Chcete úspěšně zhubnout? Pozor na hladové oči!
Snažíte se zhubnout, shodit pár kilo? Ať už držíte nějakou dietu, nebo ne, při hubnutí, víc než kde jinde platí, že „hlad“ má veliké oči. Pro někoho to nebude žádný velký objev. Ale pokud patříte mezi ty, kdo se opakovaně snaží hubnout, a stále se jim to nedaří, měli byste se podívat na následující odstavce, třeba v nich najdete jeden z důvodů, proč se vám stále nedaří úspěšně zhubnout.
Nepravidelné stravování? Kila jdou nahoru!
Možná jako já, patříte mezi „bohémy“, kteří opovrhují snídaní a na oběd zajdou jen když se jim to zrovna hodí. A když večer přijdou z práce, tak si udělají pořádnou, velkou večeři. Také máte pocit, že to není úplně ten nejlepší recept na udržování ideální váhy? Já také ne.
Nepravidelné stravování je špatné hned z několika důvodů. Jedním z nich je i to, že když vynecháte snídani, nebo oběd, v době dalšího jídla už máte zpravidla příliš velký hlad. Takže si uděláte/objednáte zbytečně velkou porci. Nebo už to nevydržíte a cestou z práce se stavíte na kousek pizzy, párek v rohlíku nebo něco podobného. Jídlo na rychlé zahnání hladu je zpravidla hodně kalorické. Pak se večer najíte až moc – a tělo tyto kalorie nestihne včas zpracovat, takže se vám ukládají v podobě nehezkých tukových zásob na břiše, na stehnech nebo na zadku.
Pravidelné stravování, malé porce, pětkrát denně
Správný přístup k jídlu by měl být přesně opačný. Místo vynechávání snídaně nebo oběda, je dobré snažit se jíst v pravidelných intervalech. Čím častě ji, tím lépe. Tři pravidelná jídla za den jsou absolutní minimum. Ideální stav je 5 pravidelných jídel.
Neznamená to ale, že byste během každého jídla měli zkonzumovat „půl prasete a řádek brambor“. To opravdu ne. Jednotlivá jídla by měla být spíše menší, často stačí jen nějaká rychlá svačinka, v podobě jogurtu, ovoce, zeleniny apod.
Sami si to vyzkoušejte – když vynecháte oběd, a pak si budete dělat doma večeři, budete mít tendenci připravit si větší objem – větší porce. Místo dvou krajíců chleba, které by vás bohatě zasytily, si raději nachystáte tři. Hladový žaludek vás během jídla bude přesvědčovat, že si dneska máte dopřát trochu více jídla.
Hlídejte si rozložení kalorického příjmu během dne
Místo, abyste 50% a více svého denního kalorického příjmu realizovali večer, soustřeďte se na rovnoměrnější rozložení přijatých kalorií během dne. Obecné pravidlo říká, že snídaně by měla představovat asi 25% – 30% vašeho denního kalorického příjmu, dopolední svačina asi 10%, oběd asi 25%, odpolední svačina asi 10% a večeře maximálně 25%, spíše 20%. Večeře by tak měla být z pohledu kalorického příjmu srovnatelná se snídaní, nebo dokonce o něco menší.
Také pochopitelně platí pravidlo, že večeře, resp. poslední jídlo dne byste měli sníst asi 2 hodiny před tím, než jdete do postele (2 hodiny je minimální doba, nic nezkazíte tím, když si poslední jídlo dáte 2,5 nebo i 3 hodiny před spánkem – větší odstup by ale být neměl, abyste se pak v průběhu večera necítili hladoví a neměli potřebu „mlsat u televize“).
Jezdíte nakupovat hladoví? Velká chyba!
Podobně, jako se nevyplatí vynechávat jídla, tak se ani nevyplatí chodit na nákup potravin, když máte hlad. Hladový žaludek a supermarket s potravinami prostě nejde dohromady. Poznáte to jak na svojí postavě, tak i na svojí peněžence. Když jdete do obchodu s pocitem hladu, budete mít tendenci koupit více potravin, než reálně potřebujete. Budete podvědomě vybírat větší balení, nebo potraviny s vyšší energetickou hodnotou.
Na toto téma existuje celá řada vědeckých studií. Supermarkety a výrobci potravin toho také s oblibou využívají. Správnou kombinací tvarů a barev dokáží podvědomě navozovat pocit hladu, který vás pak nutí více utrácet.
Takže až zase příště pojedete na nějaký větší nákup potravin, dejte si pořádnou svačinu. Uvidíte, že pak koupíte jenom to, co opravdu potřebujete. Jak říká jedna moje kamarádka – pokud jdu nakupovat hladová, koupím spoustu jídla a spoustu různých blbostí, protože v danou chvíli mám prostě chuť úplně na všechno. Naopak, pokud jdu do obchodu po jídle (byť malém), hlad mě netrápí. Já jsem pak při nákupu schopná používat rozum a koupit jenom to co opravdu v domácnosti potřebuji. A také mnohem snáze odolávám pokušení v uličce s čokoládou.
Chtěla bych se zeptat, jak se mám co nejdříve zbavit ,,špeků,, na břiše a na stehnech? Jestli by mi mohl někdo poradit moc bych to ocenila.
Ahojky, zacni se pohybovat a začni sportovat, asi tak……
Na pas , nohy a celkové zpevnění těla je super začít jezdit na surfskatu – je to jako skateboard, ale více kývací.
Jak spočítat nadváhu – jak poznám, jestli jsem obézní?
Kolik promile je jedno pivo? Jak rychle vystřízlivím?
Co je horší? Sůl nebo cukr? Škodí víc nadbytek soli nebo nadbytek cukru?
Co je to sarkopenie? Jaké jsou příznaky a jak se léčí?