Jak přežít vedra v bytě bez klimatizace (II. Část)
Co dělat, když v létě udeří letní vedra, a vy se nemůžete hnout z rozpáleného města? Když nemůžete utéci někam k vodě nebo na hory, kde je i v létě příjemněji? V první části tohoto článku jsme nabízeli několik typů, jak se ochladit i v létě a co můžete dělat, abyste se i při vysokých teplotách cítili alespoň trochu příjemně. První část článku najdete zde: Jak se ochladit v létě i bez klimatizace (I. Část).
Nyní se podíváme ještě na kolik dalších tipů a rad, které by vám mohli pomoci trochu lépe snášet letní vedra.
Na co dávat pozor během letních veder?
Především malé děti, těhotné ženy, nemocní a staří lidé musí během letních veder být opatrní. Vyhýbat se pobytu na přímém slunci v nejrizikovějších částech dne.
Jak malé děti, tak i třeba starší lidé mají větší obtíže s rozeznáváním toho, že se jejich tělo přehřívá. Musíte u nich tedy dbát na dostatečný přísun tekutin a klidový režim. Nadměrné teplo a přehřátí organismu může vést dokonce až ke smrti.
Hlavní zásady jak přežít letní vedro v bytě bez klimatizace
- Nepouštějte teplo dovnitř = teplota v bytě se s tou venkovní vyrovná už asi za 15 – 20 minut intenzivního větrání. V létě byste tedy měli větrat noci a nad ránem (v létě bývají nejnižší teploty před východem slunce, u nás tedy cca ve 4 ráno). Jakmile vyjde slunce a začne se ohřívat vzduch, je načase zavřít okna a až do večera nevětrat
- Nezapomínejte na dostatečný pitný režim = v těch největších vedrech vaše tělo ztrácí hodně tekutin už jen pocením. V létě byste tedy měli vypít nejméně 1,5 násobek toho, co běžně vypijete v průběhu roku. A mělo by se jednat především o vodu, nebo různé osvěžující nápoje (pokud možno žádné příliš sladké nápoje, opatrně i s alkoholem, ten způsobuje dehydrataci)
- Držte se ve stínu a zbytečně se nenamáhejte = během 10:00 – 15:00 se vyhýbejte přímému slunečnímu světlu, a v době největších veder, dodržujte siestu. Pokud je to možné, snažte se nedělat nic namáhavého
- Vyberte si vhodné oblečení = volte lehké, vzdušné materiály. Vyhýbejte se tmavým barvám a především pak černé
- Dejte si studenou/vlažnou sprchu = a po ní se nemusíte nijak pečlivě utírat. Zbylé kapky vody se budou postupně odpařovat a pocit tepelné pohody vám vydrží déle. V kanceláři nebo ve škole si můžete alespoň dát na krk nebo čelo třeba šátek namočený ve studené vodě.
Co jíst když je v létě horko?
Sami to určitě znáte, když jsou venku ta největší letní vedra, tak ani moc nemáte chuť na nějaké jídlo. Co tedy jíst když je v létě horko? Asi ta nejhorší volba je taková ta „česká klasika“. Těžká, tučná jídla, smažené ap.
Nejlepší na boj s letním horkem jsou jídla a potraviny, které mají vyšší obsah vody. Určitě to může být zelenina, třeba nějaký lehký salát. Nebo ovoce, třeba vodní meloun, který na chvíli zasytí a hlavně osvěží, zvláště když je vychlazený. Můžete vyzkoušet i nějaké studené zeleninové nebo ovocné polévky.
Může se to zdát podivné, ale na boj s horkem poměrně dobře pomáhají i ostrá pálivá jídla. Ano, když začnete jíst nějaké hodně pikantní jídlo, tak vám v první chvíli vaše pocitová teplota vyletí hodně nahoru. Nezřídka se z toho i zapotíte. Ale vtom je právě ten fígl. Když se trochu zapotíte, tak se pak pot vypařuje a tím sebou odebírá část tělesného tepla. Takže i když tomu třeba ani nevěříte, ostré a pikantní jídlo, vám nakonec dodá pocit ochlazení.
Jak se připravit na letní vedra
Pokud vás každý rok trápí nesnesitelný pocit vedra, ve vašem rozpáleném bytě nebo domě, zkuste zavčasu popřemýšlet nad tím, co by se dalo dělat.
Je hodně časté, že například podkrovní byty, které jsou hned pod střechou, bývají v létě až nesnesitelně rozpálené. Pokud vás trápí něco podobného, pak byste měli zvážit včasné provedení izolace. Několik centimetrů silná kvalitní izolace střechy dokážete snížit vnitřní teplotu poměrně výrazně, i o několik stupňů. Kvalitní izolaci střechy pak oceníte nejenom během letního vedra, ale i v zimě, kdy pro změnu zase ušetříte na topení.
Stromy a rostliny jako nejvýkonnější klimatizace
Zatímco člověkem vyráběné klimatizační jednotky umí v nejlepším případě jenom přemístit teplo z bodu A do bodu B a při tom obvykle dělají docela dost velký hluk, produkují velké množství odpadního tepla a k jejich provozu je spotřebováno nemalé množství elektrické energie, příroda to umí vyřešit mnohem efektivněji a elegantněji.
Každý vzrostlý strom, který má dostatek vody, funguje v přírodě jako klimatizace o výkonu srovnatelném s několika klimatizačními jednotkami. Proč myslíte, že v létě vám bude příjemněji v lesním stínu, než na rozpáleném chodníku uprostřed města. Strom své okolí chladí a skupenské teplo se z vodní páry uvolní na chladných místech a svlaží je rosou.
Běžný strom, který má průměr koruny asi 5 metrů, poskytuje během teplého slunečného dne chladící výkon asi 7 kW/hodina (během letního dne se z takového stromu odpaří přes 100 litrů vody). Na korunu stromu během dne dopadne asi 120 kW energie ve formě slunečných paprsků. Jen 1% z toho rostliny spotřebují na fotosyntézu. Malá část je odražena zpět do atmosféry. A malá část se přemění na teplo. Ale až 80% energie je „spotřebováno“ na proces odpařování vody z rostliny.
Rozdíl mezi tím, když váš dům obklopují stromy, holý trávník, nebo dokonce jen betonové chodníky a asfaltová parkoviště je opravdu velký.
Je pochopitelné, že v paneláku, na balkóně, si asi jen těžko zasadíte strom, který by měl podobný efekt. Někdy ale pomohou třeba už jen nějaké popínavé rostliny, kterými můžete ozdobit svůj balkón a které vám v létě pomohou alespoň trošku ochladit byt.
Jak se ochladit ve školní třídě nebo v kanceláři?
Pravda, ve škole či v kanceláři, se asi jen těžko můžete svléknout do plavek, nebo si dát delší siestu. Pomůže ale určitě dostatečný přísun tekutin, které byste měli doplňovat i v průběhu vyučovací hodiny či během práce. Také pomůže i vhodná volba oblečení – měli byste se snažit nosit prodyšnější, přírodní materiály jako třeba bavlna, než látky za umělých vláken.
Jak jinak se v létě ochladit?
Pokud v létě „trčíte“ uprostřed rozpáleného města, v bytě bez klimatizace a nevíte kam se schovat před letním vedrem, pak zkuste zajít třeba do nákupního centra. Ta jsou většinou vybavené výkonnou klimatizací a tak je dost velká šance, že se tam ochladíte. Pokud bydlíte v Praze, můžete vyrazit na dlouhou „prohlídkovou“ jízdu metrem. Sice toho moc neuvidíte, ale v metru vám bude příjemně.
Diskuse: Jak přežít vedra v bytě bez klimatizace (II. Část)