Zdravý životní styl a zdravé hubnutí

Zdravý životní styl a zdravé hubnutí

Zdravý jídelníček: přírodní a čerstvé potraviny bez řpidaných chemických látek a konzervantů.

Ať už jste se právě rozhodli začít hubnout, nebo jste už shodili několik kilo a chcete zhubnout ještě víc, klíčem k úspěšnému snižování váhy je zdravý životní styl. Hubnout je možné různě, od radikální, drastické hladové diety, přes prášky na hubnutí, po nejrůznější nestandardní opatření, jako třeba používání projímadla. I tyto způsoby, jak snížit váhu, mají efekt, ale ani jeden z nich nepůsobí dlouhodobě. Chvíli po té, co vysadíte prášky nebo se přestanete trápit hlady, vaše tělo začne nabírat shozená kila zase zpátky. Jediný způsob, jak si udržet ideální váhu, je zdravý životní styl. Jak tedy zhubnout zdravě a udržet si ideální štíhlou postavu dlouhodobě?

Zdravý životní styl = přirozené hubnutí a ideální váha

Asi každý by nejraději zhubnul velmi rychle, nejlépe přes noc, bez trápení, cvičení a investování velkého úsilí. Takhle to ale bohužel nefunguje. Pokud je vaším cílem opravdové zhubnutí (pokud se nesnažíte jen o rychlé, jednorázové snížení váhy), pak je celé hubnutí potřeba vnímat jako postupný proces.

Lepší než dělat radikální změny, je lepší zvolit postupné kroky. Začít malými změnami, a ty postupně rozšiřovat. Tím dosáhnete nejenom postupného snižování váhy a současně bude mít celý proces i blahodárný vliv na váš organismus. Budete cítit více energie, sníží se riziko vzniku cukrovky, sníží se vám krevní tlak, sníží se i riziko cévních a srdečních chorob. Sníží se i riziko některých typů rakoviny.

Žijte zdravě = začněte cvičit

Nebojte se začít cvičit. Nejlépe každý den. Nemusíte kvůli tomu ale trávit hodiny v posilovně. Cvičením může být téměř libovolná fyzická aktivita. Klidně i jen pravidelná, delší procházka s vaším psem. Pokud se na to cítíte, zkuste začít pravidelně běhat, jezdit na kole, jezdit na kolečkových bruslích. Vyzkoušejte pravidelné plavání, návštěvy sauny, hodiny aerobiku, tance, kondiční posilování nebo třeba bojové sporty.

Zapojte své přátele

Zapojte své přátele do vaší změny životního stylu. Přestaňte si domlouvat schůzky na oběd nebo večeři (či na skleničku) někde v baru či v restauraci. Místo toho se dohodněte na společném cvičení, plavání, projížďce na kole, procházce v parku nebo v lese. Postarejte se o to, aby vaše setkání byla méně o jídle a pití, a více o společných zážitcích. Pokud i vaše přátele zajímá hubnutí, zdravý životní styl, vyměňte si recepty na zdravá jídla, nízkokalorické recepty.

Změňte způsob, jak nakupujete jídlo

Vyhýbejte se tomu, abyste chodili nakupovat jídlo s prázdným žaludkem. Také, pokud je to možné, nakupujte potraviny bez dětí, které rozptylují vaši pozornost. Udělejte si seznam toho, co potřebujete nakoupit – ovoce, zeleninu, maso, mléčné výrobky. Pokud vás to láká, do uliček se sladkostmi vůbec nechoďte. Nenakupujte očima = tedy ne to na co byste zrovna měli chuť = ale podle seznamu.

Naučte se vařit zdravě

Nebojte se experimentovat. Obecně se traduje, že zdravá jídla nejsou příliš dobrá. Jenom samá zelenina, cereálie, všechno bez chuti a bez života. Tak tomu ale vůbec nemusí být. I nízkokalorické recepty mohou být dobré. Stačí trocha experimentování s kořením a uvidíte, že si některé recepty zamilujete.

Pokud máte v běžné dny málo času na vaření, připravte si jídlo dopředu a dejte si ho zamrazit. Vyhýbejte se kupovaným hotovým jídlům. Čím méně konzervantů a chemických látek, tím lépe. Čerstvé potraviny s minimálním vlivem průmyslové chemie prospějí nejen vaší váze, ale celému organismu.

Naučte se jíst zdravě

Hubnutí a zdravý životní styl nejsou jenom o tom, co jíte, ale i o tom jak jíte. Podle vědeckých studií, už samotná rychlost konzumace má značný vliv na přibývání na váze. Rychlé zhltání jídla, pojídání v chůzi apod. není dobré. Vašemu tělu často dlouho trvá, než dostane signály ze žaludku o tom, že je zasycené. Je prokázáno, že pomalejší, klidnější konzumace jídla vede k tomu, že ve výsledku sníte mnohem menší porce. A to, i když se cítíte stejně zasyceni. Naučte se udělat si dost času na to, abyste se v klidu najedli. Každé sousto byste měli v klidu rozkousat.

Naučte se také jíst v pravidelných intervalech. Tedy ne až ve chvíli, kdy máte hlad, ale tak aby se vaše tělo nedostávalo do situací, kdy má doopravdy hlad. Nejlepší jsou pravidelná jídla 4x – 5x denně. Nemusí se jednat o velké porce. Důležité je pravidelné doplňování energie. Tím omezíte velké výkyvy v hladině krevního cukru. Pravidelné stravovací návyky pomáhají omezit (přirozenou cestou) celkové množství zkonzumovaného jídla. A také vám pomohou bojovat s chutěmi na něco malého, sladkého, dobrého. S plným / zasyceným žaludkem tomu budete určitě mnohem lépe odolávat.

Buďte ve svých cílech realističtí

Pokud se snažíte zhubnout, je dobré volit postupné kroky.  Je to stejné, jako kdybyste se rozhodli, že uběhnete maraton. Také hned první den nezkusíte běžet celou délku. To byste velmi pravděpodobně zkolabovali po pár kilometrech, a do cíle se nikdy nedostali. Mnohem rozumnější postup by byl začít pravidelně běhat, a postupně zvětšovat vzdálenost. Pět, deset, patnáct, dvacet kilometrů.

Vaše snaha o zhubnutí by měla být úplně stejná. Zkuste si dát jako první cíl, že snížíte svou váhu o 5%. Postupně se k tomu pomalými kroky dopracujte. Jakmile se vám podvede tento úkol, stanovte si další cíl. Třeba dalších 5%. Splnění prvního kroku vás bude při další snaze extrémně motivovat. Uvidíte, vyzkoušejte to.

Ostatní čtenáři si prohlédli: