Jak zhubnout břicho s pomocí Jógy
Jóga je druhem cvičení, který vznikl v Indii již před tisíci lety. Mnoho lidí přijalo cvičení jógy, jako specifický druh životního stylu. V moderním pojetí je jóga způsob, jak udržovat v kondici nejenom svoje tělo, ale i mysl. Fyzická část cvičení jógy je dosahována prostřednictvím speciálních pozic, které posilují a protahují svaly. Díky cvičení jógy spalujete tuky, a zpevňujete svoje svaly. Existuje celá řada pozic jógy, které se specificky zaměřují na břišní oblast. Pravidelné cvičení jógy vám pomůže zhubnout, a zpevnit břicho.
Jóga – cviky na břicho
V následujících odstavcích vám představíme několik základních cviků, a pozic z jógy, které se zaměřují právě na břicho a břišní svaly. Cvičení jógy je velmi snadné. Můžete s tím začít i sami doma. Nepotřebujete chodit do fitness centra nebo na specializované kurzy jógy. Stačí vám trocha volného prostoru u vás v bytě (nebo v létě někde v přírodě), a nějaká podložka (klidně i jen obyčejná karimatka).
Pozice Kobra
Základem této pozice je, že se položíte na břicho na podložku. Pokrčíte ruce, a položíte svoje dlaně na zem. Dlaně by měly být zhruba vedle žeber. Pomalu zvedejte horní část těla nad podložku. Pomalým, plynulým pohybem, dokud nejsou ruce narovnány. Hlava je v mírném zákonu.
Cvik u této pozice byste měli provádět klidně a plynule. Cílem je vnímat především zapojení břišních svalů. Nevzpomínejte správně dýchat. Opakujte cvik desetkrát.
Pozice Prkno
Dalším cvikem je pozice Prkno. Připravte se do výchozí pozice, která je podobná jako při dělání kliků. Země se dotýkají pouze dlaně a špičky nohou. Nohy jsou mírně od sebe, ruce (dlaně) jsou d sebe vzdáleny zhruba na šíři ramen. Záda se snažte držet rovně, neprohýbat se.
V této pozici zůstaňte zhruba 60 vteřin. Během této doby plynule dýchejte a snažte se vnímat, jak pracují vaše břišní svaly. Po celou dobu se snažte udržovat tělo rovné, neprohýbat se. Po uplynutí minuty se vraťte do základní pozice a uvolněte se. Cvik také opakujte desetkrát.
Pozice Páka s knihou
K provedení této pozice budete potřebovat knihu nebo případně malý polštářek. Ve výchozím stavu se položíte zády na podložku. Ruce jsou volně položeny podél těla, mírně vzdálené od těla (ne daleko). Dlaně jsou položeny na podložce.
Knihu nebo polštářek umístíte mezi kolena a stisknete (není potřeba velkou silou, jen tak aby vám následně nevypadnula). Pomalu se nadechujte, a při tom, plynulým pohybem zvedejte nohy nahoru. Tak, aby se dostaly do pravého úhlu se zbytkem těla. Záda a zadek jsou po celou dobu v kontaktu s podložkou.
Následně, při výdechu, zase nohy pokládáte plynulým pohybem zpět na podložku. Po celou dobu se snažte držet kolena u sebe tak, aby vám kniha nebo polštář nevypadnuly. Celý cvik opět opakujte desetkrát.
Pozice Velbloud
Klekněte si na podložku. Kolena by neměla být v přímém kontaktu s podlahou, ale na podložce. Plynulým pohybem se postupně rukama dotkněte kotníků. Hlava je zakloněná, vaše tělo je mírně prohnuté. Boky se přitom snažte tlačit dopředu, tak aby byly na úrovni kolen. Ve výsledné pozici chvíli vytrvejte, a pak se vraťte zpět do výchozí pozice.
To bylo jen několik málo základních pozic z cvičení jógy, které aktivují především svaly z oblasti břicha. Je jich ale mnohem víc a vy sami si můžete vybrat ty, které vám budou nejvíce vyhovovat. Velkou výhodou cvičení jógy je to, že to není intenzivní, silové cvičení. Věnovat se mu tak mohou i ti, pro které by klasické cvičení v posilovně nebylo to pravé.
Díky cvičení jógy velmi brzy zjistíte, že se vaše tělo zpevnilo, je pružnější. Díky pravidelnému cvičení se i zvýší váš energetický výdej, což se jistě příznivě projeví i na vaší váze. Cvičíte-li jógu a chcete se podělit o svoje zkušenosti, napište komentář do naší diskuze.
Děkuji za článek :)
Jógu cvičím teprve rok, ale za to pravidelně, každý den, buď ráno nebo večer, podle toho, jak mi vychází škola. Také dodržuju odstup s jídlem před a po cvičení. Je pravda, že od té doby jsem svou hmotnost zredukovala a je to na mě i vidět. Co je ale nejdůležitější – cítím se mnohem lépe, zdravěji :) V kombinaci se zdravou stravou je to potom úplná pohádka.
Díky bože za jógu :)
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, je mi 55 let, výška 178 cm, váha po redukci 72 kg, dříve 82-85kg. Během redukce váhy 3-5 týdně běh (nyní 2x týdně) cca 4km, nyní cca 3 měsíce posilování 4-5 x týdně 45 -65 min.
ahoj, já si myslím že hubnout jenom určité partie když zapojujete celé tělo je nesmysl. Je třeba dobré cvičit někde ve studiu jogu nebo hotjogu kterou mám v poslední době moc ráda a potom si třeba zacvičit problémové partie. Ale zase nepřetěžovat a cvičit jenom 2-3x týdně. Díky této metodě a pravidelnému cvičení jsem zhubla 15 kg za necelý rok. Ale hodně v tom hraje i strava a jídlo. Hodně vděčím i studiu hotyogy42 a mojí fantastické “trenérce“.
Jak spočítat nadváhu – jak poznám, jestli jsem obézní?
Kolik promile je jedno pivo? Jak rychle vystřízlivím?
Co je horší? Sůl nebo cukr? Škodí víc nadbytek soli nebo nadbytek cukru?
Co je to sarkopenie? Jaké jsou příznaky a jak se léčí?