Jak se ochladit v létě i bez klimatizace (I. Část)
V létě, bez klimatizace, a zvláště pak uprostřed rozpáleného města, může být i poměrně náročné. A to máme v České republice tu výhodu, že opravdová vedra bývají obvykle jen dva nebo tři týdny (a často ani ne v kuse, a už vůbec ne každý rok). Jak se ale nejlépe ochladit, když udeří letní vedra?
Existuje mnoho různých triků, jak se poměrně efektivně ochladit i bez klimatizace. Ať už to je opravdové ochlazení (ventilátor, lehké oblečení, chladné/studené potraviny), tak i „duševní“ ochlazení (třeba v tmavé místnosti se zataženými žaluziemi budete mít pocit nižší teploty než ve světlém prosluněné místnosti, i když bude faktická teplota vzduchu stejná).
Horké léto? Naučte se správně větrat
V létě, v době velkých veder, musíte správně větrat byt. To obvykle znamená, že později večer, v noci a dříve po ránu necháte otevřená okna, tak aby se byt ochladil studenějším večerním, nočním vzduchem. V letních vedrech bývá nejnižší teplota nad ránem, před východem slunce, tedy asi kolem čtvrté hodiny ráno.
Nejpozději v první části dopoledne je pak nutné přestat větrat, aby se do bytu nedostával teplý vzduch z venku. Pokud vám pak z některé strany domu svítí do oken slunce, měli byste zatáhnout žaluzie (venkovní žaluzie pak fungují lépe než ty vnitřní).
Jak se ochladit v létě? Musíte hodně pít
Během letních veder se snažte hodně pít. A nejde jen o množství, ale i o správný výběr tekutin. Slazené nápoje (limonády džusy), silnější alkoholické nápoje ap., nejsou ani trochu vhodné. Nejlepší je voda nebo různé osvěžující nápoje (třeba voda s mátou a citrónem/limetkou, nebo voda s plátky okurky ap.).
Rychlé letní ochlazení? Studená sprcha
Když to nemůžete horkem vydržet, pak si dejte studenou nebo vlažnou sprchu. Ideální je to třeba po návratu domů z rozpálených ulic. Není tedy zcela vodné, abyste celí rozpálení šli ihned pod ledovou sprchu. To by mohl být pro tělo příliš velký teplotní šok, ale vhodně vlažná voda, kterou postupně měníte na chladnější, až studenou bude mít ten správný ochlazující efekt.
Pokud si pak chcete uchovat příjemný pocit co nejdéle po sprchování, tak se příliš pečlivě neutírejte do ručníku. Tím, že vám na těle zůstanou kapky vody, nebo si necháte mokré vlasy, se tato voda bude postupně odpařovat a vy tak déle budete mít příjemnější pocit menšího vedra.
Když už nemůžete pod sprchu, mějte po ruce menší lahvičku s rozprašovačem, do které si napusťte studenou vodu. Jemná vodní mlha vás také poměrně spolehlivě ochladí a dá se použít třeba i v kanceláři.
Jak se oblékat v letním vedru
Na to, jak se správně obléknout v letním vedru, existuje hned několik strategií. Pokud je to možné (třeba doma), tak se oblékejte co nejméně. Choďte klidně třeba jen ve spodním prádlu.
V létě jsou také obecně vhodnější světlé barvy. Světlé barvy (a nejvíce pak bílá) odráží více světla (slunečních paprsků) než tmavé barvy. Jestli si ještě pamatujete na hodiny fyziky ze školy, tak určitě víte, že věc kterou vnímáme, jako bílou, odráží 100% světelného spektra. Věc, kterou vnímáme, jako černou naopak pohlcuje 100% světelného spektra. Různě barevné věci pak pohlcují a odrážejí různé části světelného spektra. Je tedy dobré mít na paměti, že černá a tmavé barvy absorbují více světla a tím se i rychleji zahřívají.
Alternativní strategií oblékání pro letní vedra, je naopak obléknout se tak, že máte zakryté celé tělo a co nejvolnější oděv. V tom případě je nemalá část slunečního záření pohlcena na povrchu oblečení. Pokud máte volný oděv, který není v těsném kontaktu s pokožkou, tak mezi rozehřátou látkou a tělem vzniká vzduchový polštář, který funguje jako izolant. Proč myslíte, že na poušti nosí ty svoje dlouhé „hábity“. U volného oblečení pak může vzniknout i „komínový efekt, kdy vzduch lehce proudí podél těla směrem vzhůru a tak vás částečně také ochlazuje.
Chcete se ochladit? Přemýšlejte o zimě
Když si v letním vedru pustíte nějaký film, který se odehrává v zimně, někde na horách ve sněhu, nebo na ledě, tak to u vás pocitově může snížit intenzitu vnímání horka. Je to sice jen takový trik, ale funguje. Když se vaše mysl „naladí“ na zimní prostředí, tak podvědomě očekáváte pocit chladu. Takže aniž by se jakkoliv změnila okolní teplota, budete se cítit o něco lépe.
Vyhýbejte se namáhavým činnostem
Během vykonávání téměř jakékoliv fyzické aktivity se naše tělo zahřívá. Tělo musí spalovat kalorie a tím je produkováno „odpadní“ teplo. Pokud máte možnost, zkuste přečkat to nejhorší vedro někde v klidu, v posteli nebo na gauči s knížkou. Čím méně se budete hýbat, tím menší vám bude horko.
Zvláště pak v těch nejhorších vedrech, kdy je 30 stupňů ve stínu, byste se mezi cca 10:00 a 15:00 měli vyhýbat pobytu na přímém slunci. Když už musíte být venku a vykonávat tam nějakou činnost, pak ať je to alespoň ve stínu. Nebo si rovnou dopřejte delší siestu. Ony ty jižní národy moc dobře věděli, co dělají, když jí vymýšleli.
Používejte ventilátory/větráky pro cirkulaci vzduchu
I bez aktivního zdroje chlazení (klimatizace) dokáže pohybující se vzduch snížit pocitovou teplotu. Vhodným rozmístěním několika i menší ventilátorů v prostoru vašeho bytu můžete dosáhnout příjemné cirkulace vzduchu. Případně to můžete ještě trochu vylepšit tak, že před ventilátor umístíte misku s ledem. Plnohodnotné klimatizaci se to ani zdaleka nevyrovná, ale ve velkých vedrech se hodí každá desetinka stupně dolů.
Také si můžete připravit led tak, že smícháte vodu se solí třeba v PET lahvi. A to cca 70% objemu lahve voda, cca 10% kamenná sůl a 20% ponechat volný prostor (led zvětšuje svůj objem). Sůl snižuje teplotu, při níž voda zmrzne, což vám umožní udělat „super led“. Nezapomeňte pod zmrzlou lahev dát nějaký talíř nebo misku, aby se v ní zachytávala zkondenzovaná voda.
Vypněte všechny zdroje tepla v bytě
Každý má v bytě celou řadu elektrických spotřebičů, z nichž některé generují malé množství tepla, i když nejsou zapnuté – zkuste si schválně někdy sáhnout třeba na nabíječku mobilního telefonu, kterou jste nechali v zásuvce. Ucítíte, jak je na povrchu teplá. Pokud máte takových přístrojů v bytě více, může tím ušetřit nějakou tu desetinku stupně.
Stejně tak se v letních vedrech nepouštějte do nějakých „zběsilých akcí“, jako je pečení v horkovzdušné troubě, která vám spolehlivě vyhřeje celou kuchyň i o dva stupně nahoru apod.
Zde ukončíme první část článku na téma, jak se ochladit v létě i bez klimatizace. V jeho pokračování, se podíváme třeba na to co jíst když je v létě horko, jak připravit dům nebo byt ještě před začátkem léta a na další tipy jak se vypořádat s horkem v bytě bez klimatizace.
Diskuse: Jak se ochladit v létě i bez klimatizace (I. Část)