Banánová dieta: Jak zhubnout s banány

<span>Banán obsahuje hodně vody (až 75%), vitamíny, minerály a vůbec žádné tuky. 100 gramů banánu má jen 403 KJ, což je 96,3 kalorií (kcal). </span> Banán obsahuje hodně vody (až 75%), vitamíny, minerály a vůbec žádné tuky. 100 gramů banánu má jen 403 KJ, což je 96,3 kalorií (kcal).

Máte rádi banány nebo jiné čerstvé ovoce? Snažíte se zhubnout, a hledáte nějakou spolehlivou dietu, která vám pomůže zaručeně zhubnout? Pak byste měli zpozornět. Představíme vám banánovou dietu. Hubnutí s banány je velmi populární, protože není tak omezující jako některé jiné drastické diety. A přitom banánová dieta funguje. Vyzkoušeli ji desítky tisíc lidí na celém světě a celé řadě z nich pomohla zhubnout. Banánová dieta je zaručený způsob, jak se spolehlivě zbavil i několika kil nadváhy.

Banány a hubnutí?

Banán je výborná dietní potravina s vysokým obsahem živin a přitom jen velmi malým obsahem kalorií. Jeden běžný banán má váhu zhruba 125 – 200 gramů. Přitom ve 100 gramech zralého banánu najdete jen 403 KJ, což je 96,3 kalorií (kcal). To znamená, že k pokrytí celodenní potřeby energie (uvažujeme 2000 kalorií (kcal)), byste museli snít 20 banánů.

Banán obsahuje především vodu. Ve 100 gramech je až 75 gramů vody, 1,2 gramu bílkovin, 20,9 gramu cukru (z hlediska obsahu cukru patří banány spíše mezi sladší druhy ovoce), dále obsahuje vlákninu a celou řadu minerálů a vitamínů. Najdeme v něm především sodík, draslík, vápník, magnesium, fosfor, železo, měď a další. Z vitamínů pak hlavně vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín B6 a B12, karoten, thiamin, riboflavin nebo niacin.

Velkou výhodou banánů je to, že obsahují jen stopová množství mastných kyselin a tuků. Je to tedy potravina s nulovou hodnotou tuku a přitom s velkým obsahem živin. Pozor jen na vyšší obsah cukru.

Banánová dieta – jak to funguje?

Banánová dieta pochází z Japonska, kde je velmi populární především proto, že je efektivní a funguje (na rozdíl od některých jiných diet). Přitom ale banánová dieta nemá tak striktní pravidla jako některé jiné redukční diety. Rozhodně vás nebude nutit jíst jenom samotné banány (jak by možná mohlo z jejího názvu vyplývat).

Banánová dieta – snídaně

Základem banánové diety je snídaně složená převážně z banánů. Ke snídani byste si tedy měli vždy dát jeden (nebo klidně i více) banánů a k nim sklenici vody. Měli byste sníst tolik, abyste se cítili zasyceni. Určitě není cílem sníst půlku banánu a pak se celé dopoledne trápit hlady. Banány se mají konzumovat čerstvé bez dalšího upravování. Tedy ne vařené, sušené nebo v jiné úpravě. Pouze čerstvé ovoce a voda. Také byste neměli jíst příliš měkké (zralé) banány. Ty mají vyšší obsah cukru. Vybírejte si banány, které jsou čerstvě dozrálé, jejichž slupka má ještě místy nádech do zelena. Vyhýbejte se přezrálým banánům, na jejichž slupce se již objevují hnědé skvrny.

Banánová dieta – oběd

Během dopoledne, před obědem si nezapomeňte dát ještě nějakou malou svačinku. Trochu ovesných vloček, pár kousků ovoce nebo zeleniny, rýžový chleba nebo něco jiného, co vám zaplní žaludek, zažene pocit hladu a přitom to nebude nějaká kalorická bomba (jako třeba sladká tyčinka).

Na oběd si při banánové dietě dejte běžné jídlo. Samozřejmě by se mělo jednat o nějaké zdravější jídlo. Zeleninový salát s kousky kuřecího masa, rybu, celozrnné těstoviny nebo něco jiného. Kvalitní a vydatné jídlo, ale s nízkým obsahem tuku. Není nutné se nějak zásadně omezovat. Pouze si hlídejte, aby jídlo které budete jíst na oběd nebylo příliš těžké a tučné.

Banánová dieta – večeře

Večeře u banánové diety by měla zahrnovat menší porci jídla, jako je zeleninový salát, ovesné vločky, cereální pečivo. Nebo si můžete opět dopřát nějaké jídlo, které zahrnuje banány. Z banánů se dá připravit celá řada různých zajímavých receptů.

Banánová dieta = pomůže vám zhubnout!

Při banánové dietě ale není důležité jenom to, co jíte, ale i to, jak jíte. Důležitým předpokladem pro hubnutí, je abyste svému jídlu věnovali dostatek času. Každé jídlo byste měli snít v klidu, bez vyrušování. Žádné rychlé „hltání“.

Při banánové dietě nemusíte cvičit, ale pokud se rozhodnete pro nějakou fyzickou aktivitu, nic tím nezkazíte. Hlídejte si, co jíte. Žádné zákusky a mlsání mimo pravidelná jídla. Poslední jídlo byste měli snít mezi 18 – 20 hodinou. Po 20 hodině už žádné další jídlo ani mlsání.

Nevzpomínejte také hodně pít. Především vodu. Ke každému jídlu vypijte alespoň jednu velkou sklenici vody. I mezi jednotlivými jídly byste měli pít. Vodu nebo zelený či bílý čaj. Vynechejte kávu, černý čaj, všechny nápoje, které obsahují kofein nebo cukry.

V neposlední řadě je důležitý kvalitní a vydatný spánek. Nezapomínejte chodit spát včas a spát nejméně 6 – 8 hodin denně. Kvalitní slánek je důležitou součástí této banánové diety. Bez kvalitního odpočinku nebude mít vaše tělo druhý den dost sil, a bude vás nutit doplňovat energii nezdravým mlsáním.

Vyzkoušejte tuto banánovou dietu a sami uvidíte, že funguje. Máte nějaké zkušenosti s hubnutím s banány? Podělte se o ně v diskusi pod tímto článkem.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Banánová dieta: Jak zhubnout s banány

Diskuse: 7
 • Custom avatar Jana

  ahoj, máte s touhle banánovou dietou někdo nějakou reálnou zkušenost? Chtěla bych to zkusit, tak by mě zajímalo na co si dát porzor a jestli to opravdu funguje?

  • Custom avatar Leona

   Ahoj, zkoušela jsem něco podobného a celkem to funguje. Nesmíš od toho čekat žádné zázraky …

 • Custom avatar Lynet

  Ahoj, jdu do toho, zkusím pár vaniček sádla nakonci léta odehnat…držte mi palce, třeba se někdo přidáte.

 • Custom avatar Leja

  Nevim proc se tomu rika bananova dieta. Kdyz je banan pouze ke snidani. Ja jsem vyzkousela bananovo mlecneckoktejly celkem denne 8 bananu s mlekem a zazvor , obcas zmena- ananas, mleko skorice a Na chroupani orechyBylo to poprve co jse mi 10 dni nemela hlad a ani se mi nechtelo dietu opoustet. 2 kg dole a jojo efekt se nedostavil.

 • Custom avatar JAA

  Ako dlho sa má táto diéta drzať ? A schudnem s nou napríklad za 5 dní 2 kg ?? :)

 • Custom avatar aaa

  Tuto dietu drzim uz styri dni.Na zaciatku som mala 100kg teraz mam 98,5kg.ide to Ale pomali.Hlad necitim Snazim sa jest menej.Nejam ziadne sladkosti,pecivo iba cierny ceralna chlieb za styri dni pol krajca.

 • Potřebuju zhubnout

  Stoupat, stoupám, to by bylo asi delší dobu. Já si na váhu občas stoupnu, nebo spíš nestoupnu. Protože na ni stoupnu a hned sestoupnu. Na ty čárky dole se raději nedívám. Vše pro duševní zdraví.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar