků, tak je téměř nemožné určit, který z nich vedl k početí nebo jestli k početí došlo ihned po styku či s nějakým zpožděním.

Ostatní čtenáři si prohlédli: