Jak si vybrat správnou dietu abyste zhubnuli – I. díl
Existují desítky diet. Od těch, které jsou užitečné a opravdu pomáhají zhubnout, až po ty nesmyslné, které dost často vypadají jen jako špatný vtip. V následujícím souhrnu se podíváme na ty nejpopulárnější diety, a poradíme vám, jak se rozhodnout, abyste si vybrali tu správnou dietu, která vám opravdu pomůže zhubnout.
Nízkokalorická dieta
Pokud začínáte s hubnutím, pak je dobré jako první vyzkoušet nízkokalorickou dietu. Ta patří mezi ty nejpopulárnější a zároveň i nejefektivnější metody, jak zhubnout. Nízkokalorická dieta spočítá v tom, že omezíte přísun kalorií. Čím více snížíte kalorický příjem, tím rychleji budete hubnout. Pozor jen na to, že to neplatí absolutně. Existuje určitá hranice, za kterou již další snižování kalorického příjmu není prospěšné, ale naopak vám může škodit. Dlouhodobý nízký kalorický příjem, nebo úplné hladovění může vést třeba až k anorexii.
Výhody nízkokalorické diety: u této diety v zásadě neplatí omezení pro nějaká jídla. Můžete jíst vše, ale musíte si hlídat celkový kalorický příjem. Všechny potraviny by podle zákona měly mít označení, kolik obsahují kalorií, takže je poměrně snadné mít přehled o tom, jaký je váš denní kalorický příjem. A pokud nevíte, kolik kalorií obsahuje to které jídlo, tak vám poradí kalorické tabulky
Nevýhody nízkokalorické diety: při této dietě musíte být opravdu pečliví a dobře si hlídat to, co jíte. Neustále sledovat obsah kalorií a vést si pečlivou evidenci. Dieta tedy není příliš vhodná pro ty, kdo nejsou příliš pečliví, nebo se stravují nepravidelně a náhodně.
Bez sacharidová dieta
Při této dietě je povoleno jíst tuky a bílkoviny, ale zakázány (resp. velmi omezeny) jsou všechny sacharidy. Patří sem třeba i Atkinsonova dieta. Při této dietě je povoleno jíst maso, sýry, vejce, zelenina a ořechy. Zakázané je naopak pečivo, těstoviny, brambory, vše sladké nebo potraviny, které obsahují cukry apod.
Při běžném stravování získává naše tělo podstatnou část energie právě ze spalování cukrů. Pokud příjem cukrů omezíme – jako u bez sacharidové diety – tělo se postupně „přepne“ do režimu kdy energii získává pouze ze spalování tuků a bílkovin. Tím dochází k mnohem rychlejšímu odbourávání nahromaděného tělesného tuku
Výhody bez sacharidové diety: na rozdíl od nízkokalorické diety nemusíte tak pečlivě sledovat kalorie. Jsou poměrně jasně daná pravidla, co můžete a nemůžete jíst. Kalorický příjem není omezen, měli byste se řídit především pocitem hladu
Nevýhody bez sacharidové diety: především v počátečním období (cca první 2 týdny) se můžete cítit jako „nemocní“. Tělo se obtížně vyrovnává si tím, na co bylo celý život zvyklé – tedy dostatečný přísun sacharidů. Po této úvodní době ale většina lidí začne cítit více energie a mají pocit lepšího zdraví a pochopitelně se začne projevovat úbytek váhy. Vymýšlet jídla bez sacharidů také může být náročné. Sacharidy tvoří podstatnou součást běžného jídelníčku, a u této diety je tedy nutné být hodně kreativní, abyste se vyhnuli tomu, že budete jíst pořád dokola jen několik málo jídel.
Vegetariánská dieta
Znáte nějakého vegetariána, který by byl tlustý nebo obézní? Asi ne, že? Vegetariánská dieta znamená přestat jíst veškeré maso, živočišné tuky a obecně vyloučit z jídelníčku všechny živočišné potraviny (mléko, vejce, sýry, jogurty, maso apod.)
Existuje více variant vegetariánství, od extrémního, kdy se konzumuje pouze ovoce a zelenina, přes méně přísné formy, kdy jsou konzumovány třeba i ryby nebo vejce.
U vegetariánské diety obecně platí, že je to nízkokalorická dieta, s nízkým obsahem tuku, která ale současně zahrnuje mnoho vitamínů a živin.
Výhody vegetariánské diety: pokud přejdete na vegetariánskou dietu, sníží se vám hladina cholesterolu v krvi, sníží se i krevní tlak. Obecně ovoce a zelenina znamená menší zátěž pro organismus. U vegetariánské diety je také zpravidla možné konzumovat i sladké, tato dieta tedy není tak přísná jako klasická nízkokalorická nebo bez sacharidová dieta.
Nevýhody vegetariánské diety: je důležité si uvědomit, že lidské tělo nezbytně nutně potřebuje přísun bílkovin. Pokud vyloučíte živočišné bílkoviny, je nutné tento „výpadek“ kompenzovat dostatečným příjmem rostlinných bílkovin. U mladších ročníků a dětí pak striktní vegetariánství nemusí být úplně vhodné, to samé platí i pro ty, kdo mají nějaké zdravotní problémy
Dieta podle glykemického indexu potravin
Glykemický index potravin určuje, které potraviny způsobují vysoký nárůst krevního cukru. Jednotlivé potraviny se mohou umisťovat v rozmezí hodnot 1 až 100. Čím vyšší číslo glykemického indexu, tím „horší“ jídlo. Vysoký glykemický index (typicky třeba sladkosti), znamená, že v těle velmi rychle po jídle vzroste hladina krevního cukru, ale následně pak i velmi rychle klesne – velmi brzy po jídle se dostaví pocit hladu. Naopak potraviny s nízkým glykemickým indexem dokáží poskytnout mnohem delší pocit zasycení.
Výhody diety podle GI: u této diety omezujete příjem sladkého a potravin, které obsahují „rychlé cukry“. To současně s hubnutím omezuje i riziko vzniku cukrovky nebo mrtvice. Výběr potravin, které můžete konzumovat je poměrně hodně široký a tato dieta tedy není tak „nudná“. Můžete jíst, co chcete, kdykoliv budete chtít (resp. budete mít pocit hladu), jen si musíte hlídat, aby glykemický index potravy byl nízký.
Nevýhody diety podle GI: u této diety můžete narazit na řadu věcí, které vám budou připadat nelogické. Například některé druhy ovoce jsou v pořádku a jiné ne (například zralý banán má podstatně vyšší glykemický index než nezralý banán). Někdy je tedy těžké sledovat, co je vlastně vhodné jíst a co ne. Na rozdíl od nízkokalorické diety, kde máte na všech potravinách uvedeny hodnoty kalorií, Glykemický index na obalech výrobků nebývá uváděn. Je tedy nutné – minimálně z počátku diety – hledat co je vhodné a co ne. Dieta podle glykemického indexu také nenabízí „rychlé“ hubnutí. Výsledky u této diety se dostaví spíše pomaleji a za delší časový úsek. Spíše než o klasickou dietu se jedná a úpravu stravovacího režimu, která by měla mít trvalejší charakter.
Toto byly pouze 4 možné typy diet, které byste měli zvážit, pokud chcete začít s hubnutím. V další části článku, kterou najdete zde: Jak si vybrat správnou dietu abyste zhubnuli – II. díl, se podíváme na další možné příklady diet, které jsou vhodné, pokud se snažíte shodit pár kilo.
Diskuse: Jak si vybrat správnou dietu abyste zhubnuli – I. díl