Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Hubnutí podle nějaké přesné diety moc nefunguje. Jistě, je i řada rozumných diet, které vám sestaví přesný dietní jídelníček. Pokud se jím budete řídit, pak vám to může pomoci shodit pár kilo.
Jsou i krabičkové diety, kde dostáváte jídlo v krabičkách na celý týden nebo postupně na celý měsíc, a nemusíte se o nic starat.
Podobné diety sice mohou fungovat, co ale bude s váhou po skončení diety? Pokud se nenaučíte, jak si sami sestavit rozumný jídelníček, pak je jen malá šance, že byste si sníženou váhu dlouhodoběji udrželi.
Samostatnou kapitolou, jsou pak různé „zázračné“ diety, které mají zajistit „okamžité“ zhubnutí, i bez větší námahy. Podobné zaručené diety, jak rychle zhubnout i o 10 – 20 kilo za měsíc, jsou ale obvykle k ničemu.
Drastické redukční diety, vám s opravdovým hubnutím v ničem nepomohou. Akorát si s jejich pomocí rozhodíte metabolismus. A může to vést i k poruchám příjmu potravy nebo jiným závažnějším zdravotním komplikacím.
Počítání kalorií při hubnutí, také samo o sobě moc nefunguje. Hubnutí není exaktní matematika, a to že jeden den „sníte“ více kalorií, nemusí ničemu vadit. Podstatná je přiměřenost a dlouhodobý trend.
Při hubnutí je dobré, abyste v dlouhodobém průměru, měli mírný kalorický deficit. Což znamená snížení kalorií o cca 10 – 15% (rozhodně ne více, než o 20% – radikální omezení příjmu kalorií, má za následek hladovění, což je cesta do pekla).
Pro snížení váhy je také dobré, mít alespoň orientační představu, kolik kalorií obsahují jednotlivé potraviny a jídla, která jsou z nich připravena. Nemá ale valný smysl řešit přesný počet kalorií v jedné porci jídla.
Pro hubnutí stačí, pokud budete alespoň přibližně dodržovat základní strukturu zdravého jídelníčku. Jídlo by mělo zahrnovat jednu hrst bílkovin, jednu hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny. Důležitý je rozumný a vyvážený poměr základních makroživin – tedy bílkovin, sacharidů a zdravých tuků.
Sestavit si vlastní zdravý jídelníček, který vám pomůže při hubnutí, není až tak složité. Není nutné dodržovat nějaký přesný jídelníček. Měli byste jíst především to, co vám chutná. A v přiměřeném množství (tak abyste nehladověli).
Základem zdravého jídelníčku, by měly být:
Při hubnutí si nemusíte úplně zakazovat některé potraviny nebo jídla. Zdravý a rozumný přístup k hubnutí je o přiměřenosti.
Ničemu nevadí, pokud si občas dopřejete sklenici vychlazené Coca-Coly, porci čokoládového dortu nebo pár slaných brambůrků. Mělo by to ale být jen občas a v rozumném množství. Rozhodně není dobré vypít dva litry sladkého nápoje za den, nebo sníst celý pytlík slaných brambůrků večer u televize.
Obecně platí, že při hubnutí byste měli co nejvíce omezit prázdné kalorie. Jedná se především o sladké nápoje, a další sladkosti. Stejně zbytečné jsou i další potraviny, které podporují „bezděčné“ mlsaní.
Pondělí:
Úterý:
Středa:
Čtvrtek:
Pátek:
Sobota:
Neděle:
Při hubnutí, ale nezáleží jenom na tom, co budete jíst. Sebelepší jídelníček, vám s hubnutím může pomoci jen v omezeném rozsahu. Pro úspěšné zhubnutí, je nezbytně nutné i přiměřené množství pohybu.
Pro zhubnutí není nutné intenzivní cvičení, nachodit každý den 10 000 kroků nebo uběhnout maraton. Každý den byste ale měli mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu. Může to být jen delší procházka (počítá se i cesta pešky do práce a z práce).
Abyste doopravdy zhubli, pak je nutný pohyb. A není až tak podstatné, zda se budete věnovat nějakému konkrétnímu cvičení, nebo jestli budete jen více chodit. Podstatné je, abyste měli více pohybu (a tím i vyšší kalorický výdej), než jak tomu bylo doposud.