BIO potraviny – hubnutí a dieta?
Chcete zhubnout a zajímáte se o to, jestli vám BIO potraviny v dietě během hubnutí nějak pomohou?? Mají BIO potraviny nějaký významnější přínos pro snižování váhy? Nakolik jsou BIO potraviny opravdu lepší než ty „obyčejné“ a nakolik se jedná jen o mýtus a módní trend?
Co jsou to BIO potraviny
BIO potraviny je souhrnné označení pro potraviny ze surovin (rostlinného nebo živočišného původu), které byly vyprodukovány jako produkt ekologického zemědělství. Označení BIO a EKO je tedy vzájemně zaměnitelné.
Podle platných zákonů, podléhají BIO potraviny, poměrně přísné certifikaci. V ČR se BIO potraviny řídí zákonem číslo 242/200 Sb. Producenti BIO potravin musí být registrováni u Ministerstva zemědělství, a jejich činnost podléhá pravidelným kontrolám. Při jejich produkci se nesmí používat umělá (minerální, průmyslová) hnojiva, pesticidy a další „chemikálie“, které narušují životní prostředí (a/nebo se v něm přirozeně nevyskytují).
Ostatní BIO výrobky – kosmetika, oblečení ap.?
V obchodech můžete najít ale i mnoho dalších výrobků, které nesou nějaké označení „BIO“, „ekologický“ apod. Jedná se často o kosmetiku, oblečení apod. Zde je ale označení BIO již spíše jen „marketingový nástroj“. Pouze BIO potraviny podléhají nějaké regulaci a kontrole. U jiných (nepotravinářských) výrobků si tak výrobce může dát na své výrobky označení BIO (nesmí ale použít příslušnou ochrannou známku), aniž by jeho výrobky podléhaly nějaké regulaci nebo kontrole.
Vzhledem k tomu, že BIO je aktuální „módní“ trend, tak je tohoto označení u nepotravinových výrobků často minimálně nadužíváno, ne-li dokonce vyloženě zneužíváno.
BIO potraviny = farmářské nebo lokální potraviny?
Farmář nebo lokální producent potravin může být zároveň ekologickým zemědělcem a produkovat tak BIO potraviny. Obecně to ale neplatí. Farmářské nebo lokální potraviny nejsou to stejné jako BIO/EKO. Farmářské nebo lokální potraviny mohou být produkovány i klasickými zemědělskými postupy.
To znamená, že když půjdete na farmářské trhy, tak tím nemáte nijak zaručeno, že zde nakoupíte BIO potraviny.
Dieta a BIO potraviny
Pokud se snažíte zhubnout, dodržovat nějakou dietu, nebo alespoň jíst zdravě, pak si BIO potraviny zaslouží určitou pozornost. Na druhou stranu BIO potraviny nejsou nějakým zázračným receptem na rychlé zhubnutí nebo na zaručení zdraví či dlouhý život.
Obecně platí, že zdravý jídelníček by měl být založen na co největším množství čerstvých potravin a jídel připravovaných z čerstvých surovin. Průmyslové potraviny – jako jsou nejrůznější hotová, instantní jídla, konzervy, polotovary apod., zpravidla nepatří mezi to nejzdravější.
Pravda, všechny potraviny v obchodech musí dodržovat určité hygienické limity, normy složení, apod. Takže vyloženě zdraví škodlivé věci byste v obchodech najít neměli. Ale mnoho potravin v obchodech určitě nesnese označení „zdravé jídlo“.
Většina polotovarů, instantních nebo hotových jídel obsahuje značné množství soli. Díky tomu pak lidé překračují doporučenou denní dávku soli až 3x (nebo i více). Tyto potraviny obsahují mnoho různých konzervantů, barviv, stabilizátorů a zahušťovadel. A i když je část z těchto přísad na přírodní bázi (třeba jako červené barvivo se často do džusů a šťáv či marmelád používá třeba řepa), často se jedná o umělé chemické látky, které se v přírodě přirozeně nevyskytují.
S konzumací tohoto typu potravin (z průmyslové výroby), je pak spojován prudký nárůst nadváhy a obezity, jaký aktuálně panuje v „západních“ zemích. Proto je určitě více než vhodné vsadit spíše na čerstvé potraviny.
To jestli se ale bude jednat striktně o BIO potraviny, nebo si nakoupíte čerstvou zeleninu, ovoce apod., na farmářském trhu nebo i v obchodě, už ale není tolik podstatné. BIO potraviny mají určitě své výhody, jejich význam by se ale neměl přeceňovat.
Jsou BIO potraviny zdravější?
Tak jako skoro u všeho, i u BIO potravin se dají najít vědecké studie, které prokazují, že BIO potraviny jsou zdravější, stejně tak jako studie které budou tvrdit přesný opak.
Nesporným faktem je ale to, že produkce BIO potravin je určitě šetrnější k přírodě. Faktem je i to, že k jejich produkci se nepoužívají pesticidy a umělá hnojiva.
BIO potraviny jsou drahé?
Ani toto tvrzení nemusí být tak docela pravda. Produkce BIO potravin je obvykle o něco dražší. To je dáno tím, že nepoužíváním pesticidů a další chemie, je nutné věnovat produkci BIO potravin více úsilí. Což nezřídka zahrnuje větší podíl manuální práce. A ta je jak známo obvykle tou nejdražší položkou v ceně každého výrobku.
Na vyšší ceně BIO potravin se ale podílí i obchodní řetězce. Ty si uvědomují, že BIO je současný módní trend, a tak jsou často tyto výrobky zbytečně předražené.
BIO potraviny nebo potraviny ve srovnatelné kvalitě, byť bez označení BIO se ale dají zakoupit i poměrně levně – třeba tím, že bude nakupovat někde v okolí, přímo od farmáře/zemědělce. Zatímco třeba v obchodě koupíte litr mléka za 20 – 30 Kč (a často to bude jen bílá voda se stopovým množstvím jiných látek), litr čerstvě nadojeného mléka můžete mít u farmáře třeba už za 10 Kč. A to vám jej prodává ještě o něco dráž než za kolik si ho o něj koupí mlékárna.
Je smutným faktem, že výrobní cena celé většiny potravin, tvoří jen malou část jejich skutečné prodejní ceny v obchodech. Takže i BIO potraviny mohou být levné, bude vás to ale stát váš čas.
BIO potraviny jsou vždy lepší než ostatní potraviny?
Kolem BIO potravin se traduje mnoho různých mýtů. Někdo má představu BIO potravin a eko-zemědělství spojenu s romantickou představou zemědělce, který orá své pole pluhem, který táhne kůň. Zemědělce, který hnojí jen hnojem od krav a který každou rostlinku pečlivě okovává a ručně zalévá.
I když jsou BIO potraviny pod přísnou regulací, rozhodně se nejedná o nějaké tradiční zemědělství, jaké zde bylo v minulých stoletích. I zvířata v BIO chovech, bývají léčena moderními léky. Než se BIO potravina dostane k vám na stůl tak se spálí pár litrů nafty, nebo hromada uhlí v uhelné elektrárně při výrobě elektřiny apod.
BIO potraviny a ekologické zemědělství je určitě šetrnější k okolní přírodě. Ale stejně šetrný může být i jakýkoliv zemědělec, který hospodaří rozumně, byť třeba zrovna nemá nárok na označení BIO.
Platí také, že stejně jako se na farmářském tržišti může objevit prodejce, který svoje ovoce nebo zeleninu před pár hodinami nakoupil v nějakém supermarketu, i mezi BIO výrobci se mohou objevit nejrůznější „dobráci“, kterým jde jen o vlastní obohacení a zneužití důvěřivosti lidí. Někdy jsou tedy lepší potraviny od zemědělce/farmáře z vedlejší vesnice kterého znáte, byť bez označení BIO, než BIO potraviny koupené někde v supermarketu.
Diskuse: BIO potraviny – hubnutí a dieta?