Jak zhubnout bez cvičení

<span>Jak zhubnout? Hodně zeleniny, ovoce, minimum tuků a cukrů.</span> Jak zhubnout? Hodně zeleniny, ovoce, minimum tuků a cukrů.

Přemýšlíte, jak zhubnout bez cvičení? Existuje mnoho zaručených návodů jak zhubnout pomocí zázračné diety i bez cvičení. To vám ale radit nebudeme. Podobné zázračné / zaručené diety, které umožní rychle zhubnout i bez cvičení mají zpravidla jen omezený dosah. Jak rychle svoje přebytečná kila ztratíte, tak rychle je pak naberete zase zpět.

Náš návod, jak zhubnout bez cvičení zahrnuje několik osvědčených instrukcí. Pokud se jimi budete řídit, uvidíte, že budete snižovat svoji váhu i bez cvičení. Pokud si tyto pravidla osvojíte, a budete se jimi řídit dlouhodobě, máte zaručenou štíhlejší postavu.

Instrukce, jak zhubnout bez cvičení:

1 krok: Váha není váš nepřítel, ale nástroj, který vám pomáhá zhubnout

Pokud i vy patříte mezi ty, kdo nenávidí svoji váhu, a při každém vážení se děsíte toho, jaké číslo se vám tam ukáže, pak je to špatně. Váha není váš nepřítel. Je to naopak nástroj, který vám pomáhá zhubnout. Pomůže vám najít správnou cestu, jak začít hubnout. Nebojte se znát svoji váhu, a pravidelně sledovat, jak se vaše snahy o zhubnutí projevují na vašich kilech. Zároveň ale nebuďte pesimističtí. Zhubnout se nedá ze dne na den. Budete na to potřebovat nějaký čas.

2 krok: Víte co jíte v průběhu týdne?

Měli byste mít dobrý přehled o tom, co sníte za celý týden. Jaké jíte potraviny. Jaké jsou velikosti porcí, které obvykle jíte. Jak často (a jak pravidelně nebo nepravidelně jíte). Kdy jíte. Tohle si musíte pečlivě zapisovat a mít dobrý přehled. Dobrá znalost toho, co a kdy jíte, vám pomůže v následujících krocích.

V průběhu tohoto prvního týdne se netrapte svojí váhou. Zatím se ještě nesnažíte zhubnout. Zatím jen získáváte informace, které vám umožní zhubnout.

3 krok: Víte, kolik vážíte?

V prvním týdnu jste získali přehled o tom, co jíte. Ve druhém týdnu, pak musíte získat přehled o tom, kolik vážíte. Měli byste se zvážit (pokud to váš běžný denní režim umožní) několikrát denně:

  • Když se ráno probudíte
  • Po každém jídle
  • Těsně před tím než jdete spát

I nadále sledujete, co jíte. Měli byste získat přehled o tom, co jíte a jak se to projevuje na vaší váze.

4 krok: Začněte omezovat svůj jídelníček

Počínaje druhým týdnem (kdy i nadále sledujete svoji váhu a co jíte), začněte omezovat svůj jídelníček. Neomezujte ale množství jídla, které sníte. Určitě byste neměli vynechávat některá jídla (to je hodně hloupý nápad). Neměli byste ani radikálně měnit velikost porcí, které běžně konzumujete. Na začátek je dobré vybrat si jednu z níže uvedených možností a s tou začít. Podobně jako ve sportu, ani při hubnutí se nevyplatí příliš uspěchat start. Vyberte si jednu z uvedených možností a tu vyzkoušejte:

Nepoužívejte při vaření tuky nebo oleje.

Pokud se ve vašem jídelníčku vyskytují smažená jídla, jezte dál stejné potraviny. Pouze je místo smažení zkuste připravit vařené nebo pečené, omezte ve svém jídelníčku používání oleje, másla, sádla nebo jiných tuků

Příklad: místo smažených vajíček si dejte vařené vejce. Místo hranolek nebo či smaženého řízku vyzkoušejte vařené brambory (nebo pečené v troubě bez oleje) a k tomu maso dušené jen na minimálním množství tuku či na vodě

Omezte nadbytečný cukr, nebo se cukru úplně vyhněte.

Pokud si sladíte kávu nebo čaj, zkuste běžné množství cukru, které jste doteď používali, snížit o polovinu. Pokud si na to troufáte, můžete zkusit úplně přestat sladit.

Příklad: Pokud pijte slazené limonády, ovocné džusy a další sladké nápoje, zkuste si je začít ředit 1:1 vodou. Nebo pokud si na to troufáte, zkuste je úplně vysadit za vašeho jídelníčku a pijte jen pramenitou vodu či neslazené minerálky.

5 krok: Omezte mlsání a návštěvy fast-foodů

Pokud chodíte do fast-foodů, kupujte se „jídlo do ruky“ (bagety, párky v rohlíku, pizzu na ulici ve stánku apod.), vyhněte se tomu. Pokud jste zvyklí pravidelně v průběhu dne jíst, nahraďte toto „rychlé jídlo“ nějakou zdravější alternativou. Začněte u sebe nosit třeba rýžové koláčky, nějaké ovoce nebo třeba ořechy (nesolené pistácie, arašídy, vlašské ořechy apod.)

Vyhněte se také mlsání slaných pochoutek (solené arašídy, popkorn, brambůrky a jiné.

6 krok: Naučte se ošálit svůj mozek

Pocit hladu nebo sytosti se často řídí vašima očima (ono známé „hlad má velké oči“). Schválně si někdy zkuste běžnou porci masa, kterou jste dříve běžně jedli, naservírovat na talíř nakrájenou na kostičky nebo tenké plátky. Uvidíte, že začnete jíst méně masa, i když opticky bude vypadat porce stejná nebo dokonce větší než ta, co jste si ji dopřávali doposud. Podobná rada pak platí i pro další potraviny.

7 krok: Začněte postupně snižovat velikost svých porcí

Snižujte postupně velikost porcí, které jíte.  Pokud budete velikost porcí snižovat postupně a přitom se řídit předchozími instrukcemi, uvidíte, že vás to nebude ani tolik bolet. Sami budete cítit, že nepotřebujte tolik jídla.

8 krok: Začněte jíst zdravě, přejděte na zdravý jídelníček

Zařaďte do svého jídelníčku co nejvíce čerstvé zeleniny. Nemusíte se ale kvůli tomu hned začít stávat vegetariánem. I zde platí, že méně a pravidelně, je lepší než více a jednorázově. Zkuste postupně některá pravidelná jídla (svačiny, večeři, průběžné mlsání) nahradit zeleninou.

Zkuste také začít více zajímat o to, co jíte. Většina běžných potravin ve vašem jídelníčku určitě bude mít i nějakou zdravější alternativou. Vyhýbejte se prázdným kaloriím.

I nadále se snažte jíst menší porce. Zkuste přejít na porce o 1/3 nebo 1/4 menší než ty, které jste jedli v prvním týdnu. Musíte na to jít ale pomalu, po malých krůčcích, jako dítě co se učí chodit. Radikální změny zpravidla nefungují.

9 krok: Nakonec to nejdůležitější

Po malém jídle se může vaše váha zvýšit až o čtvrt kila. Po velkém jídle to může být i půl kila nebo více. Získejte tedy přehled o tom, co a kdy jíte. Změňte složení vašeho jídelníčku, postupně se pokuste omezit velikost porcí a uvidíte výsledky. Určitě se dostaví. Chce to jen dostatek motivace a trpělivosti.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout bez cvičení

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar