Rotoped a hubnutí – vyplatí se koupit si domů rotoped?

<span>Rotoped může být dobrý pomocník pro vaše cvičení, sám o sobě ale vaše zhubnutí nezajistí.</span> Rotoped může být dobrý pomocník pro vaše cvičení, sám o sobě ale vaše zhubnutí nezajistí.

Cvičení na rotopedu patří mezi velmi populární způsob cvičení. A to nejenom, když se snažíte zhubnout. Mnoho lidí si pořizuje rotoped domů, aby měli možnost udržovat svoji kondici. Mezi hlavní důvody oblíbenosti rotopedu patří především to, že umožnuje cvičit, aniž byste opouštěli svůj dům. Vyplatí se koupě rotopedu, nebo je lepší peníze ušetřit a investovat je do něčeho jiného? Jaké jsou výhody a nevýhody rotopedů?

Hlavní důvody oblíbenosti rotopedu

Mezi další výhody pak patří i to, že současné moderní rotopedy jsou zpravidla vybaveny příslušnou elektronikou, která umožnuje měřit puls a hlídat tak optimální tepovou frekvenci. Dále je možné sledovat „ujetou“ vzdálenost, spálené kalorie, uplynulou dobu cvičení, nastavit si odpočet zbývající doby a další. V neposlední řadě pak má rotoped i tu výhodu, že umožňuje nastavit různé režimy nebo stupně obtížnosti. Ocení to, jak ten, kdo pravidelně sportuje a je zvyklý na větší fyzickou zátěž, tak i ten, kdo teprve se cvičením začíná.

Pomůže vám cvičení na rotopedu zhubnout?

To, že si pořídíte rotoped do svého bytu, může být určitě správným krokem ve vaší snaze zhubnout. Na druhou stranu je nutné upozornit, že samotný rotoped není nutnou podmínkou k tomu, abyste snížili svou váhu. Mnoho lidí má navíc tendenci pořídit si rotoped, chvíli na něm cvičit, a pak ho krátké době už používat jen jako „předražený sušák na prádlo“.

Při pravidelném cvičení na rotopedu můžete spálit i 250 kalorií za 30 minut. Pokud si během cvičení budete hlídat optimální tepovou frekvenci, můžete během tohoto aerobního cvičení poměrně efektivně odbourávat tuky. Současně s tím dojde k nárůstu svalové hmoty ve spodních partiích vašeho těla.

Mezi nesporné výhody rotopedu patří mimo jiné i to, že toto cvičení nepůsobí negativně na páteř ani na další části vašeho těla (na rozdíl od některých jiných cviků a sportovních aktivit). Na druhou stranu, nevýhodu může být to, že během jízdy na rotopedu jsou jen minimálně zapojovány svaly v horní části těla.

Deset důvodů proč si pořídit rotoped

 • Snadný a dostupný nástroj pro pravidelné cvičení / provozování aerobní aktivity
 • Rotoped je vhodný i pro domácí použití (pokud nemáte extrémně malý byt, určitě se vám tam někam vejde)
 • Na rotopedu můžete cvičit, i když je venku špatné počasí
 • Na rotopedu vám nehrozí úrazy nebo dopravní nehody (jako třeba při jízdě na kole)
 • Během cvičení na rotopedu se můžete dívat třeba na televizi (nebude se při cvičení nudit, pozor ale na to, aby televize nerozptylovala vaše soustředění na cvičení)
 • Rotoped aktivuje především svalové skupiny v dolní části těla
 • Na rotopedu je velmi snadné udržovat optimální tepovou frekvenci a tím i maximalizovat efekt cvičení na odbourávání tuků
 • Rotoped je vhodný i pro obézní lidi
 • Cvičení na rotopedu je vhodná alternativa ke klasickému cvičení v posilovně nebo třeba běhání/jízdě na kole v přírodě
 • Rotoped máte neustále „po ruce“, hodí se i pro velmi zaneprázdněné lidi (30 minut na jízdu na rotopedu si během dne asi najde každý, najít 1,5 – 2 hodiny na návštěvu fitness centra už může být horší)

Na co si dát pozor při nákupu rotopedu

Při výběru vhodného rotopedu byste měli zvážit několik různých aspektů. Bez ohledu na to, jakého výrobce nebo jaký konkrétní model si zvolíte, každý rotoped by měl splňovat několik základních bodů. Určitě by mělo být možné snadno a jednoduše nastavit výšku. Dále byste si měli ověřit, že sedadlo vybraného modelu je dostatečně pohodlné. Také je vhodné vybrat si takový model, který umí zobrazit rychlost, vzdálenost, čas, spálené kalorie a ideálně i sledovat tepovou frekvenci. Rozhodně byste také měli zvolit takový model, u kterého je možné regulovat úroveň odporu (resp. měnit stupeň obtížnosti). Volba konkrétního modelu je pak záležitostí osobní preference. Určitě je ale vhodné si před koupí vyzkoušet více různých modelů a vybrat si ten, na kterém se bude cítit co nejpohodlněji.

Proč si nekupovat rotoped?

Zde uvádíme i negativa, která byste si měli před nákupem promyslet:

 • Cvičení na rotopedu může být pro někoho po několika opakováních nudné
 • Rotoped zatěžuje pouze svalové skupiny na nohách, v dolní části těla, nejedná se tedy o rovnoměrné zatížení celého organismu
 • Efektivita cvičení na rotopedu je ve srovnání třeba s běháním nebo s aerobikem (kdy se zapojuje širší spektrum svalů) nižší
 • Rotoped je poměrně drahý, a pokud to se cvičením nemyslíte opravdu vážně, nekupujte si ho
 • Některé rotopedy jsou poměrně hlučné, obecně jsou rotopedy poměrně neskladné (nedají se jen tak uklidit do skříně nebo pod postel)
 • Rychlejší chůze venku vám poskytne zhruba stejný efekt jako cvičení na rotopedu (bez nutnosti kupovat si drahý přístroj)

Jak již bylo zmíněno výše, rotoped není samospásný a jeho koupi byste si měli dobře rozmyslet. Přece jen to není zrovna levná záležitost.

Pokud se rozhodnete pro koupi rotopedu, nezapomínejte na to, že by to neměl být jediný způsob, jak se snažíte zhubnout. Vždy je lepší kombinovat více druhů různých fyzických aktivit nebo cvičení. Stejně tak byste neměli zapomínat na to, co jíte.

Pokud máte doma rotoped, nebo pokud máte nějakou vlastní zkušenost s tímto přístrojem, podělte se o ni v diskusi pod tímto článkem.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Rotoped a hubnutí – vyplatí se koupit si domů rotoped?

Diskuse: 2
 • Custom avatar karel procházka

  jezdím na rotopedu. Mám TKS. Pulz je hlídán GARMIN 310XT a následně se graf průběhu tepové frekvence zobrazí na internetové stránce. Je to velká výhoda. Měřič pulsů fungující na rotopedu, který mám, je nesprávný. Přesnost měření pulzů záleží na tom, jak mokré máte dlaně, kterými držíte kontakty na řidítkách. Také nevěřím měřiči kalorií. Nevím na jakém základě pracuje a vyhodnocuje a když jsem napsal výrobci, DUVLAN, tak se neozval.
  Takže je to pohoda. Šlapu tak dvakrát týdně, někdy třikrát, minimální doba bez přestávky je 45 minut, při zátěži 2 – 4 (z 16ti možných). Hraje mě do sluchátek hudba a mám zavřené oči, abych nesledoval čas.
  Jenom NESNÁŠÍM REKLAMY, které na této stránce běhají. Dostává majtel této stránky za tyto hloupé a blbé reklamy zapalceno? To snad ne? Bóže, jak hluboko jsme klesli. A to ještě není dno.
  karel

 • Custom avatar alaxa

  ahoj potrebovala bych poradit snazim se zhubnout a zacala jsem jezdit na rotopedu ,uplnej zacatecnik,tak nevim jak dlouhio denne cvicit a kolik najet….dekuji za rady:))

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar