Jak si vybrat správnou dietu abyste zhubnuli – II. díl

<span>Obecně platí, že při volbě správné diety byste se měli řídit především tím, co vyhovuje vašemu tělu. </span> Obecně platí, že při volbě správné diety byste se měli řídit především tím, co vyhovuje vašemu tělu.

V první části článku o tom jak si vybrat správnou dietu (viz: Jak si vybrat správnou dietu abyste zhubnuli – I. díl), jsme vám představili 4 různé diety – nízkokalorickou dietu, bez sacharidovou dietu, vegetariánskou dieta a dietu dle glykemického indexu potravin.

V tomto druhém dílu o tom, jak si vybrat správnou dietu, se podíváme na další 4 kandidáty, které můžete zvážit, pokud chcete začít hubnout.

Středomořská dieta

Další alternativou ke klasickému hubnutí je tzv. středomořská dieta. Tato dieta je lehká a svěží. Je založena na jídlech a potravinách, které jsou typické pro jižní Itálii a Řecko. Dietní jídelníček tak zahrnuje hodně ovoce, zeleniny, olivového oleje, nemodifikované mléčné výrobky, ořechy, ryby a jen velmi málo červeného masa. Je obecně známo, že lidé z těchto jižních oblastí mají podstatně menší problémy s chorobami jako je cukrovka, rakovina, srdeční choroby nebo obezita.

Výhody středomořské diety: tato dieta není tak striktní jako některé jiné. Zahrnuje velké množství potravin a nevadí zde čas od času i něco nezdravého/nedietního. Zahrnuje jak bílkoviny, tak i tuky a sacharidy. Tato dieta – pokud se naučíte vybírat si ty správné potraviny a recepty, se poměrně snadno dodržuje. Kromě vlivu na hubnutí má i nesporný zdravotní efekt.

Nevýhody středomořské diety: u této diety určitě nebudete hubnout nějakou zázračnou rychlostí. Úbytek váhy se dostaví pozvolna a postupně. Je nutné uvědomit si, že i zde byste si měli hlídat množství kalorií. Sníst hrst ořechů je dobré, sníst jich „plný pytel“ už vaší váze tolik neprospěje. U této diety je také nutné volit čerstvé suroviny. Konzervy nebo mražená jídla nejsou až tak vhodná.

Paleo dieta

Základní myšlenkou paleo diety je argument, že naše tělo na to, co v současnosti jíme, vlastně není vůbec přizpůsobeno. Lidé jako druh se vyvíjí již desítky (resp. stovky) tisíc let a téměř po celou tuto dobu jejich jídelníček vypadal diametrálně odlišně od toho, co běžně jíme dnes.

Dříve lidé jedli jen to co jim nabízela příroda – omezené množství masa, ryby, zeleninu bez škrobu, ořechy, vejce, ovoce, různá semena apod. U této paleo diety by tedy z jídelníčku měly být vyloučeny všechny mléčné výrobky, všechny zpracované potraviny, nebo třeba i brambory. I příjem cukrů by měl být omezen směrem k „přírodním“ sladkostem, jako je třeba med nebo sladké ovoce. Rozhodně sem nepatří žádné „umělé“ sladkosti apod.

Výhody paleo diety: tato dieta by měla vést k výraznému úbytku váhy, pokud je prováděna správně. Změnou jídelníčku byste se měli dostat do stavu, kdy vaše tělo dostává to na co je „geneticky“ zvyklé a na co je dlouhodobým vývojem přizpůsobené.

Nevýhody paleo diety: žádné brambory, žádné mléčné výroby, žádné „nepřírodní“ sladkosti, žádná instantní jídla, žádné konzervy, žádný destilovaný alkohol apod. Obecně je u této diety obtížnější sestavování jídelníčku. I potraviny, které jsou běžně považovány za zdravé, jsou zde omezeny. Pokud se nebojíte experimentovat, může to být volba pro vás. Pokud si ale nedokážete představit život bez sladkého dezertu, pak paleo dieta není nic pro vás.

Asijská dieta

Podobně jako středomořská dieta, i asijská strava patří mezi vhodné alternativy ke klasickému stravování. Tradiční asijská strava má historii již více než 5000 roků. Zahrnuje vyváženou stravu s velkým podílem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, omezené množství vajec, libového masa a ryb. Podobně jako středomořská strava, i zde je nižší riziko vzniku cukrovky, snížený cholesterol a snižuje se riziko srdečních onemocnění či mrtvice.

Výhody asijské diety: základem je maximum přírodních potravin, klade se důraz na čerstvé suroviny, které pokrývají všechny vaše nutriční potřeby. I zde není nutné striktně počítat kalorie (i když i zde platí, že je nutné stravovat se s „rozumem“).

Nevýhody asijské diety: ne, instantní čínská polévka opravdu není dietní jídlo. U této diety může být komplikovanější nutnost naučit se nové recepty, a současně je omezená i dostupnost všech čerstvých ingrediencí, které jsou k asijské dietě potřebné

Dieta podle krevního typu

Podle diety, dle krevního typu, by lidé s určitou krevní skupinou měli jíst jen určitou skupinu potravin. Krevní skupina tak určuje které potraviny ano a které ne. Lidé s krevní skupinou A by měli jíst především sóju, obilí, zeleninu a současně omezit červené maso. Lidé s krevní skupinou B by měli omezit kukuřici, pšenici, čočku, arašídy a současně by jejich jídelníček měl zahrnovat dostatek masa a mléčných výrobků. Lidé s krevní skupinou AB by pak měli jíst více tofu, mořské plody, mléčné výrobky. Lidé s krevní skupinou 0, by se měli soustředit na bílkoviny – tedy vysoký podíl mořských plodů, ryb a masa

Výhody diety podle krevního typu: u této diety není striktně omezeno množství kalorií, neměli byste se tedy zbytečně trápit hlady.

Nevýhody diety podle krevního typu: obecně platí, že tato dieta nemusí fungovat u každého. U některých lidí se projeví úbytek váhy, u jiných tato dieta nemá v zásadě významnější dopad na hubnutí. Ale za zkoušku určitě nic nedáte

Když hubnout tak s rozumem

Obecně platí, že při volbě správné diety byste se měli řídit především tím, co vyhovuje vašemu tělu. Každý člověk je trochu jiný a u každého z nás bude fungovat něco trochu jiného.

Také není dobré příliš spoléhat na nějaké drastické redukční metody. Ano, při striktním omezení jídelníčku jen na několik málo vybraných potravin nebo při drastickém snížení kalorického příjmu je možné i velmi rychle snížit váhu. Tato změna ale zpravidla nemívá trvalejší charakter.

Námi představené diety by vám ale naopak měli zajistit postupné snížené váhy při zachování rozumné rychlosti hubnutí. Výsledný efekt by tak měl být trvalý. Zvláště pokud si osvojíte hlavní zásady té které diety a budete se jimi řídit i do budoucna.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak si vybrat správnou dietu abyste zhubnuli – II. díl

Diskuse: 1

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar