Hubnutí je hra, aneb hubneme zábavně

<span>Čokoláda a hubnutí? Čokoláda není tabu. Pár kousků kvalitní čokolády ničemu nevadí.</span> Čokoláda a hubnutí? Čokoláda není tabu. Pár kousků kvalitní čokolády ničemu nevadí.

Bojíte se začít zhubnout? Děsí vás představa, jak se svojí postavou poskakujete někde v posilovně nebo ve fitness centru? Máte strach z toho, že nedokážete dodržet dietu či že vás bude stát strašně moc práce „udržet“ své choutky? Možná jste už zkoušeli hubnout a bylo to pro vás utrpení a už se do toho nechcete pouštět znovu. Tak by tomu ale nemělo být. Hubnout se dá i zábavně. Pokud se děsíte shazování kil, je jen malá naděje na úspěch. Poradíme vám i jiné způsoby jak hubnout, než jen nekonečné zvedání činek, neustálé běhání nebo dodržování přísných dietních jídelníčků.

Hubnutí je hra = cvičení

Mylná představa, že jediný správný způsob, jak zhubnout, znamená pravidelné návštěvy fitness centra, odrazuje mnoho lidí od toho, aby se pustili do shazování přebytečných kilogramů. Ani pravidelné běhání není předpokladem pro úspěšné zhubnutí.

Existuje celá řada jiných způsobů jak zapojit svoje tělo. Jedním z nich může být opravdová hra. Herní konzole Xbox je vybavena snímačem Kinect. Ten dělá to, že dokáže snímat pohyby postavy (nebo více lidí), kteří stojí před monitorem nebo před televizí. Díky tomu pro tuhle konzoli existuje celá řada her, které ke svému ovládání vyžadují, abyste se hýbali.

Můžete si vybrat z mnoha různých simulací – od sportovních her, přes taneční hry, nebo i fitness cvičení jako je Zumba nebo Aerobik. Vše tohle můžete provozovat v klidu a v soukromí vašeho domova. Nemusíte se tak stydět ukázat svoje tělo v pohybu. Nikdo kromě vás to neuvidí. A díky možnosti hrát ve více lidech máte možnost do takového hubnutí zapojit svoji kamarádku nebo ostatní členy rodiny.

Hubnutí je hra = držíme dietu

Mnoho různých diet určuje naprosto striktní jídelníček. Jeden den máte jíst tohle, druhý zase něco jiného, další pak zase něco jiného a takhle pořád dokola. Jsou diety, které určují pouze omezený počet potravin, které můžete jíst (některé jsou dokonce založeny jen na tom, že celý týden jíte jen jeden druh ovoce, zeleniny nebo něco podobně šíleného). Tyto diety vůbec nerespektují, že každý člověk má trochu jiné chutě a že každý organismus bude na jednotlivé druhy potravin (resp. jejich složky) reagovat odlišným způsobem.

Pokud se vy sami nenaučíte vybírat si takové recepty, které vám především budou chutnat, nikdy nezhubnete (nebo těch pár shozených kilo nebude mít dlouhého trvání). Základem úspěšného a především dlouhodobého zhubnutí je „zdravý rozum“. Nechutnají vám ovesné vločky? Tak proč byste je měli mít každý den na snídani, i když vám to bude nějaká dieta přikazovat. Je přece tolik různých alternativ. Nemáte rádi syrovou zeleninu a při tom vám téměř každá dieta nutní zeleninové saláty? I tady máte na výběr z desítek různých možností.

Hubnutí je hra = co když se neobejdu bez čokolády?

I zde většina běžných diet trochu zaostává. Téměř všechny striktně nařizují přestat jíst všechno sladké. Ale tak to vůbec být nemusí. Pokud si občas dopřejete pár kousků kvalitní čokolády, nic hrozného se nestane. Pozor jen na to aby to nebyla půlkilová krabice čokolády spořádaná každý večer při televizi. Pozor také na to aby to byla kvalitní čokoláda s vysokým podílem kakaa. Levné čokolády (či spíše její náhražky) v supermarketu opravdu nejsou to nejlepší pro dietu.

Občasná konzumace čokolády, nebo jiného vhodného dezertu, také může sloužit jako poměrně efektivní motivace. Nastavte si pevný systém odměn typu „když dneska půjdu cvičit“ mohu si pak za odměnu vzít dva malé kousky čokolády. Kvalitní čokoláda navíc obsahuje látky, které vašemu tělu pomáhají hubnout, a co si budeme nalhávat, čokoláda pomáhá celé řadě žen udržet to správné „psychické“ rozpoložení.

Hubnutí je hra = soutěžte sami se sebou

Jste alespoň trochu soutěživý typ? Pak s chutí do úžasného závodu. Vy versus vaše tělo. Když se vám podaří zvítězit (někdy stačí i jen remíza), vyhrajete štíhlejší postavu a velmi příjemný pocit uspokojení. Stačí jen drobnosti, pečlivě si zapisujte, jak cvičíte, jak dlouho, kolik jste toho uběhli, kolik jste udělali nějaký cviků. A zkoušejte postupně překonávat sami sebe. Stejně tak si zapisujte kolik, a co jíte. A opět zkuste překonat sami sebe. Postupně si snižujte dávky oblíbených sladkostí, nebo celkový kalorický příjem a další.

Když se porozhlédnete po internetu, tak najdete i celou řadu webových stránek, které vám nabízejí právě takovou funkci. V takovém „dietním“ deníčku si evidujete svůj jídelníček, cvičení, jak postupujete. A stránka vám průběžně zadává úkoly, různé krátkodobé cíle. Pokud je splníte, získáváte body apod. Pokud vás takové hraní chytí, uvidíte, že za chvilku pro vás bude důležitější sbírat body, než sledovat, kolik jste už shodili. Zhubnete a ani si neuvědomíte, že vlastně hubnete.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Hubnutí je hra, aneb hubneme zábavně

Diskuse: 2

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar