Co je to Paleo dieta a jak prospívá zdraví?

Co je to Paleo dieta a jak prospívá zdraví?

Paleo dieta, je někdy také označována, jako „dieta jeskyních lidí“, nebo „dieta pračlověka“.

Zajímalo by vás, co je to Paleo dieta, a jak by mohla prospět vašemu zdraví, nebo vaší váze? V tomto článku se podíváme na to, co je to Paleo dieta a poradíme vám, jak při této dietě postupovat, jaký zvolit jídelníček, jaké jsou nejlepší recepty a na co si dávat pozor.

Co je to Paleo dieta?

Paleo dieta, je někdy také označována, jako „dieta jeskyních lidí“, nebo „dieta pračlověka“. Její základní myšlenkou je, že našemu lidskému tělu, by mělo nejlépe prospívat to, co jedli naši předkové během paleolitu. V té době lidé jedli jen to, co jim nabízela příroda. To, co si nasbírali nebo ulovili v lese, či v řece.

V současné dobé lidé konzumují velké množství potravin, které nejsou příliš zdravé. Příliš mnoho průmyslově vyráběných potravin, často vede k různým zdravotním problémům a nadváze nebo obezitě. Při Paleo dietě, se vracíte k tomu, co je pro naše tělo přirozené a zdravé. Může tak dojít k obnovení narušené rovnováhy. Paleo dieta vám pomůže udržet si zdraví, zhubnout a být více aktivní.

Paleo dieta a změna životního stylu

Paleo dieta však není jen o tom, co budete mít na jídelníčku, ale i o celkové změně životního stylu. Pračlověk určitě netrávil každý den dlouhé hodiny sezením u počítače někde v kanceláři nebo sezením na gauči ve své jeskyni a sledováním „pohyblivých nástěnných kreseb“.

Paleo dieta a jídelníček

Paleo dieta zahrnuje zvýšenou konzumaci čerstvých potravin. A to nejenom ovoce a zeleniny, ale obecně jídel připravovaných z čerstvých surovin. Tedy žádné mražené polotovary. Žádná jídla z „pytlíku“ nebo ani žádné konzervy.

Příprava jídla podle Paleo diety nevyžaduje žádné speciální zařízení. Vystačíte si s tím, co najdete v každé běžně vybavené kuchyni. Musíte ale počítat s tím, že příprava jídla pro Paleo dietu vám zabere trochu více času. Není to jako dát hotové jídlo z obchodu do mikrovlnky a 5 minut počkat.

Paleo dieta a maso na jídelníčku

Na jídelníčku Paleo diety nesmí chybět maso. Může to být jak hovězí maso, vepřové, drůbež, zvěřina, nebo obecně jakýkoliv druh masa. Mělo by se ale jednat o maso ze zvířat, které nejsou chovány ve velkochovech. Tedy spíše maso „bio“ kvality. Byť ono „bio“ zde není zcela určující. Je ale velký rozdíl mezi masem ze zvířete, které je krmeno přírodní cestou (pase se na pastvině), a masem zvířete, které je zavřené někde v malé kleci, nebo v miniaturním výběhu, a dostává jen nějaká průmyslová krmiva. Na Paleo jídelníčku by neměly chybět ani ryby a mořské plody.

Zelenina a ovoce u Paleo diety

Zelenina a ovoce tvořilo nedílnou a podstatnou součást jídelníčku lidí v Paleolitu. Je pravda, že většina současných druhů ovoce a zeleniny v té době „neexistovala“. Ovoce a zelenina, které běžně nyní konzumujeme, vznikla až průběžným šlechtěním jednotlivých odrůd, to ale příliš nevadí.

Při výběru ovoce a zeleniny bychom ale měli zohlednit, že v Paleolitu nebyla většina druhů ovoce tak sladká jako dnes. Mnoho druhů ovoce (nebo i některých druhů zeleniny), byla až v průběhu staletí vyšlechtěna právě s ohledem na vyšší sladkost. Na jídelníčku Paleo diety by tedy neměly být ve větší míře zastoupeny „sladké“ druhy. Jako je například hroznové víno, banány, mango, třešně, jablka nebo hrušky.

Paleo dieta a mléčné výrobky

V době paleolitu ještě lidé neuměli chovat hospodářská zvířata. Takže ani neznali nic, co by odpovídalo našim současným mléčným výrobkům. Hospodářský chov zvířat a zpracování mléka se objevilo až mnohem později.

Není sice nutné absolutně vyloučit všechny mléčné výrobky. Ale jejich konzumace by měla být značně omezena. Pokud už budeme konzumovat mléko nebo nějaké mléčné výrobky, měli bychom se opět vyhýbat tomu, co se dá běžně koupit v supermarketech („obarvená bílá voda“), a raději zvolit čerstvé mléko a mléčné výrobky od nějakého farmáře.

Jak postupovat při Paleo dietě

I když většina návodů na hubnutí a diety doporučuje, abyste jedli v pravidelných intervalech, u Paleo diety je to jinak. Ta naopak říká, že byste měli jíst jen tedy, když máte hlad. Naučit se naslouchat svému tělu. Ono si samo řekne, když má hlad, a potřebuje doplnit energii.

Pračlověk také neměl 3 teplá jídla denně, a rozhodně nemohl spoléhat na to, že když po celodenním lovu dorazí večer do jeskyně, že ho tam bude čekat „prostřený kámen“ s teplou večeří.

Paleo dieta – recepty

Pokud se rozhodnete pro Paleo dietu, tak to neznamená, že byste nutně museli vyhodit všechny své kuchařky a recepty. Nikdo po vás nechce, abyste nyní začali jíst jen syrové maso a to co si natrháte někde v lese.

Velká většina běžných receptů se dá upravit tak, aby byli v souladu se zásadami Paleo diety. Přece jen, od doby Paleolitu už uběhla celkem dlouhá doba. Kdybychom se měli stravovat striktně podle receptů z té doby, tak už by to pro naše tělo bylo asi nestravitelné. Takže klidně můžete používat recepty na „moderní“ jídla, pouze respektujte základní principy Paleodiety.

Co pít během Paleo diety

Co myslíte, dopřávali si lidé v paleolitu čaj, kávu, limonádu nebo něco podobného? Asi ne. V zásadě platí, že během Paleo diety, byste měli pít jen čistou, pramenitou vodu. Případně jsou ještě přijatelné ovocné nebo zeleninové šťávy. Ale jen ty z čerstvého ovoce, čerstvě připravené, bez jakýchkoliv přidaných látek. A opět pozor na příliš sladké druhy ovoce.

Cvičení během Paleo diety

Jak již bylo zmíněno v úvodu. Paleo dieta není jen o tom, co máte na jídelníčku, ale o celkově aktivnějším přístupu k životu. Pračlověk trávil většinu svého bdělého času sháněním potravy. A v té době jakýkoliv přesun kamkoliv znamenal „poctivou chůzi“. Tehdy nebyla žádná hromadná doprava nebo cokoliv podobného.

To byste měli respektovat i vy a snažit se o to, být co nejvíce v pohybu. Pokud je to možné zkuste všechny kratší vzdálenosti zdolávat jen chůzí. Také se můžete věnovat různým cvičením. Zde ale platí, že by se mělo jednat spíše o přirozené, rovnoměrné zatížení celého těla. Pračlověk také nechodil do posilovny, aby tam zvedal těžké činky a posiloval tak jen bicepsy nebo svaly na hrudníku. Ideální je tak cvičení, jen se zátěží vlastní hmotnosti, které zapojí různé svalové skupiny celého vašeho těla.

Ostatní čtenáři si prohlédli: