Jak se přestat přejídat a shodit pár kilo
Přejídání, a s tím spojená obezita je velkým problém nejenom u značného procenta české populace, ale velký nárůst obezity je typický i pro většinu tzv. „západních zemí“. Přejídání a s tím spojený nárůst váhy je důsledkem mnoha různých faktorů. Ať už je to nezdravý životní styl, větší míra stresu apod. Jak ale přestat s přejídáním a zbavit se nadváhy? Jak mít pod kontrolou, kolik toho sníte, a shodit pár kilo?
Jak se přestat přejídat?
Mnoho lidí má tendenci jíst, i když nemá hlad. A nejsou to jenom nadměrné porce, nebo večerní dohánění toho, co jsme přes den nestihli. Často se jedná i o spoustu zbytečného mlsání a konzumaci nezdravých potravin a různých pochoutek.
Jak ale omezit přejídání, abyste měli pod kontrolou množství zkonzumovaného jídla? V následujících odstavcích najdete několik zásadních doporučení, které by vám měli pomoci dostat pod kontrolu to, kolik toho sníte. Pokud si pohlídáte množství zkonzumovaného jídla a budete se řídit těmito doporučeními, neměl by pro vás být velký problém shodit i pár kilo dolů.
Přestaňte se přejídat, jezte jen kolik potřebuje
Abyste zabránili zbytečnému přejídání, měli byste mít alespoň orientační představu, kolik jídla vaše tělo doopravdy potřebuje. To vychází jednak z toho, kolik energie vaše tělo spotřebuje pro své běžné fungování. A také záleží na tom, jaká je skladba vašeho jídelníčku. Tedy, měli byste mít představu, kolik kalorií denně spálíte (bazální metabolismus + výdej energie na práci, sport apod.). A také byste měli mít přehled o tom, kolik kalorií obsahují jednotlivé potraviny, které běžně jíte. Velmi užitečný pomocník je malý notýsek, kam si zapisujete to, co jste snědli, a pak si uděláte revizi, kolik to bylo kalorií.
Jak se přestat přejídat? Jezte pravidelně!
Pro omezení přejídání je důležité i to, abyste jedli pravidelně. Každý z nás čas od času vynechává některá jídla – ať už z pracovních nebo osobních důvodů. Vynechání některého jídla ale zpravidla vede k tomu, že při dalším jídle toho sníme mnohem více, než kolik by toho bylo při držení pravidelného stravovacího cyklu. Obecně platí, že lépe než jedno velké jídlo někdy odpoledne nebo dokonce večer, je jíst pravidelně několikrát v průběhu dne.
Rozdělte si správně kalorický příjem do celého dne
Mnoho lidí dělá tu chybu, že sní jen malou snídani nebo dokonce vůbec žádnou, následuje rychlý oběd a pořádné jídlo je až odpoledne nebo na večer. Správně by to ale mělo být přesně naopak. Během celého dne spotřebovává náš organismus větší množství energie než na večer a v noci. Podstatná část kalorií by tedy měla být přijata již ráno a dopoledne. Večer by naopak měl zahrnovat již jen lehčí a menší jídla. Jídlo, které sníte večer, je pro vaše tělo nejméně „efektivní“, protože tělo už nemá šanci přijatou energii spotřebovat.
Také byste nikdy neměli jíst v noci. Poslední jídlo byste měli sníst cca 2 – 3 hodiny před spaním. Pokud by vás náhodou začal pozdě večer nebo v noci trápit hlad, pak je nejlepší vypít velkou sklenici vody nebo když bude nejhůř, dát si kousek ovoce.
Jak shodit pár kilo? Naučte se jíst v klidu
Pro získání optimální váhy není důležité jenom to, co jíte, ale i to kdy a jak jíte. Pokud si na konzumaci jídla vyhradíte dostatek času a budete jíst v klidu a bez stresu, bude to pro vaši váhu mnohem prospěšnější než rychle „zhltané“ jídlo někde v poklusu. Pomalá, klidná konzumace jídla způsobí to, že vás zasytí i menší porce. Navíc tím i lépe nastartujete metabolismus a spalování přijatých živin tak bude podstatně efektivnější.
Když už se musíte přejídat, jezte zeleninu a ovoce
Pokud je pro vás důležitý objem – potřebujete mít na talíři velkou porci – jezte hodně zeleniny a ovoce. Pokud každé jídlo doplníte o zeleninový salát, uvidíte, že pak sníte mnohem menší porci „hlavního“ jídla, a přesto se budete cítit sytí. Zelenina obsahuje velký podíl vody a vlákniny. Díky tomu je obsah kalorií v zelenině poměrně nízký.
Zbytečně nemlsejte ale ani se nezkoušejte trápit hlady
Buďte upřímní a jezte, pouze pokud máte hlad. To že vás „honí“ mlsná, to že máte na něco strašnou chuť, je něco jiného než mít opravdu hlad. Když už si nemůžete pomoci, zkuste místo nějaké sladkosti, na kterou máte velkou chuť sníst kousek jablka nebo okurky.
Pozor ale i na druhý extrém. Tím, že budete trápit svoje tělo hlady, se vám shodit kila nepovede. Dlouhodobější hladovění se vám za nějaký čas vrátí jako „bumerang“.
Další typy a triky jak omezit přejídání
Zkuste si po každém jídle vyčistit zuby nebo alespoň žvýkat žvýkačku. Tím se zbavíte pachuti jídla. Také zkuste pít hodně vody. Pokud před každým hlavním jídlem vypijete velkou sklenici vody, sníte pak o něco menší porci jídla.
Zkuste z každého hlavního jídla nechat na talíři několik posledních soust. Já vím, že vás doma učili, že se má dojídat, a že se jídlo nemá vyhazovat, ale zkuste to – poslední 2 – 3 sousta nechat na talíři. Je to jen taková hra.
Zkuste každý týden udělat jednu změnu. Třeba přestat sladit kávu nebo čaj. Přestat pít Coca-Colu nebo jiné sladké limonády. Přestat jíst „obyčejné“ rohlíky nebo jiné bílé pečivo a zkusit celozrnné apod. Žádné velké změny, žádné radikální diety, jen drobné změny, které děláte průběžně, ale které současně důsledně dodržujete.
Diskuse: Jak se přestat přejídat a shodit pár kilo