Jak jíst méně a zhubnout

Jak jíst méně a zhubnout

Naučte se také jíst pomalu a v klidu. Každé sousto pečlivě rozžvýkejte. Nejenom, že tím zvýšíte a prodloužíte svoje potěšení z jídla, ve výsledku pak sníte i menší porci

Obezita se velmi rychlé stává závažným problémem, a to nejenom v některých západních zemích (typicky třeba USA), ale i u nás. Cílem hubnutí, pak nemusí být jen touha po hezké, štíhlé postavě. Zbavení se nadváhy, má i celou řadu zdravotních benefitů. Celá řada nemocí je totiž způsobována právě nadváhou.

Jednou z častých příčin obezity je pak nadměrné přejídání. Cílem tohoto článku je ukázat vám, jak se naučit jíst méně. Pokud si sami vyzkoušíte některá z našich doporučení, uvidíte, že fungují a pomohou vám jíst méně.

Jak jíst méně? Jezte jen tolik, kolik doopravdy potřebujete

Mnoho z nás má tendenci jíst, i když nemá hlad. Způsobuje nám to potěšení. Ale je to hrozný zlozvyk. Zkuste se naučit jíst jen ve chvíli, kdy máte opravdu hlad. Naučte se rozeznávat, kdy máte hlad, a kdy máte jenom na něco chuť. To, že se vám „sbíhají sliny“ nad nějakou dobrotou, ještě neznamená, že vaše tělo hladoví, a že byste měli něco sníst.

Jak jíst méně? Jezte malé porce

Možná to bude znít příliš jednoduše, ale mnoho lidí má tendenci sníst větší množství jídla prostě jen proto, že ho mají hodně na talíři před sebou. Možná za to může i výchova, kdy vás v dětství nutili dojídat vše, co bylo na talíři. Naučte se připravovat si menší porce. Když to ze začátku nepůjde, nevadí, když si půjdete přidat (pokud se z toho nestane dlouhodobý zvyk). Časem ale zjistíte, že menší porce jídla na talíři vás zasytí úplně stejně jako velká porce.

Zkuste také při každém jídle nechat na talíři alespoň pár nedojedených soust. Berte to jako hru. Možná se vám příčí plýtvání jídlem. Uvidíte ale, že vás tohle „nedojídání“ časem donutí přestat se přejídat.

Jak jíst méně? Naučte se jíst v pravidelných časech

Většina lidí dostává hlad v pravidelných intervalech. Bez ohledu na to, jak moc jedí, hlad se dostaví stejně. Možná to znáte. I když si dáte veliký oběd, a máte pocit, že jste přejedení, v době večeře už máte zase hlad, stejně jako kdybyste si dali jen malý oběd. Měli byste se tedy naučit jíst v pravidelných časech, zhruba ve stejný čas, každý den. Velmi vhodné je i rozdělit jídla na několik menších celků. Obecně se doporučuj přibližně 5 menších jídel v průběhu dne.

Jak jíst méně? Rozdělte si správně příjem kalorií

Hodně lidí vynechává nebo zanedbává snídani, pak si dopřeje jen rychlý oběd a pořádně se nají až večer. Spotřeba kalorií v lidském těle ale probíhá přesně naopak. Dopoledne a během dne spotřebuje naše tělo nejvíce kalorií. Večer už je naopak spotřeba kalorií jen minimální. Základem by tedy měla být dostatečně vydatná snídaně, oběd, a už jen lehká večeře. Večeře by rozhodně měla být nejméně energeticky náročným jídlem dne.

Jak jíst méně? Už žádné jídlo po večeři

Večeře by zároveň měla být vaším posledním jídlem. Obecné doporučení je takové, že poslední jídlo byste měli zkonzumovat 2 až 3 hodiny před spánkem. Po večeři už žádné večerní/noční mlsání. Pokud by vás náhodou po večeři přepadl nějaký „záchvat“ hladu, zkuste to řešit třeba sklenicí vody nebo čaje, případně si vzít kousek nějakého ovoce nebo několik (nesolených!) ořechů apod.

Jak jíst méně? Žvýkejte a čistěte si zuby

Nezapomínejte si po každém jídle pečlivě vyčistit zuby. Prospěje to nejenom vašim zubům, ale ve výsledku i vaší postavě. Uvádí se, že právě ta pachuť předchozího jídla je to co nás často nutí zase něco jíst. Velmi dobré jsou i žvýkačky bez cukru

Jak jíst méně? Jezte v klidu a pijte vodu

Pokud se chystáte k jídlu a máte silný pocit hladu, zkuste nejprve vypít sklenici vody nebo si před jídlem dejte misku polévky. Přísun tekutin zaplní váš žaludek a vám se tam pak vejde menší množství jídla. Pocit zasycení a zahnání hladu pak ale bude stejný.

Naučte se také jíst pomalu a v klidu. Každé sousto pečlivě rozžvýkejte. Nejenom, že tím zvýšíte a prodloužíte svoje potěšení z jídla, ve výsledku pak sníte i menší porci. Navíc tím pomáháte tělu efektivněji metabolizovat přijatou stravu. Díky efektivnějšímu metabolismu, pak tělo dokáže lépe zpracovat přijaté živiny, a v důsledku to pak vede k menšímu hromadění tukových zásob.

A na co si ještě dát pozor?

Naučte se poznat rozdíl mezi hladem a nudou. Sami si to přiznejte – kolikrát jste něco jedli jen proto, že jste se nudili a nic vás nebavilo. Naučte se také pít hlavně vodu, nebo neslazené čaje. Dávejte si velký pozor na sladké limonády a džusy. Právě tyto nápoje obsahují neuvěřitelné množství cukru, které ale naše tělo neumí efektivně využít. Projděte si také zásady zdravého stravování – celozrnné pečivo je zdravější než běžné bílé pečivo, kuřecí nebo rybí maso je lepší než tučné vepřové, ovoce a zelenina by měli být podstatnou součástí vašeho jídelníčku atd.

Ostatní čtenáři si prohlédli: